ORDIN nr. 1.275 din 22 decembrie 2009

ORDIN Ministerul Transporturilor ?i Infrastructurii
Official source
View on legislatie.just.ro
Published in
MONITORUL OFICIAL nr. 37 din 18 ianuarie 2010
Entered into force
18.01.2010
Consolidated form as of
18.01.2010

pentru modificarea și completarea Reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului nr. 2.132/2005

În temeiul prevederilor art. II din Legea nr. 289/2009 pentru modificarea și completarea Ordonanței Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere în vederea înmatriculării sau înregistrării acestora în România, precum și ale art. 5 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 76/2009 privind organizarea și funcționarea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii, cu modificările și completările ulterioare,

ministrul transporturilor și infrastructurii emite următorul ordin:

Articolul I

1. 2. 3. "3. Culoare Galben sau roșu Galben sau roșu Galben sau roșu Galben sau roșu Galben sau roșu" "3. Culoare Alb sau galben Alb sau galben Alb sau galben Alb sau galben Alb sau galben" Categoria vehicululuiOglindă interioarăOglinzi exterioare Oglindă interioară clasa IOglindă principală (mare) clasa IIOglindă principală (mică) clasa IIIOglindă cu unghi mare de vizibilitate clasa IVOglindă de proximitate clasa VOglindă pentru vizibilitate frontală clasa VI M1ObligatorieOpționalăObligatorieOpționalăOpționalăOpțională Cu excepția cazului în care oglinda nu asigură vizibilitatea spre înapoi Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului. Ca alternativă, se pot instala oglinzi din clasa II.Una pe partea conducătorului auto și/sau una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)(Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) Opțională În cazul în care oglinda nu asigură vizibilitatea spre înapoi M2OpționalăObligatorieNu este admisă.OpționalăOpționalăOpțională (Nu există cerințe privind câmpul de vizibilitate.)Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și/sau una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)(Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) M3OpționalăObligatorieNu este admisă.OpționalăOpționalăOpțională (Nu există cerințe privind câmpul de vizibilitate.)Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și/sau una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)(Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) N1ObligatorieOpționalăObligatorieOpționalăOpționalăOpțională Cu excepția cazului în care oglinda nu asigură vizibilitatea spre înapoiUna pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului. Ca alternativă, se pot instala oglinzi din clasa II.Una pe partea conducătorului auto și/sau una pe partea pasageruluiUna pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)(Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) Opțională În cazul în care oglinda nu asigură vizibilitatea spre înapoi N2 <= 7,5 tOpționalăObligatorieNu este admisă.ObligatorieObligatorieOpțională (Nu există cerințe privind câmpul de vizibilitate.)Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului Pentru ambele părți, dacă o oglindă din clasa V poate fi montată Opțională Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului, dacă o oglindă din clasa V nu poate fi montatăUna pe partea pasagerului Opțională Una pe partea conducătorului auto (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.) Poate fi aplicată o toleranță de + 10 cm.O oglindă pentru vizibilitate frontală (Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) N2 > 7,5 tOpționalăObligatorieNu este admisă.ObligatorieObligatorieObligatorie (Nu există cerințe privind câmpul de vizibilitate.)Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasageruluiUna pe partea pasagerului Opțională Una pe partea conducătorului auto (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)O oglindă pentru vizibilitate frontală (Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.) N3OpționalăObligatorieNu este admisă.ObligatorieObligatorieObligatorie (Nu există cerințe privind câmpul de vizibilitate.)Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasagerului Una pe partea conducătorului auto și una pe partea pasageruluiUna pe partea pasagerului Opțională Una pe partea conducătorului auto (Ambele trebuie să fie instalate la cel puțin 2 m deasupra solului.)O oglindă pentru vizibilitate frontală (Trebuie instalată la cel puțin 2 m deasupra solului.)'' REGISTRUL AUTO ROMÂN Calea Griviței nr. 391A, sector 1CERTIFICATUL DE OMOLGARE INDIVIDUALĂ 010719 București, Româniaemis în conformitate cu art. 24 al Directivei 2007/46/CE Secțiunea 1 0.1.Marcă (denumire constructor): Nr. omologare individuală/ data omologării 0.2.Tip: Reprezentanța RAR/ nume reprezentant RAR: Variantă: Producător vehicul de bază: Versiune: Nr. omologare CE de tip a vehiculului de bază 0.2.1. Denumire comercială Semnătură/ștampilă: 0.4.Categoria vehiculului: 0.10.Număr de identificare vehicul: Secțiunea 2 1.Număr de axe 12.1.Masa vehiculului gata de drum (kg) 20.Producător motor 2.Axe motoare 14.1.Masă maximă tehnic admisibilă (kg) 21.Cod motor 3.Ampatament (mm) 14.3.Masă maximă admisibilă axa 1 (kg) 24.Capacitate cilindrică (cm3) 6.1.Lungime (mm) Masă maximă admisibilă axa 2 (kg) 25.Combustibil 7.1.Lățime (mm) Masă maximă admisibilă axa 3 (kg) 26.Putere max (kw)/la turația (min-1) 8.Înălțime (mm) Masă maximă admisibilă axa 4 (kg) 28.Tip cutie viteze 11.Consolă spate (mm) 18.Masă maximă tehnic admisibilă a ansamblului (kg) Nr. trepte cutie de viteze 32.Anvelope/jante 37.Tip caroserie 38.Culoare vehicul 42.2.Număr locuri pe scaune 42.3.Număr locuri în picioare 44.Viteză maximă (km/h) 48.1.Nivel poluare 46.2. Valoare combinată emisii CO2 Mențiuni ATESTATUL TEHNIC REGISTRUL AUTO ROMÂN Date de identificare și caracteristici tehnice 1.Categorie: 7. Dată emitere: 2.Caroserie: 8. Reprezentanță RAR: 3.Marcă: 9. Nume reprezentant RAR: 4.Tip: 10. Semnătură/ștampilă: 5.Nr. identificare: 6.Nr. registru: 11.Mase: 11.1.Proprie (kg): 11.2. Totală tehnic admisibilă (kg): 11.3. Maximă a ansamblului de vehicule (kg) 12.Dimensiuni 12.1.Lungime (mm): 12.2. Lățime (mm): 12.3. Înălțime (mm): 13.Motor 13.1.Tip: 13.2. Cilindree: (cm3) 13.3. Putere max. (kw)/ turație (min-1) 13.4. Sursă energie: 14.Axe 14.1.Nr. total axe: 14.2. Tracțiunea 14.3. Nr. axe frânate (frână serviciu) 15.Anvelope 15.1.Față sau 15.1.Spate 16. MențiuniImaginea vehiculului

Reglementările privind omologarea individuală, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere - RNTR 7, aprobate prin Ordinul ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului nr. 2.132/2005, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 1.160 din 21 decembrie 2005, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați", termenul "Formular-tip" se modifică și va avea următorul cuprins:

"Formular-tip

- imprimat care se completează în vederea întocmirii unui document de înmatriculare".

2. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați", termenul "Identificarea vehiculului" se modifică și va avea următorul cuprins:

"Identificarea vehiculului

- activitate prin care RAR evaluează starea elementelor de identificare ale unui vehicul și stabilește caracteristicile sale constructive".

3. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați", termenul "Număr de omologare (număr de registru)" se abrogă.

4. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați", termenul "Numărul de identificare a unui vehicul (VIN)" se modifică și va avea următorul cuprins:

"Numărul de identificare al unui vehicul (VIN)

- combinație structurală de caractere atribuite unui vehicul de către producătorul său ori de către o autoritate competentă, în vederea identificării respectivului vehicul".

5. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați", termenul "Omologare individuală" se modifică și va avea următorul cuprins:

"Omologare individuală

- procedura prin care RAR sau o autoritate competentă din alt stat membru al Uniunii Europene certifică faptul că un vehicul rutier îndeplinește individual cerințele prevăzute de legislația națională în vigoare, valabilitatea omologării fiind limitată la teritoriul statului care a acordat-o".

6. La titlul "Prescurtări și definirea unor termeni utilizați" se adaugă următorii termeni:

"Certificat de conformitate CE (CoC)

- document eliberat de producător și care certifică faptul că, în momentul fabricării, un vehicul aparținând seriei tipului omologat comunitar a respectat toate reglementările referitoare la omologarea vehiculelor rutiere

Certificat de omologare individuală

- document prin care RAR sau autoritatea de omologare a unui alt stat membru al Uniunii Europene certifică în mod oficial faptul că un anumit vehicul este omologat individual

Mașină autopropulsată pentru lucrări (utilaj autopropulsat pentru lucrări, utilaj mobil)

- vehicul autopropulsat special conceput și construit pentru efectuarea de lucrări și care, datorită caracteristicilor sale constructive, nu este adecvat pentru transportul pasagerilor sau al mărfurilor. Autovehiculele pe șasiul cărora sunt montate diverse utilaje nu sunt considerate mașini autopropulsate pentru lucrări.

MTI

- Ministerul Transporturilor și Infrastructurii

Număr național de registru

- număr acordat de RAR unui vehicul căruia i s-a acordat omologarea întregului vehicul, în funcție de tipul/varianta/versiunea/configurația elementelor constructive menționate în cartea de identitate a vehiculului în cadrul aceleiași versiuni, dacă este cazul. Numărul național de registru atestă luarea în evidență în vederea înmatriculării, înregistrării sau comercializării în România.

SM - stat membru al (state membre ale) Uniunii Europene"

7. Capitolul I se modifică și va avea următorul cuprins:

"CAPITOLUL I

Omologarea individuală și eliberarea CIV

SUBCAPITOLUL I1

Domeniu de aplicare

1. Prin omologare individuală (denumită în continuare omologare) RAR atestă că un vehicul îndeplinește individual condițiile constructive și pe cele privind starea tehnică, în conformitate cu prezentele reglementări.

2. Prezenta reglementare conține condițiile de omologare și eliberare a CIV pentru următoarele categorii de vehicule:

2.1. autovehiculele complete, completate sau incomplete, destinate utilizării rutiere, având cel puțin 4 roți și o viteză maximă constructivă mai mare de 25 km/h (categoriile de omologare M și N), precum și remorcile acestora (categoria de omologare O), cu excepția vehiculelor care se deplasează pe șine, a tractoarelor agricole sau forestiere, a mașinilor autopropulsate pentru lucrări și a cvadriciclurilor. Condițiile constructive pe care trebuie să le îndeplinească aceste vehicule sunt prevăzute în cap. IV;

2.2. tractoarele agricole sau forestiere pe roți, având cel puțin două axe și o viteză maximă constructivă mai mare sau egală cu 6 km/h (categoria de omologare T), precum și remorcile agricole sau forestiere (categoria de omologare R). Condițiile constructive pe care trebuie să le îndeplinească tractoarele agricole sau forestiere sunt prevăzute în cap. V, iar în cazul remorcilor agricole sau forestiere se aplică condițiile constructive prevăzute în anexa nr. 5 la secțiunea 3 a RNTR 2;

2.3. autovehiculele cu două sau 3 roți, având roți jumelate sau nejumelate, destinate utilizării rutiere, precum și cvadriciclurile (categoria de omologare L). Condițiile constructive pe care trebuie să le îndeplinească aceste vehicule sunt prevăzute în cap. VI. Sunt exceptate:

2.3.1. autovehiculele având o viteză maximă constructivă care nu depășește 6 km/h;

2.3.2. autovehiculele destinate să fie conduse de către un pieton;

2.3.3. autovehiculele destinate să fie utilizate de către persoane cu handicap fizic;

2.3.4. autovehiculele destinate competițiilor sportive organizate pe drumurile publice sau în afara acestora;

2.3.5. autovehiculele concepute în special pentru utilizarea în afara drumurilor publice și pentru activități recreative, având 3 roți simetrice plasate una în față și celelalte două în spate;

2.3.6. bicicletele cu pedalare asistată, echipate cu un motor electric auxiliar de o putere nominală continuă maximă de 0,25 kW, a cărui alimentare este redusă progresiv și în final întreruptă atunci când vehiculul atinge o viteză maximă de 25 km/h sau mai devreme în cazul în care ciclistul se oprește din pedalat.

3. Omologarea este opțională, la cererea solicitantului, pentru următoarele vehicule:

a) vehicule concepute și fabricate pentru a fi folosite în principal în șantiere, cariere, porturi sau aeroporturi;

b) vehicule concepute și fabricate pentru a fi folosite de către forțele armate, serviciile de protecție civilă, serviciile de luptă împotriva incendiilor și forțele de menținere a ordinii publice;

c) mașini autopropulsate pentru lucrări, în măsura în care aceste vehicule respectă cerințele aplicabile vehiculelor prevăzute la subpct. 2.1. Astfel de omologări opționale nu aduc atingere aplicării Directivei 2006/42/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 17 mai 2006 privind echipamentele tehnice și de modificare a Directivei 95/16/CE , cu modificările și completările ulterioare.

4. Omologarea este opțională, la cererea solicitantului, și pentru următoarele vehicule:

a) vehicule destinate exclusiv competițiilor sportive;

b) prototipuri de vehicule folosite în circulația rutieră pe răspunderea unui producător, pentru a efectua un program de încercări specific, cu condiția să fi fost special concepute și fabricate în acest scop;

c) vehicule istorice.

5. Omologarea se poate aplica, la cererea solicitantului, și în următoarele cazuri:

5.1. pentru vehiculele care au primit omologarea CE de tip și care au fost modificate înainte de înmatriculare, înregistrare sau comercializare;

5.2. pentru un anumit vehicul, în timpul etapelor succesive ale fabricării sale, în conformitate cu o procedură de omologare de tip în mai multe etape.

Această procedură nu poate înlocui o etapă intermediară în derularea normală a unei proceduri de omologare de tip în mai multe etape și nu se poate aplica pentru obținerea omologării etapei inițiale a unui vehicul.

6. Omologarea și/sau eliberarea/modificarea CIV sunt condiționate de completarea de către solicitant a formularului «Cerere activitate RAR» (al cărui model este prevăzut în anexa nr. 1) cu date privind identitatea sa, a vehiculului și a deținătorului acestuia. Cererea este înaintată de către persoana care prezintă vehiculul la omologare. Dacă această persoană nu este producătorul sau proprietarul vehiculului, ea trebuie să fie stabilită pe teritoriul Comunității. Cererea se va completa de către solicitant pe propria răspundere, va fi semnată în prezența angajatului RAR care efectuează prestația și va rămâne în arhiva RAR, conform prevederilor legale.

SUBCAPITOLUL I2

Metodologia de omologare

7. Omologarea se acordă pentru:

7.1. vehiculele rutiere noi, care nu dețin omologare comunitară (CE) de tip a întregului vehicul valabilă, fabricate (inclusiv din piese detașate), importate sau introduse în România, în număr de cel mult 10 bucăți de același tip, de către aceeași persoană juridică sau fizică;

7.2. vehiculele rutiere utilizate, care nu au mai fost înmatriculate în România, cu excepția celor care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) au fost omologate comunitar (CE) de tip;

b) au fost înmatriculate ultima dată într-un SM;

c) nu au suferit modificări constructive în raport cu datele înscrise în certificatul de înmatriculare;

7.3. vehiculele rutiere înmatriculate/înregistrate în România care au suferit modificări ale caracteristicilor constructive menționate în CIV;

7.4. vehiculele rutiere cărora li s-a înlocuit principalul element de rezistență (șasiul sau caroseria, după caz).

8. Omologarea se acordă de către RAR în reprezentanțele sale teritoriale și constă în:

8.1. identificarea vehiculului;

8.2. efectuarea verificărilor și, după caz, a încercărilor necesare pentru evaluarea îndeplinirii condițiilor constructive prevăzute în prezentele reglementări;

8.3. efectuarea verificărilor privind starea tehnică prevăzute în planurile de operațiuni din RNTR 1;

8.4. acordarea numărului național de registru;

8.5. eliberarea, la cererea solicitantului omologării, a unui certificat de omologare individuală (al cărui model este prevăzut în anexa nr. 8). Certificatul de omologare individuală trebuie să conțină numărul de identificare al vehiculului în cauză;

8.6. eliberarea CIV în vederea înmatriculării, înregistrării sau comercializării.

9. Omologarea se acordă dacă vehiculul corespunde descrierii anexate solicitării și dacă rezultatele verificărilor precizate la pct. 8 demonstrează îndeplinirea cerințelor prevăzute în prezentele reglementări.

10. În cadrul omologării, stabilirea caracteristicilor constructive ale vehiculului presupune prelevarea informațiilor de pe vehicul, compararea lor cu cele din baza de date a RAR și, după caz, cu cele din documentele vehiculului și validarea acestora.

11. Evaluarea îndeplinirii condițiilor constructive prevăzute în prezentele reglementări se realizează fie prin verificarea certificatelor de omologare/rapoartelor de încercare emise pe baza directivelor/regulamentelor CEE/CE sau regulamentelor CEE-ONU, fie prin evaluarea îndeplinirii cerințelor prevăzute în cap. IV, V sau VI, după caz.

12. În cadrul omologării, RAR nu efectuează încercări distructive. RAR va folosi orice informație relevantă (documentație tehnică a producătorului sau documente oficiale ale unei autorități de omologare ori ale unui serviciu tehnic) care stabilește conformitatea cu condițiile constructive prevăzute în prezentele reglementări, furnizată de solicitant.

13. În locul condițiilor constructive prevăzute în prezentele reglementări RAR acceptă orice omologare CE de tip pentru sisteme, componente sau unități tehnice separate acordată în conformitate cu prevederile legislației comunitare aplicabile.

14. În cazul vehiculelor prevăzute la subpct. 7.1, care dețin omologare de tip națională sau omologare individuală acordată de un alt SM, omologarea va include, în locul activităților menționate la subpct. 8.2 și 8.3, verificarea echivalenței dintre condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat și condițiile constructive prevăzute de prezentele reglementări. În acest scop, RAR va putea cere solicitantului omologării o declarație privind prevederile tehnice pe baza cărora vehiculul a fost omologat, eliberată de autoritatea competentă a SM care a acordat omologarea individuală sau națională de tip. De asemenea, RAR va putea solicita autorității competente care a acordat omologarea individuală sau națională de tip orice informații suplimentare detaliate referitoare la prevederile tehnice îndeplinite de vehiculul în cauză. Activitățile menționate la subpct. 8.2 și 8.3 se efectuează în cazul în care nu sunt disponibile informațiile menționate anterior privind prevederile tehnice pe baza cărora vehiculul a fost omologat ori pentru acele condiții constructive care nu sunt acoperite de omologarea individuală sau națională de tip acordată de autoritatea competentă a SM. RAR nu acordă omologarea doar în cazul în care există motive întemeiate de a considera că condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat nu sunt echivalente cu condițiile constructive prevăzute de prezentele reglementări.

15. În cazul vehiculelor prevăzute la subpct. 7.2, care au fost înmatriculate ultima dată în alt SM, omologarea va include, în locul activităților menționate la subpct. 8.2, verificarea echivalenței dintre condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat și condițiile constructive prevăzute de legislația în vigoare în România la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută). În acest scop, RAR va putea cere solicitantului omologării o declarație privind prevederile tehnice pe baza cărora vehiculul a fost omologat, eliberată de autoritatea competentă a SM care a acordat omologarea individuală sau națională de tip. Activitățile menționate la subpct. 8.2 se efectuează în cazul în care nu sunt disponibile informațiile menționate anterior privind prevederile tehnice pe baza cărora vehiculul a fost omologat ori pentru acele condiții constructive care nu sunt acoperite de omologarea individuală sau națională de tip acordată de autoritatea competentă a SM. RAR nu acordă omologarea doar în cazul în care există motive întemeiate de a considera că condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat nu sunt echivalente cu condițiile constructive prevăzute de legislația în vigoare în România la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută).

Dacă este cazul, la efectuarea activităților prevăzute la subpct. 8.2 se vor avea în vedere condițiile constructive prevăzute de legislația în vigoare în România la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută).

16. În cazul unui vehicul care este conform cu dispozițiile Directivei 2007/46/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 5 septembrie 2007 de stabilire a unui cadru pentru omologarea autovehiculelor și remorcilor acestora, precum și a sistemelor, componentelor și unităților tehnice separate destinate vehiculelor respective și cu actele de reglementare enumerate în anexa IV sau XI la Directiva 2007/46/CE , RAR va acorda numărul național de registru și va elibera CIV în vederea înmatriculării, înregistrării sau a comercializării fără efectuarea activităților menționate la subpct. 8.2 și 8.3 în cazul vehiculelor noi, respectiv a activităților menționate la subpct. 8.2 în cazul vehiculelor utilizate, după identificarea acestora și verificarea echivalenței dintre condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat și condițiile constructive prevăzute de legislația în vigoare în România la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută).

17. Vehiculele rutiere prezentate în vederea omologării, care nu pot fi identificate de RAR din cauza lipsei sau modificării numerelor de identificare a acestora, așa cum au fost ele realizate de către producător sau de către autoritățile competente, după caz, nu pot obține acordarea omologării.

18. În cazul în care un solicitant dorește să comercializeze, să înmatriculeze sau să pună în circulație într-un alt SM un vehicul căruia RAR i-a acordat o omologare începând cu data intrării în vigoare a prezentelor reglementări, RAR îi furnizează solicitantului, la cerere, o declarație privind condițiile constructive pe baza cărora vehiculul a fost omologat.

19. În cazul în care un anumit vehicul, care a fost omologat de către RAR începând cu data intrării în vigoare a prezentelor reglementări, urmează a fi înmatriculat într-un alt SM, RAR va furniza, la solicitarea autorității de omologare din SM respectiv, orice informații suplimentare detaliate privind natura condițiilor constructive îndeplinite de vehiculul în cauză.

SUBCAPITOLUL I3

Exceptări de la anumite cerințe privind omologarea

20. Omologarea și eliberarea CIV pentru vehiculele istorice, autovehiculele destinate competițiilor sportive și pentru vehiculele aparținând misiunilor diplomatice și reprezentanțelor organizațiilor internaționale acreditate la București, precum și membrilor acestora se efectuează în următoarele condiții:

20.1. Vehiculele istorice sunt cele pentru care perioada trecută de la încetarea fabricației tipului respectiv de vehicul (care a utilizat același tip de caroserie și același tip de motor) este de cel puțin 30 de ani. Vehiculele istorice pot fi originale, restaurate sau reconstruite, sens în care deținătorii lor vor obține un atestat de vehicul istoric, emis de autoritatea națională a FIVA în România, Retromobil Club România. Pentru vehiculele istorice, RAR eliberează CIV dacă vehiculul deține un atestat de vehicul istoric și dacă el corespunde în ceea ce privește verificarea stării tehnice, având în vedere caracteristicile tehnice de la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută). RAR menționează în CIV eliberate vehiculelor istorice textul «Vehicul istoric». Totuși, dacă RAR constată că un vehicul cu atestat de vehicul istoric nu îndeplinește condițiile necesare pentru încadrarea în această categorie, nu eliberează CIV. De asemenea, tot pe baza atestatului de vehicul istoric se va înscrie textul «Vehicul istoric» și în CIV deja eliberate pentru vehiculele istorice înmatriculate în România.

20.2. Pentru autovehiculele destinate competițiilor sportive, RAR eliberează CIV în baza fișei de omologare emise de Federația Internațională a Automobilului (FIA), în conformitate cu anexa J la Codul sportiv internațional, și dacă vehiculul corespunde în ceea ce privește verificarea stării tehnice efectuate de către RAR, având în vedere caracteristicile tehnice specifice.

20.3. Autovehiculele aparținând misiunilor diplomatice și reprezentanțelor organizațiilor internaționale acreditate la București, precum și membrilor acestora sunt exceptate de la respectarea prevederilor privind emisiile poluante impuse prin prezentele reglementări, omologarea astfel acordată fiind valabilă numai pentru perioada înmatriculării lor în sistem CD/TC.

SUBCAPITOLUL I4

Metodologia de eliberare a CIV

21. CIV conține date despre vehicul și proprietarii pe numele cărora acesta a fost înmatriculat succesiv. Datele despre vehicul se înscriu de către RAR și, după caz, de producătorul vehiculului sau reprezentantul autorizat al acestuia, iar datele despre proprietari se înscriu de către autoritatea competentă care efectuează înmatricularea, potrivit legii. La înstrăinarea vehiculului, ultimul proprietar al acestuia are obligația de a transmite dobânditorului CIV.

22. CIV se eliberează de către RAR:

22.1. pentru vehiculele noi, care dețin omologare comunitară CE de tip a întregului vehicul valabilă și pentru care se prezintă originalul sau duplicatul CoC, după identificarea acestora (subpct. 8.1);

22.2. pentru vehiculele noi, care dețin omologare comunitară CE de tip a întregului vehicul valabilă și pentru care nu se prezintă originalul sau duplicatul CoC, după identificarea acestora (subpct. 8.1) și verificarea conformității cu tipul de vehicul omologat CE;

22.3. pentru vehiculele utilizate, care nu au mai fost înmatriculate sau înregistrate în România și care îndeplinesc cumulativ următoarele condiții:

a) au fost omologate comunitar (CE) de tip;

b) au fost înmatriculate ultima dată într-un SM;

c) nu au suferit modificări constructive în raport cu datele înscrise în certificatul de înmatriculare, după identificarea acestora (subpct. 8.1), verificarea conformității cu tipul de vehicul omologat CE și efectuarea verificării lor tehnice (subpct. 8.3);

22.4. pentru vehiculele înmatriculate în România și care nu dețin CIV, după identificarea acestora (subpct. 8.1) și efectuarea verificării lor tehnice (subpct. 8.3);

22.5. pentru vehiculele cărora RAR le-a acordat omologarea individuală (prevăzute la subpct. 7.1-7.4).

Eliberarea CIV pentru vehiculele prevăzute la subpct. 22.1-22.4 include și acordarea numărului național de registru.

23. CIV se poate elibera numai pentru vehiculele care pot fi identificate, respectiv cele pentru care RAR stabilește un număr de identificare valid.

24. Vehiculele rutiere prezentate în vederea eliberării CIV care nu pot fi identificate de RAR din cauza lipsei sau a modificării numerelor de identificare a acestora, așa cum au fost ele realizate de către producător sau de către autoritățile competente, după caz, nu pot obține eliberarea CIV.

25. În cazul pierderii, furtului sau distrugerii CIV, RAR poate emite un duplicat al CIV, cu avizul autorității competente care a efectuat înmatricularea sau înregistrarea. De asemenea, RAR poate emite un duplicat al CIV și în cazul refuzului de predare a CIV constatat de executorul judecătoresc, cu ocazia executării silite. Duplicatul unei CIV se emite numai pe baza înregistrărilor din sistemul informatic al RAR, fără prezentarea vehiculului.

26. În cazurile prevăzute la pct. 25, pentru CIV emise de către titularii omologării de tip/numărului național de registru și care nu au fost utilizate la înmatriculare/înregistrare, o altă CIV va fi emisă de titularul omologării de tip/numărului național de registru. În acest sens, este necesar ca titularul omologării de tip/numărului național de registru să emită o adresă către RAR prin care să solicite anularea CIV inițiale și în care să menționeze seria noii CIV emise pentru respectivul vehicul.

27. La epuizarea spațiului destinat înscrierii caracteristicilor tehnice ale vehiculului ori a datelor de identitate a deținătorilor, RAR eliberează o nouă CIV. De asemenea, RAR eliberează o nouă CIV la orice schimbare a numărului de identificare al unui vehicul.

28. RAR poate elibera CIV cu valabilitate limitată de 30 de zile pentru vehiculele care nu corespund integral cerințelor de omologare/eliberare a CIV, pentru scoaterea lor din țară.

29. Pentru alte situații sau în cazul în care se solicită eliberarea CIV cu valabilitate limitată mai mare de 30 de zile este necesară aprobarea MTI.

30. În cazurile prevăzute la pct. 28 și 29, valabilitatea CIV se socotește de la data înmatriculării vehiculului respectiv.

31. CIV completată numai cu datele despre vehicul se eliberează de RAR:

31.1. solicitantului activității de omologare, pentru vehiculele menționate la subpct. 22.5;

31.2. solicitantului activității de eliberare a CIV, pentru vehiculele menționate la subpct. 22.1-22.4;

31.3. deținătorului vehiculului sau împuternicitului legal al acestuia, în cadrul activității de eliberare a duplicatului unei CIV sau la eliberarea unei alte CIV, dacă cea inițială a fost luată în evidență de către autoritatea competentă de înmatriculare;

31.4. solicitantului activității de eliberare a duplicatului unei CIV, dacă cea inițială a fost emisă de RAR și nu a fost luată în evidență de către autoritatea competentă de înmatriculare.

SUBCAPITOLUL I5

Cerințe privind vehiculele rutiere înmatriculate sau înregistrate în România, care au suferit modificări ale caracteristicilor constructive menționate în CIV

32. Pentru menținerea în circulație, vehiculele rutiere înmatriculate sau înregistrate în România, care au suferit modificări ale caracteristicilor constructive menționate în CIV, trebuie supuse omologării și modificării CIV.

La omologare se aplică condițiile constructive în vigoare în România la data primei înmatriculări a vehiculului (sau anul de fabricație al vehiculului, dacă data primei înmatriculări nu este cunoscută).

În cazul în care modificările efectuate conduc la modificarea categoriei de omologare, se aplică condițiile constructive în vigoare în România la data omologării efectuate ca urmare a modificării vehiculului, cu excepția cerințelor privind emisiile poluante, condiția aplicabilă fiind aceea de a se menține cel puțin aceeași normă de poluare EURO în raport cu autovehiculul care a fost modificat.

33. La modificările menționate la pct. 32, în cazul intervenției la sistemele care privesc siguranța circulației, protecția mediului, eficiența energetică și protecția împotriva furturilor și care sunt reglementate de directivele/regulamentele CEE/CE sau de regulamentele CEE-ONU, trebuie utilizate numai echipamente, componente, entități tehnice, piese și materiale de exploatare de origine sau omologate ori certificate conform legislației în vigoare.

34. Modificările menționate la pct. 32 pot fi efectuate numai de operatori economici autorizați de RAR, conform legislației în vigoare.

35. Modificarea unui vehicul este acceptată, iar RAR modifică datele înscrise în CIV numai dacă:

- evaluarea tehnică efectuată stabilește că modificarea respectivă este compatibilă din punct de vedere tehnic cu caracteristicile constructive ale vehiculului;

- modificarea respectivă nu influențează în mod negativ, în ceea ce privește siguranța rutieră și protecția mediului, comportamentul sistemelor, componentelor sau unităților tehnice separate ale vehiculului;

- sunt respectate integral prevederile legislației și reglementărilor tehnice aplicabile la omologare, în conformitate cu prezentele reglementări.

Respectarea cerințelor de mai sus poate fi dovedită fie pe baza documentației tehnice, fie prin efectuarea verificărilor și/sau a testelor necesare.

36. RAR modifică CIV/eliberează o nouă CIV numai la solicitarea deținătorului înscris în CIV.

37. Prevederile privind montarea de către carosieri individuali a suprastructurii și a platformei pentru încărcare la vehiculele utilitare sunt prevăzute în anexa nr. 4.

38. Prevederile privind protecția ocupanților autovehiculelor contra deplasării mărfurilor (încărcăturii) sunt prevăzute în anexa nr. 5.

39. Lista cu modificările speciale aduse autovehiculelor în scopul conducerii de către persoanele cu handicap și/sau în scopul preluării și transportării persoanelor cu handicap grav sau accentuat este prevăzută în anexa nr. 9.

SUBCAPITOLUL I6

Prevederi finale

40. Definirea categoriilor de folosință ale vehiculelor, clasificarea vehiculelor pe categorii de omologare, precum și definirea tipurilor de caroserie și a claselor pentru autovehiculele pentru transportul de pasageri sunt prevăzute în RNTR 2.

41. MTI poate acorda exceptări de la unele prevederi ale prezentelor reglementări, aplicabile la omologare/eliberarea CIV, cu condiția de a se impune respectarea unor condiții alternative, astfel încât să nu fie afectate în mod semnificativ siguranța rutieră și protecția mediului.

În certificatul de omologare individuală se vor menționa derogările acordate. De asemenea, în CIV se vor menționa sintetic derogările acordate.

42. Viteza maximă constructivă a vehiculelor rutiere, puterea netă a motorului și cilindreea motorului care se înscriu în CIV sunt cele indicate de producător.

Pentru autovehiculele din categoriile M și N, prevăzute cu limitator de viteză sau cu sistem integrat de limitare a vitezei, în CIV se va înscrie viteza maximă care nu poate fi depășită constructiv, datorită limitatorului de viteză sau sistemului integrat de limitare a vitezei, și care este declarată de către solicitantul omologării/eliberării CIV în documentele tehnice prezentate în vederea omologării/eliberării CIV.

În cazul constatării unor neconcordanțe majore între caracteristicile tehnice ale vehiculului și datele indicate de solicitantul omologării/eliberării CIV, RAR poate proceda la verificarea acestor date pe bază de documente, rapoarte de încercare sau testare, după caz.

43. Anul de fabricație care se înscrie în CIV reprezintă anul codificat de producător în structura VIN sau, dacă acesta nu este prevăzut de producător, anul calendaristic în timpul căruia a fost fabricat vehiculul.

44. Caracteristicile și performanțele care nu sunt reglementate prin reglementări naționale, directive CE/CEE individuale, regulamente (CE) individuale sau regulamente CEE-ONU ori prin orice alte acte normative care nu sunt menționate de prezentele reglementări nu se verifică de RAR și se înscriu în documentele eliberate de RAR, inclusiv în CIV, în conformitate cu datele declarate de solicitantul omologării/eliberării CIV pe propria răspundere a acestuia. Orice consecințe de natură juridică, administrativă și/sau economică ce decurg din respectiva declarație vor fi suportate de solicitantul omologării.

45. Vehiculele complete, completate, carosate sau modificate pentru a fi utilizate de forțele armate, forțele de menținere a ordinii publice (forțele de securitate a statului, de poliție, de jandarmerie sau poliția de frontieră), serviciile de protecție civilă, serviciile de luptă împotriva incendiilor (pompieri) și alte servicii de urgență (servicii de ambulanță și medicină, pentru acordarea ajutorului de urgență sau servicii de descarcerare) se pot omologa de către RAR ca vehicule speciale.

Pentru aceste vehicule MTI poate acorda derogări de la cerințele prevăzute la omologare, pentru elementele constructive specifice utilizării speciale, atunci când respectarea cerințelor tehnice este incompatibilă cu utilizarea respectivă.

În vederea omologării, solicitantul omologării trebuie să pună la dispoziția RAR un document emis de autoritatea competentă, prin care să fie precizate elementele constructive specifice utilizării speciale, care justifică încadrarea vehiculului respectiv ca vehicul special și, după caz, acordarea unor derogări de la cerințele prevăzute la omologare.

În certificatul de omologare individuală se vor menționa derogările acordate. De asemenea, în CIV se vor menționa sintetic derogările acordate.

În CIV se va menționa faptul că vehiculul va putea fi utilizat cu o altă destinație numai după reomologarea de către RAR. La reomologare se vor aplica cerințele tehnice care erau în vigoare la data fabricației vehiculului respectiv.

46. La aplicarea directivelor CE/CEE, regulamentelor (CE) sau regulamentelor CEE-ONU prevăzute în prezentele reglementări se au în vedere modificările aplicabile în conformitate cu prevederile RNTR 2.

47. În cazul în care la aplicarea prezentelor prevederi se are în vedere anul de fabricație al unui vehicul, la omologare se vor aplica prevederile în vigoare la data de 1 ianuarie a anului de fabricație."

8. Capitolul II se modifică și va avea următorul cuprins:

"CAPITOLUL II

Metodologia de certificare a autenticității

1. Certificarea autenticității se efectuează de către RAR:

1.1. pentru vehiculele rutiere utilizate care nu au mai fost înmatriculate în România și care se supun omologării și/sau eliberării CIV;

1.2. pentru vehiculele rutiere care sunt sau au mai fost înmatriculate în România și care își schimbă deținătorul.

2. Sunt exceptate de la certificarea autenticității autovehiculele destinate competițiilor sportive și vehiculele istorice.

3. Certificarea autenticității se efectuează prin metode nedistructive, în spații dotate cu echipamente specifice.

4. Certificarea autenticității este condiționată de completarea de către solicitant a formularului "Cerere activitate RAR" cu date privind identitatea sa, a vehiculului și a deținătorului acestuia. Cererea se va completa de către solicitant pe propria răspundere, va fi semnată în prezența angajatului RAR care efectuează prestația și va rămâne în arhiva RAR, conform prevederilor legale.

5. Pentru vehiculele precizate la subpct. 1.1, la certificarea autenticității se verifică dacă:

5.1. principalele elemente de identificare ale vehiculului sunt originale și/sau nu au fost supuse unor modificări neautorizate;

5.2. formularul-tip al documentului care confirmă înmatricularea anterioară a vehiculului, eliberat de autoritățile competente din țara de proveniență, este autentic. Verificarea formularului-tip se face numai pentru documentele al căror model etalon se regăsește în baza de date a RAR;

5.3. vehiculul nu figurează ca dat în urmărire pe plan internațional la data efectuării certificării autenticității, potrivit bazei de date puse la dispoziția RAR de autoritățile competente din România.

6. Pentru vehiculele prevăzute la subpct. 1.2, la certificarea autenticității se verifică dacă:

6.1. se mențin principalele elemente de identificare și caracteristicile constructive ale vehiculului în aceeași configurație ca la momentul omologării/eliberării CIV;

6.2. vehiculul nu figurează ca dat în urmărire pe plan intern la data efectuării certificării autenticității, potrivit bazei de date puse la dispoziția RAR de autoritățile competente din România.

7. Pentru vehiculele care corespund din punctul de vedere al certificării autenticității, RAR emite Certificatul de autenticitate. Acest document este valabil pentru o singură înmatriculare, dar nu mai mult de 60 de zile calendaristice de la data eliberării sale.

8. Pentru vehiculele care nu corespund certificării autenticității, în raportul de verificare eliberat se menționează motivele deciziei RAR."

9. Capitolul III se modifică și va avea următorul cuprins:

"CAPITOLUL III

Omologarea în cazul înlocuirii șasiului/caroseriei

1. Prin înlocuirea șasiului/caroseriei unui vehicul se înțelege totalitatea operațiunilor determinate de schimbarea șasiului/caroseriei cu un alt șasiu/o altă caroserie compatibil(ă), în condițiile prevăzute în prezentele reglementări.

2. Noua configurație a vehiculului se supune omologării. Condițiile constructive aplicabile la omologarea determinată de înlocuirea șasiului/caroseriei sunt cele prevăzute în prezentele reglementări, ținându-se cont de anul de fabricație a vehiculului inițial, numai dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele cerințe:

2.1. vehiculul inițial deține CIV sau cel puțin este înmatriculat în România;

2.2. noul element de rezistență (șasiul/caroseria) este compatibil cu cel inițial;

2.3. în cazul autovehiculelor, s-a păstrat motorul înscris în CIV sau cel puțin în certificatul de înmatriculare.

Totuși, în cazul unui autovehicul din categoria M(2) sau M(3) se va impune respectarea cerințelor privind amenajarea interioară în vigoare la data omologării noii configurații a acestuia.

3. În cazul în care cel puțin una dintre cerințele prevăzute la subpct. 2.1, 2.2 și 2.3 nu este îndeplinită, omologarea vehiculului astfel obținut se face prin raportare la condițiile constructive prevăzute în prezentele reglementări, ținându-se cont de anul de fabricație a subansamblului care constituie noul element principal de rezistență.

4. Se consideră că două caroserii/șasiuri sunt compatibile în sensul subpct. 2.2 dacă ele sunt destinate unor vehicule identice cel puțin în ceea ce privește următoarele caracteristici:

4.1. marca, admițându-se ca excepție vehiculele fabricate sub licență (pentru toate categoriile de vehicule);

4.2. tipul desemnat de către producător în conformitate cu definiția din directiva-cadru specifică (pentru toate categoriile de vehicule);

4.3. tipul caroseriei (numai pentru vehiculele din categoria M);

4.4. numărul de axe (pentru toate categoriile de vehicule).

5. Se va proceda la înlocuirea efectivă a șasiului/caroseriei numai după obținerea de către solicitant a acceptului de efectuare a acestei operațiuni, eliberat de către RAR, inclusiv pe baza identificării vehiculului inițial. RAR nu omologhează și nu eliberează/modifică CIV pentru un vehicul la care s-a înlocuit șasiul/caroseria sau la care s-a înlocuit numai elementul purtător al numărului de identificare, dacă vehiculul inițial este blocat în sistemul informatic al RAR. Înlocuirea șasiului/caroseriei se efectuează numai în ateliere de reparații autorizate conform legislației în vigoare pentru această activitate.

6. Dacă prevederile pct. 5 sunt îndeplinite, iar rezultatele verificărilor efectuate în cadrul omologării demonstrează îndeplinirea cerințelor aplicabile, în CIV eliberată/modificată conform cap. I RAR va înscrie mențiunea referitoare la înlocuirea șasiului/caroseriei.

7. Omologarea unui vehicul care se prezintă la RAR pentru înscrierea mențiunii privitoare la înlocuirea șasiului/caroseriei care s-a efectuat anterior datei de 1 ianuarie 2006 se acordă, de asemenea, pe baza cerințelor tehnice prevăzute în prezentele reglementări, ținându-se cont de anul de fabricație a vehiculului inițial, numai dacă sunt îndeplinite cumulativ următoarele cerințe:

7.1. sunt îndeplinite cerințele prevăzute la subpct. 2.1-2.3;

7.2. se atestă prin documente data achiziției șasiului/caroseriei și data efectuării operațiunii de înlocuire (factură/deviz/adeverință atelier privind lucrările efectuate sau declarație pe propria răspundere autentificată notarial, dacă lucrarea a fost efectuată în regie proprie).

8. În cazul în care cel puțin una dintre cerințele prevăzute la subpct. 7.1 și 7.2 nu este îndeplinită, omologarea vehiculului astfel obținut se face prin raportare la condițiile constructive prevăzute în prezentele reglementări, ținându-se cont de anul de fabricație a subansamblului care constituie noul element principal de rezistență.

9. Șasiurile/Caroseriile inițiale ale vehiculelor cărora li s-a înlocuit principalul element al structurii de rezistență nu se mai pot folosi pentru echiparea altor vehicule.

10. Șasiurile/Caroseriile provenite de la vehicule radiate în vederea casării nu se pot folosi pentru echiparea altor vehicule.

11. Nu se supun omologării vehiculele la care s-a înlocuit numai elementul de caroserie/șasiu purtător al numărului de identificare, respectiv partea componentă a structurii de rezistență care constituie suportul numărului de identificare poansonat și pe care producătorul o livrează ca piesă de schimb.

12. Pentru un vehicul, RAR acceptă înlocuirea elementului precizat la pct. 11 și modifică în consecință CIV numai dacă:

12.1. elementul montat pe vehicul constituie o piesă de schimb nouă;

12.2. reparația s-a efectuat într-un atelier de reparații autorizat conform legislației în vigoare pentru activitatea de intervenție la structura de rezistență.

13. Modificarea CIV se poate face și pentru vehiculele la care elementul de șasiu/caroserie purtător al numărului de identificare a fost înlocuit anterior datei de 1 ianuarie 2006, fără respectarea prevederilor subpct. 12.2, numai dacă:

13.1. elementul montat pe vehicul constituie o piesă de schimb nouă;

13.2. în absența numărului de identificare poansonat, celelalte indicii regăsite pe vehicul confirmă identitatea acestuia (an de fabricație, cod și serie motor, succesiune de culori, elemente specifice perioadei de fabricație etc.);

13.3. se atestă prin documente data achiziției piesei de schimb și data efectuării operațiunii de înlocuire (factură/deviz/adeverință atelier privind lucrările efectuate sau declarație pe propria răspundere autentificată notarial, dacă lucrarea a fost efectuată în regie proprie).

14. În cazul în care vehiculul nu se încadrează în prevederile pct. 12 sau 13, acesta nu va putea beneficia de eliberarea/modificarea CIV."

10. După capitolul III se introduce un nou capitol, capitolul III^1, cu următorul cuprins:

"CAPITOLUL III^1

Eliberarea atestatului tehnic pentru vehiculele care nu se supun omologării și/sau eliberării CIV

1. La cerere, RAR poate elibera în cazul vehiculelor care nu se supun omologării și/sau eliberării CIV un atestat tehnic, al cărui model este prevăzut în anexa nr. 10.

2. Condițiile constructive care trebuie îndeplinite de aceste vehicule în vederea obținerii atestatului tehnic sunt cele prevăzute în cap. VII.

3. Eliberarea de către RAR a atestatului tehnic pentru mașinile autopropulsate pentru lucrări nu exonerează deținătorul mașinii autopropulsate pentru lucrări de la respectarea celorlalte prevederi legale aplicabile pentru introducerea pe piață și/sau introducerea în circulație a acesteia."

11. La capitolul IV, subpunctul 2.7 se abrogă.

12. La capitolul IV, subpunctul 4.3 se modifică și va avea următorul cuprins:

"4.3. Vehiculele fabricate după 31 martie 2001 care fac parte din categoriile M(2), M(3), N(2) și N(3) (cu excepția celor cu mai mult de 4 axe), precum și O(3) și O(4) trebuie să fie prevăzute cu ABS. Dacă un autovehicul înmatriculat în România este transformat în categoria M(2) sau M(3), acesta trebuie prevăzut cu ABS."

13. La capitolul IV, subpunctul 5.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"5.1. Instalația de iluminare și semnalizare luminoasă trebuie să cuprindă dispozitivele menționate în anexa nr. 2."

14. La capitolul IV, subpunctul 5.2 se abrogă.

15. La capitolul IV, subpunctul 6.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"6.1. Avertizorul sonor trebuie să emită un sunet uniform și constant; spectrul său acustic nu trebuie să se modifice sensibil în timpul funcționării."

16. La capitolul IV, punctul 7 se modifică și va avea următorul cuprins:

"7. Condiții privind motorul și protecția mediului

7.1. Omologarea se acordă numai pentru autovehiculele pentru care se poate stabili, pe bază de documente tehnice privind datele de omologare sau teste efectuate de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, norma de poluare în conformitate cu legislația comunitară aplicabilă în funcție de categorie (norme EURO).

7.2. Autovehiculele noi echipate cu mas din categoriile M și N, precum și cele echipate cu mac din categoriile M(1) și N(1) trebuie să corespundă prevederilor Directivei 70/220/CEE , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute la linia B a tabelului de la pct. 5.3.1.4 al anexei I la Directiva 70/220/CEE , modificată de Directiva 98/69/CE (EURO 4). Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Directiva 70/220/CEE , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute la linia B a tabelului de la pct. 5.3.1.4 al anexei I la Directiva 70/220/CEE , modificată de Directiva 98/69/CE (EURO 4).

7.3. Începând cu data de 1 ianuarie 2011, autovehiculele noi din categoriile M(1), M(2) și N(1) clasa I, cu o masă de referință de cel mult 2.610 kg, trebuie să corespundă prevederilor Regulamentului (CE) nr. 715/2007 al Parlamentului European și al Consiliului din 20 iunie 2007 privind omologarea de tip a autovehiculelor în ceea ce privește emisiile provenind de la vehiculele ușoare pentru pasageri și de la vehiculele ușoare comerciale (Euro 5 și Euro 6) și privind accesul la informațiile referitoare la repararea și întreținerea vehiculelor, cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 1 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 5), cu modificările ulterioare. Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 al Comisiei din 18 iulie 2008 de punere în aplicare și modificare a Regulamentului (CE) nr. 715/2007 al Parlamentului European și al Consiliului privind omologarea de tip a autovehiculelor în ceea ce privește emisiile provenind de la vehiculele ușoare pentru pasageri și de la vehiculele ușoare comerciale (Euro 5 și Euro 6) și privind accesul la informațiile referitoare la repararea și întreținerea vehiculelor, cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 1 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 5).

7.4. Începând cu 1 ianuarie 2012, autovehiculele noi din categoria N(1) clasele II și III, din categoria N(2) și autovehiculele noi concepute pentru a îndeplini nevoi sociale specifice, cu o masă de referință de cel mult 2.610 kg, trebuie să corespundă prevederilor Regulamentului (CE) nr. 715/2007 , cu modificările ulterioare, cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 1 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 5). Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 1 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 5). Pentru încercarea privind emisiile la țeava de evacuare, valorile-limită care se aplică autovehiculelor concepute pentru a îndeplini nevoi sociale specifice sunt aceleași cu valorile-limită pentru autovehiculele din categoria N(1) clasa III.

7.5. Începând cu 1 septembrie 2015, autovehiculele noi din categoriile M(1), M(2) și N(1) clasa I, cu o masă de referință de cel mult 2.610 kg, trebuie să corespundă prevederilor Regulamentului (CE) nr. 715/2007 , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 2 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 6). Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 2 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 6).

7.6. Începând cu 1 septembrie 2016, autovehiculele noi din categoria N(1) clasele II și III și din categoria N(2), cu o masă de referință de cel mult 2.610 kg, trebuie să corespundă prevederilor Regulamentului (CE) nr. 715/2007 , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 2 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 6). Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în tabelul 2 de la anexa I la Regulamentul (CE) nr. 715/2007 (EURO 6).

7.7. Prin masă de referință se înțelege masa proprie a autovehiculului din care se scade masa conducătorului auto de 75 kg și la care se adaugă o masă uniformă de 100 kg.

7.8. Prin autovehicule concepute pentru a îndeplini nevoi sociale specifice se înțelege autovehiculele echipate cu motoare cu aprindere prin comprimare din categoria M(1), care pot fi unul dintre următoarele:

a) autovehicule speciale, cu o masă de referință mai mare de 2.000 kg;

b) autovehicule cu o masă de referință mai mare de 2.000 kg și concepute pentru transportul a 7 sau mai multe persoane, inclusiv conducătorul auto, cu excepția, de la 1 septembrie 2012, a autovehiculelor din categoria M(1)G;

c) autovehicule cu o masă de referință mai mare de 1.760 kg, construite în mod special pentru scopuri comerciale și care permit utilizarea de scaune rulante pentru persoane cu handicap fizic în interiorul autovehiculului.

7.9. Omologarea poate fi acordată în baza Regulamentului (CE) nr. 715/2007 și autovehiculelor din categoriile M(1), M(2), N(1) și N(2), cu o masă de referință de cel mult 2.840 kg și care îndeplinesc condițiile prevăzute de regulament și de măsurile sale de punere în aplicare.

7.10. Autovehiculele noi din categoriile M(2), M(3) și N echipate cu mac sau cu mas care funcționează cu GPL sau GNC trebuie să corespundă prevederilor Directivei 2005/55/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 28 septembrie 2005 privind apropierea legislațiilor statelor membre cu privire la măsurile care trebuie luate împotriva emisiilor de gaze și de particule poluante provenite de la motoarele cu aprindere prin comprimare utilizate la vehicule și împotriva emisiilor de gaze poluante provenite de la motoarele cu aprindere prin scânteie alimentate cu gaz sau cu gaz petrolier lichefiat utilizate la vehicule, cu aplicarea valorilor-limită prevăzute la linia B(2) a tabelelor de la pct. 6.2.1 al anexei I la Directiva 2005/55/CE (EURO V). Se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip ESC, ELR și/sau ETC, după caz, din anexa III la Directiva 2005/55/CE , cu respectarea valorilor-limită prevăzute la linia B(2) a tabelelor de la pct. 6.2.1 al anexei I la Directiva 2005/55/CE (EURO V).

7.11. Începând cu 31 decembrie 2013, autovehiculele noi din categoriile M(1), M(2), N(1) și N(2), cu o masă de referință mai mare de 2.610 kg, precum și autovehiculele noi din categoriile M(3) și N(3) trebuie să corespundă prevederilor Regulamentului (CE) nr. 595/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 18 iunie 2009 privind omologarea de tip a autovehiculelor și a motoarelor cu privire la emisiile provenite de la vehicule grele (Euro VI) și accesul la informații privind repararea și întreținerea vehiculelor și de modificare a Regulamentului (CE) nr. 715/2007 și a Directivei 2007/46/CE și de abrogare a Directivelor 80/1.269/CEE , 2005/55/CE și 2005/78/CE , cu aplicarea valorilor-limită prevăzute în anexa I la Regulamentul (CE) nr. 595/2009 (EURO VI).

7.12. Omologarea unui autovehicul complet acordată conform Regulamentului (CE) nr. 595/2009 și măsurilor sale de punere în aplicare este valabilă și pentru autovehiculul incomplet respectiv cu o masă de referință de până la 2.610 kg.

7.13. Omologarea unui autovehicul acordată conform Regulamentului (CE) nr. 595/2009 și măsurilor sale de punere în aplicare este valabilă și pentru variantele și versiunile sale cu o masă de referință de peste 2.380 kg.

7.14. În cazul autovehiculelor utilizate provenite dintr-un SM, dacă norma de poluare EURO nu se poate stabili pe baza documentelor tehnice privind datele de omologare, se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Directiva 70/220/CEE sau din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , respectiv a testului de tip ESC, ELR și/sau ETC, după caz, din anexa III la Directiva 88/77/CE sau din anexa III la Directiva 2005/55/CE , cu respectarea valorilor-limită aplicabile în funcție de categoria autovehiculului și norma de poluare EURO.

Prin excepție de la prevederile pct. 7.1 autovehiculele utilizate provenite dintr-un SM pentru care nu se poate stabili (pe bază de documente tehnice privind datele de omologare sau teste) norma de poluare EURO vor fi omologate, dar vor fi încadrate ca autovehicule non-EURO.

7.15. Autovehiculele utilizate provenite din alte state în afara SM trebuie să respecte cel puțin valorile-limită privind încercarea de tip I precizate la linia A din tabelul de la pct. 5.3.1.4 al anexei I la Directiva 70/220/CEE , modificată de Directiva 98/69/CE (EURO 3), sau cel puțin valorile-limită precizate la linia A a tabelelor de la pct. 6.2.1 al anexei I la Directiva 88/77/CEE , modificată de Directiva 1999/96/CE (EURO III), după caz, în funcție de categoria autovehiculului.

În cazul în care norma de poluare EURO nu se poate stabili pe baza documentelor tehnice privind datele de omologare, se acceptă ca alternativă prezentarea unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Directiva 70/220/CEE sau din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , respectiv a testului de tip ESC, ELR și/sau ETC, după caz, din anexa III la Directiva 88/77/CE sau din anexa III la Directiva 2005/55/CE , cu respectarea valorilor-limită aplicabile în funcție de categoria autovehiculului și norma de poluare EURO.

7.16. Instalarea pe autovehicul a unui sistem sau a unei componente de reducere a emisiilor poluante este menționată în CIV numai dacă prin această modificare se obține modificarea normei de poluare EURO în raport cu cea stabilită la omologarea inițială, în sensul trecerii la o normă de poluare EURO care exprimă reducerea emisiilor poluante, și cu respectarea următoarelor condiții:

a) se poate pune la dispoziția RAR o copie de pe certificatul de omologare/certificare eliberat de către o autoritate competentă dintr-un SM care atestă încadrarea în noua normă de poluare EURO;

b) se poate pune la dispoziția RAR documentul de instalare pe autovehicul emis de atelierul care a făcut modificarea;

c) sistemul sau componenta respectivă este instalată pe autovehicul în conformitate cu certificatul de omologare/ certificare prevăzut la lit. a);

d) sunt respectate cerințele privind emisiile poluante prevăzute la pct. 8 din anexa nr. 2 la RNTR 1.

În cazul în care cerințele menționate la lit. a)-c) nu sunt îndeplinite, stabilirea normei de poluare EURO se realizează numai în baza prezentării unui raport de încercare întocmit de un serviciu tehnic notificat la Comisia Europeană, care atestă efectuarea testului de tip I din anexa III la Directiva 70/220/CEE sau din anexa III la Regulamentul (CE) nr. 692/2008 , respectiv a testului de tip ESC, ELR și/sau ETC, după caz, din anexa III la Directiva 88/77/CE sau din anexa III la Directiva 2005/55/CE , cu respectarea valorilor-limită aplicabile în funcție de categoria autovehiculului și norma de poluare EURO."

17. La capitolul IV, subpunctul 9.3 se modifică și va avea următorul cuprins:

"9.3. Centurile de siguranță trebuie să fie inscripționate lizibil, cu claritate și de neșters cu marca de omologare în conformitate cu Regulamentul nr. 16 CEE-ONU sau cu Directiva 77/541/CEE . Condiția se consideră îndeplinită și de către centurile de siguranță care sunt omologate conform normelor SAE sau DOT."

18. La capitolul IV, subpunctul 10.4 se modifică și va avea următorul cuprins:

"10.4. Nu este permisă diminuarea transparenței geamurilor aflate în câmpul de vizibilitate principal al vehiculului astfel încât să nu se mai respecte prescripțiile subpct. 10.2."

19. La capitolul IV, după subpunctul 10.4 se introduce un nou subpunct, subpunctul 10.4^1, cu următorul cuprins:

"10.4^1. Elementele sau procedeele de diminuare a transparenței geamurilor trebuie să fie certificate în conformitate cu legislația în vigoare."

20. La capitolul IV, subpunctul 10.7.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"10.7.1. Oglinzile destinate montării în interiorul vehiculului și în exteriorul acestuia se împart în următoarele clase, indicate și prin marcarea lor pe oglinzi:

- clasa I: oglinzi retrovizoare interioare;

- clasa II: oglinzi retrovizoare exterioare principale «mari»;

- clasa III: oglinzi retrovizoare exterioare principale «mici»;

- clasa IV: oglinzi retrovizoare exterioare cu unghi mare de vizibilitate;

- clasa V: oglinzi retrovizoare exterioare numite de proximitate (de parcare);

- clasa VI: oglinzi exterioare pentru vizibilitate frontală.

21. La capitolul IV, subpunctul 11.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"11.1. Echiparea cu anvelope trebuie să fie în concordanță cu indicațiile producătorului vehiculului."

22. La capitolul IV, după subpunctul 11.1 se introduce un nou subpunct, subpunctul 11.1^1, cu următorul cuprins:

"11.1^1. Anvelopele utilizate pe vehicule trebuie să fie omologate în conformitate cu Directiva 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor și ale remorcilor acestora, precum și montarea lor, Regulamentul CEE-ONU nr. 30 sau Regulamentul CEE-ONU nr. 54, după caz."

23. La capitolul IV, subpunctul 12.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"12.1. Dispozitivele de cuplare mecanică între autovehicule și remorcile lor înglobează toate piesele și dispozitivele prin care se realizează legătura dintre vehiculele tractoare și vehiculele tractate. De asemenea, includ și părțile fixe sau detașabile destinate montării, reglării sau acționării dispozitivelor de cuplare.

Dispozitivele de cuplare trebuie să poarte marca de omologare în conformitate cu Directiva 94/20/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 30 mai 1994 privind dispozitivele de cuplare mecanică ale autovehiculelor și ale remorcilor acestora, precum și fixarea lor pe aceste vehicule sau cu Regulamentul CEE-ONU nr. 55.

RAR poate acorda derogare de la prevederile celui de al doilea alineat pentru dispozitivele de cuplare cu alte dimensiuni decât cele prevăzute în Directiva 94/20/CE sau în Regulamentul CEE-ONU nr. 55 și utilizate pentru tractarea remorcilor din categoriile O(1)și O(2) numai dacă acestea poartă marca de fabricație a producătorului dispozitivelor de cuplare."

24. La capitolul IV, punctul 15 se modifică și va avea următorul cuprins:

"15. Omologarea se acordă pentru un tip de vehicul din categoriile N(2), N(3), M(2) și M(3) numai dacă acesta este echipat cu limitator de viteză sau cu sistem integrat de limitare a vitezei omologat.

15.1. Viteza limitată pentru fiecare categorie de vehicule trebuie să fie fixată la valorile stabilite prin legislația în vigoare, după cum urmează:

a) autovehiculele din categoriile M(2) și M(3) - viteza maximă nu trebuie să depășească 100 km/h;

b) autovehiculele din categoriile N(2) și N(3) - viteza maximă nu trebuie să depășească 90 km/h.

15.2. Sunt exceptate de la cerința echipării cu limitator de viteză sau cu sistem integrat de limitare a vitezei:

a) vehiculele concepute și fabricate pentru a fi folosite de către forțele armate, serviciile de protecție civilă, serviciile de luptă împotriva incendiilor și alte servicii de urgență și forțele de menținere a ordinii publice;

b) vehiculele a căror viteză maximă constructivă nu poate depăși viteza maximă precizată la subpct. 15.1;

c) vehiculele utilizate pentru teste rutiere în scopuri științifice;

d) vehiculele utilizate numai pentru servicii publice în mediu urban."

25. La capitolul IV, punctul 16 se modifică și va avea următorul cuprins:

"16. Omologarea se acordă pentru un vehicul nou din categoriile M și N care este echipat cu aparat de control (tahograf) numai dacă aparatul de control (tahograful) este omologat în conformitate cu anexa IB la Regulamentul (CE) 3.821/85 al Consiliului din 20 decembrie 1985 privind aparatura de înregistrare în transportul rutier, cu modificările ulterioare (tahograf digital).

16.1. Omologarea se acordă pentru un vehicul utilizat din categoriile M și N, care este echipat cu aparat de control (tahograf), înmatriculat prima dată după 1 ianuarie 2007 (fabricat după 1 ianuarie 2007, dacă data primei înmatriculări nu este disponibilă), numai dacă aparatul de control (tahograful) este omologat în conformitate cu anexa IB la Regulamentul (CE) nr. 3.821/85 , cu modificările ulterioare (tahograf digital).

16.2. Omologarea se acordă pentru un vehicul utilizat din categoriile M și N, care este echipat cu aparat de control (tahograf), înmatriculat prima dată înainte de 1 ianuarie 2007 (fabricat înainte de 1 ianuarie 2007, dacă data primei înmatriculări nu este disponibilă), numai dacă aparatul de control (tahograful) este omologat în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 3.821/85 , cu modificările ulterioare."

26. La capitolul V, titlul capitolului V se modifică și va avea următorul cuprins:

"CAPITOLUL V

Condiții constructive privind tractoarele agricole sau forestiere pe roți, având cel puțin două axe și o viteză maximă constructivă mai mare sau egală cu 6 km/h"

27. La capitolul V, subpunctul 4.2 se abrogă.

28. La capitolul V, subpunctul 5.2 se abrogă.

29. La capitolul V, subpunctul 6.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"6.1. Avertizorul sonor trebuie să emită un sunet uniform și constant; spectrul său acustic nu trebuie să se modifice sensibil în timpul funcționării."

30. La capitolul V, subpunctul 11.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"11.1. Echiparea cu anvelope trebuie să fie în concordanță cu indicațiile producătorului tractorului."

31. La capitolul V, după subpunctul 11.1 se introduce un nou subpunct, subpunctul 11.2, cu următorul cuprins:

"11.2. Anvelopele utilizate pe vehicule trebuie să fie omologate în conformitate cu Regulamentul CEE-ONU nr. 106."

32. La capitolul V, al doilea alineat al subpunctului 13.2 se numerotează ca punctul 14.

33. La capitolul V, după punctul 14 se introduce un nou punct, punctul 15, cu următorul cuprins:

"15. Tractoarele cu viteza maximă constructivă mai mare de 40 km/h (categoria T5) trebuie să corespundă suplimentar condițiilor prevăzute la subpct. 26.1-32.1 din anexa nr. 2 la secțiunea a 3-a din RNTR 2."

34. La capitolul VI, subpunctul 1.2 se modifică și va avea următorul cuprins:

"1.2. Plăcuța producătorului trebuie să fie inscripționată cel puțin cu numărul de identificare al vehiculului. După caz, se mai pot regăsi informații referitoare la producătorul vehiculului, nivelul zgomotului în staționare, masele maxime tehnic admisibile, motorizare, tipul vehiculului respectiv sau numărul de omologare CE."

35. La capitolul VI, subpunctul 2.2 se modifică și va avea următorul cuprins:

"2.2. Masele la gol ale motociclurilor cu 3 sau 4 roți sunt următoarele:

2.2.1. motociclurile cu 3 roți: 270 kilograme pentru mopede, 1.000 kilograme pentru tricicluri (masele bateriilor pentru propulsie ale vehiculelor electrice nu sunt luate în calcul);

2.2.2. motociclurile cu 4 roți: 350 kilograme pentru cvadricicluri ușoare; 400 kilograme pentru cvadricicluri, altele decât cele ușoare, destinate transportului de persoane; 550 kilograme pentru cvadricicluri, altele decât cele ușoare, destinate transportului de mărfuri (masele bateriilor pentru propulsia vehiculelor electrice nu sunt luate în calcul). Pentru vehiculele din categoriile L6e și L7e destinate transportului de mărfuri și concepute pentru a fi echipate cu suprastructuri interschimbabile, masa totală a acestor suprastructuri nu va intră în calculul masei la gol și este considerată ca făcând parte din sarcina utilă. O suprastructură este considerată ca interschimbabilă dacă ea poate fi ușor demontată de pe șasiu-cabină fără utilizarea unor scule.

2.2.3. Prin masa la gol (masa fără încărcătură) se înțelege masa motociclului pregătit pentru utilizare normală și echipat după cum urmează:

- cu echipamentul suplimentar necesar doar pentru utilizarea normală;

- cu echipamentul electric complet, incluzând dispozitivele de iluminare și semnalizare luminoasă montate de producător;

- cu instrumentele și dispozitivele prevăzute de producător;

- cu cantitatea corespunzătoare de lichide (cu excepția combustibilului) pentru a se asigura funcționarea corectă a tuturor componentelor motociclului."

36. La capitolul VI, subpunctul 6.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"6.1. Avertizorul sonor trebuie să emită un sunet uniform și constant; spectrul său acustic nu trebuie să se modifice sensibil în timpul funcționării."

37. La capitolul VI, subpunctul 7.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"7.1. La omologarea în vederea primei înmatriculări în România, motociclurile noi trebuie să respecte condițiile tehnice privind emisiile poluante prevăzute în Directiva 97/24/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 17 iunie 1997 privind unele componente și caracteristici ale autovehiculelor cu două sau trei roți."

38. La capitolul VI, subpunctul 9.3 se modifică și va avea următorul cuprins:

"9.3. Geamurile motociclurilor carosate trebuie să asigure o transparență de minimum 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor aflate în câmpul de vizibilitate principal al motociclului.

Nu este permisă diminuarea transparenței geamurilor aflate în câmpul de vizibilitate principal al vehiculului astfel încât să nu se mai respecte prescripțiile primului alineat.

Elementele sau procedeele de diminuare a transparenței geamurilor trebuie să fie certificate în conformitate cu legislația în vigoare."

39. La capitolul VI, subpunctul 10.1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"10.1. Echiparea cu anvelope trebuie să fie în concordanță cu indicațiile producătorului motociclului."

40. La capitolul VI, după subpunctul 10.1 se introduce un nou subpunct, subpunctul 10.2, cu următorul cuprins:

"10.2. Anvelopele utilizate pe vehicule trebuie să fie omologate în conformitate cu Directiva 97/24/CE , Regulamentul CEE-ONU nr. 30, Regulamentul CEE-ONU nr. 54, Regulamentul CEE-ONU nr. 64 sau Regulamentul CEE-ONU nr. 75, după caz."

41. Capitolul VII se modifică și va avea următorul cuprins:

"CAPITOLUL VII

Condițiile tehnice pe care trebuie să le îndeplinească mașinile autopropulsate pentru lucrări pentru a obține atestatul tehnic

1. Mase și dimensiuni

1.1. Masa maximă tehnic admisibilă (masa totală maximă autorizată) se definește ca masa maximă a mașinii autopropulsate pentru lucrări, în funcție de construcția și performanțele sale, și care este declarată de producătorul acesteia.

1.2. Se definește masa proprie a mașinii autopropulsate pentru lucrări ca masa acesteia fără încărcătură în ordine de mers (inclusiv dispozitivul de protecție în caz de răsturnare, dacă este cazul, excluzând accesoriile opționale, dar cu lichid de răcire, lubrifianți, carburant, unelte și conducător - se presupune că masa conducătorului este de 75 kg).

Masa proprie se stabilește dacă este posibil pe baza documentelor producătorului sau prin cântărire.

1.3. Dacă determinarea maselor de la pct. 1.1. și 1.2. nu este posibilă, acestea nu se menționează în atestatul tehnic.

1.4. În atestatul tehnic se menționează lungimea, lățimea și înălțimea utilajului, determinate în baza documentelor producătorului sau prin măsurare. Măsurarea se efectuează cu mașina autopropulsată pentru lucrări fără încărcătură în ordine de mers.

2. Amplasarea plăcilor de înregistrare

2.1. Mașinile autopropulsate pentru lucrări trebuie să fie dotate în partea din spate cu loc de amplasare a plăcilor de înregistrare.

2.2. Acest loc de amplasare constă într-o suprafață dreptunghiulară plană sau aproape plană, având cel puțin următoarele dimensiuni:

- lungime 255 sau 520 mm,

- lățime 165 sau 120 mm.

3. Avertizorul sonor

Avertizorul sonor trebuie să emită un sunet uniform și constant; spectrul său acustic nu trebuie să se modifice sensibil în timpul funcționării.

4. Oglinzi retrovizoare

4.1. Oglinzile retrovizoare trebuie să fie fixate astfel încât să rămână în poziție stabilă în condițiile normale de conducere a mașinii autopropulsate pentru lucrări.

4.2. Mașinile autopropulsate pentru lucrări trebuie să fie echipate cu cel puțin o oglindă retrovizoare exterioară, montată în partea stângă a acestora.

4.3. Oglinda retrovizoare exterioară trebuie să fie vizibilă prin porțiunea din suprafața parbrizului curățată de ștergătorul de parbriz sau prin geamurile laterale, dacă mașina autopropulsată pentru lucrări este echipată cu acestea.

4.4. Câmpul de vizibilitate al oglinzii retrovizoare exterioare din stânga trebuie să fie astfel încât conducătorul să poată vedea spre spate cel puțin acea porțiune plană a drumului până la orizont, situată la stânga planului paralel cu planul vertical longitudinal median, care trece prin extremitatea stângă a lățimii mașinii autopropulsate pentru lucrări.

5. Câmpul de vizibilitate și ștergătoarele de parbriz

5.1. Câmpul de vizibilitate al mașinii autopropulsate pentru lucrări cu cabină este format din parbriz și geamurile laterale față.

5.2. Nu este permisă nicio obturare parțială sau totală a câmpului de vizibilitate, cu excepția stâlpilor cabinei și a oglinzilor retrovizoare.

5.3. Mașinile autopropulsate pentru lucrări cu cabină trebuie prevăzute cu cel puțin un ștergător de parbriz, care să acționeze în zona de vizibilitate a conducătorului.

5.4. Câmpul de acțiune al ștergătorului de parbriz trebuie să asigure o vizibilitate clară spre înainte, corespunzătoare unui arc de cerc cu raza de cel puțin 8 m în interiorul câmpului de vizibilitate.

5.5. Viteza ștergătorului de parbriz trebuie să fie de cel puțin 20 de cicluri pe minut.

6. Sistemul de direcție

6.1. Comanda direcției reprezintă componenta acționată direct de conducător pentru dirijarea mașinii autopropulsate pentru lucrări.

6.1.1. Comanda direcției trebuie să fie ușor de mânuit și ușor de apucat; ea trebuie să fie concepută astfel încât să permită o bracare progresivă. Sensul de mișcare a comenzii trebuie să corespundă cu sensul în care se intenționează modificarea direcției.

6.2. Mecanismul de transmisie este ansamblul de elemente cuprins între comandă și roțile directoare. Transmisia poate fi mecanică, hidraulică, pneumatică, electrică sau combinată.

6.3 Sistemul de direcție nu trebuie să prezinte pierderi excesive de fluid de lucru și nici jocuri excesive în articulații.

7. Sistemul de frânare

7.1. Sistemul de frânare cu care este echipată o mașină autopropulsată pentru lucrări trebuie să fie compus din frâna de serviciu și frâna de staționare.

7.2. Sistemul de frânare de serviciu trebuie să acționeze cel puțin asupra roților unei axe.

7.3. Conducătorul trebuie să poată obține efectul frânării de la scaunul său și să poată conduce în continuare mașina autopropulsată pentru lucrări cu cel puțin o mână.

7.4. Frânarea de staționare trebuie să permită reținerea în stare de repaus a mașinii autopropulsate pentru lucrări și în lipsa conducătorului, în pantă ascendentă și descendentă, părțile frânate rămânând menținute frânate cu ajutorul unui mecanism cu acțiune pur mecanică. Aceasta poate fi obținută și printr-o frână care să acționeze asupra transmisiei. Conducătorul trebuie să poată obține efectul frânării de la scaunul său, fiind admisă o acționare repetată pentru atingerea efectului prescris al frânării.

7.5. Mașinile autopropulsate pentru lucrări trebuie să respecte și prevederile privind eficacitatea sistemului de frânare prevăzute la pct. 1 din anexa nr. 2 la RNTR 1, specifice tractoarelor. Dacă verificarea eficacității nu se poate face conform prevederilor respective, verificarea sistemului de frânare se poate face și prin probe în parcurs.

7.6. Verificarea sistemului de frânare prin probe în parcurs se va face:

7.6.1. pentru frâna de serviciu, printr-o frânare bruscă de la viteza de 30 km/h (sau, după caz, de la viteza maximă constructivă, dacă aceasta este mai mică de 30 km/h), observându-se dacă vehiculul frânează și dacă nu se înregistrează abateri importante de la traiectoria rectilinie în timpul frânării.

7.6.2. pentru frâna de staționare, printr-o frânare bruscă de la viteza de 15 km/h (sau, după caz, de la viteza maximă constructivă, dacă aceasta este mai mică de 15 km/h), observându-se dacă vehiculul frânează și dacă nu se înregistrează abateri importante de la traiectoria rectilinie în timpul frânării.

8. Instalația de iluminare și semnalizare luminoasă

8.1. Condiții privind farurile cu lumini de drum

8.1.1. Prezență: facultativă

8.1.2. Număr: 2 sau 4; culoare: alb sau galben

8.1.3. Martor de conectare: dacă există aceste faruri, martorul de conectare este obligatoriu.

8.2. Condiții privind farurile cu lumină de întâlnire

8.2.1. Prezență: obligatorie

8.2.2. Număr: 2; pentru mașinile autopropulsate pentru lucrări echipate pentru montarea frontală a uneltelor este permisă montarea a încă două faruri suplimentare, la o înălțime care nu depășește 3 m, dacă legăturile electrice sunt concepute astfel încât cele două perechi de faruri cu lumină de întâlnire să nu poată fi aprinse în același timp. Culoare: alb sau galben

8.2.3. Martor de conectare: facultativ

8.3. Condiții privind farurile de ceață

8.3.1. Prezență: facultativă

8.3.2. Număr: două; culoare: alb sau galben

8.3.3. Martor de conectare: facultativ

8.4. Condiții privind lămpile de mers înapoi

8.4.1. Prezență: facultativă

8.4.2. Număr: una sau două. Culoare: alb

8.4.3. Martor de conectare: facultativ

8.5. Condiții privind lămpile indicatoare de direcție

8.5.1. Prezență: obligatorie

8.5.2. Număr

Există 4 variante de echipare:

8.5.2.1. Două lămpi în față și două lămpi în spate, în același bloc optic, pentru fiecare laterală a vehiculului. Această variantă se poate folosi în cazul tractoarelor cu lungimea de până la 4,6 m.

8.5.2.2. Două lămpi în față, două lămpi laterale, în același bloc optic, pentru fiecare laterală a vehiculului, și două lămpi în spate

8.5.2.3. Două lămpi în față, două lămpi laterale și două lămpi în spate

8.5.2.4. Două lămpi în față și două lămpi în spate

8.5.3. Culoare: galben sau roșu

8.5.4. Martor de conectare: obligatoriu

8.6. Condiții privind lămpile de avarie: identic cu pct. 8.5

8.7. Condiții privind lămpile de stop

8.7.1. Prezență: obligatorie

8.7.2. Număr: două. Culoare: roșu.

8.7.3. Martor de conectare: facultativ

8.8. Condiții privind lămpile de poziție față

8.8.1. Prezență: obligatorie

8.8.2. Număr: două sau 4

8.8.3. Culoare: alb sau galben (dacă lampa este inclusă într-un bloc optic galben)

8.8.4. Martor de conectare: obligatoriu

8.9. Condiții privind lămpile de poziție spate

8.9.1. Prezență: obligatorie

8.9.2. Număr: 2; culoare: roșu

8.9.3. Martor de conectare: obligatoriu

8.10. Condiții privind lămpile ceață spate

8.10.1. Prezență: facultativă

8.10.2. Număr: una sau două

8.10.3. Culoare: roșu

8.10.4. Martor de conectare: obligatoriu

8.11. Condiții privind lămpile de staționare

8.11.1. Prezență: facultativă

8.11.2. Număr: două lămpi în față și două lămpi în spate sau o lampă pe o laterală a vehiculului și una pe cealaltă laterală, dar vizibile atât din față, cât și din spate

8.11.3. Culoare: alb sau galben (dacă lampa este inclusă într-un bloc optic galben) în față și roșu în spate

8.11.4. Martor de conectare: facultativ

8.12. Condiții privind lămpile de gabarit

8.12.1. Prezență: facultativă

8.12.2. Număr: două lămpi în față și două lămpi în spate sau o lampă pe o laterală a vehiculului și una pe cealaltă laterală, dar vizibile atât din față, cât și din spate

8.12.3. Culoare: alb în față și roșu în spate

8.12.4. Martor de conectare: facultativ

8.13. Condiții privind proiectoarele de lucru

Nu sunt specificate niciun fel de condiții. Dacă există un astfel de dispozitiv de iluminare, acesta nu poate fi combinat cu nicio altă lampă. Martorul de conectare este facultativ.

8.14. Condiții privind catadioptrii spate netriunghiulari

8.14.1. Prezență: obligatorie

8.14.2. Număr: două sau 4

8.14.3. Culoare: roșu

8.15. Condiții privind lămpile speciale de avertizare (girofar)

8.15.1. Prezență: facultativă

8.15.2. Culoare: galben

8.16. Dispozitivele de iluminare cu care este echipată mașina autopropulsată pentru lucrări trebuie să funcționeze corespunzător.

9. Geamurile

9.1. Geamurile mașinilor autopropulsate pentru lucrări trebuie să fie securizate sau stratificate. Geamurile din plastic rigide sau flexibile sunt admise, cu excepția parbrizului.

9.2. Geamurile mașinilor autopropulsate pentru lucrări trebuie să asigure o transparență minimă de 75% pentru parbriz, respectiv 70% pentru geamurile laterale din dreptul conducătorului.

9.3. Nu este permisă diminuarea transparenței geamurilor aflate în câmpul de vizibilitate principal al vehiculului astfel încât să nu se mai respecte prescripțiile de la pct. 9.2.

10. Numărul de identificare

10.1. Numărul de identificare trebuie să fie poansonat (după caz, inscripționat), în general pe o componentă nedemontabilă a principalului element de rezistență al vehiculului, în forma și folosind caracterele prevăzute de către producător sau o autoritate competentă din țara de proveniență.

10.2. Pentru numărul de identificare trebuie folosite litere latine și cifre arabe. În componența numărului de identificare nu se admite folosirea literelor I, O și Q și nici a cratimelor, asteriscurilor și a altor semne speciale.

În cazul în care în numărul de identificare sunt incluse și literele I, O, Q, cratime, asteriscuri sau alte semne speciale, RAR va atribui și poansona un număr de identificare nou, care să respecte cerința de la primul paragraf.

11. Emisiile poluante

Mașinile autopropulsate pentru lucrări noi trebuie să respecte condițiile tehnice privind emisiile poluante (gaze poluante și particule) prevăzute în Directiva 97/68/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 16 decembrie 1997 privind apropierea legislațiilor statelor membre referitoare la măsurile împotriva emisiei de poluanți gazoși și de pulberi provenind de la motoarele cu ardere internă, care urmează să fie instalate pe echipamentele mobile fără destinație rutieră, cu modificările în vigoare.

12. Anvelope

Anvelopele utilizate pe mașinile autopropulsate pentru lucrări trebuie să fie prevăzute cu marcaje în ceea ce privește dimensiunile acestora, indicii de sarcină și de viteză.

13. Derogări

RAR poate excepta mașinile autopropulsate pentru lucrări de la îndeplinirea anumitor cerințe prevăzute în prezentele reglementări, dacă aceste cerințe nu sunt compatibile cu modul lor de funcționare sau cu destinația lor ori dacă aceste cerințe nu sunt aplicabile vehiculului respectiv. Derogarea poate fi acordată numai dacă se constată că sistemele, unitățile tehnice separate sau componentele care fac obiectul derogării își îndeplinesc rolul funcțional în condiții de siguranță atât pentru acel vehicul, cât și pentru ceilalți participanți la trafic și nu este afectată în mod semnificativ protecția mediului. Aceasta se poate realiza prin impunerea respectării unor condiții alternative."

42. La capitolul VII, dispoziția finală "Anexele nr. 1-7 fac parte integrantă din prezentele reglementări." se abrogă.

43. După capitolul VII se introduce un nou capitol, capitolul VIII "Dispoziții finale", cu următorul cuprins:

"CAPITOLUL VIII

Dispoziții finale

1. Prevederile prezentelor reglementări vor putea fi detaliate și precizate, atunci când este necesar, în scopul aplicării lor unitare, prin instrucțiuni și dispoziții specifice emise de RAR, fără ca acestea să modifice sau să completeze cadrul legal instituit; precizările constituie parte integrantă a reglementărilor privind omologarea individuală, eliberarea cărții de identitate și certificarea autenticității vehiculelor rutiere.

2. Anexele nr. 1-10 fac parte integrantă din prezentele reglementări."

44. Anexa nr. 1 se modifică și va avea următorul cuprins:

"Anexa Nr. 1

------------

la reglementări

---------------

(față)

Către

REGISTRUL AUTO ROMÂN OP. DATE 1379

Reprezentanța: .............

CERERE

activitate RAR

Subsemnatul (subsemnata), .........., cu domiciliul în ......, str. ...... nr. ...., bl. ...., sc. ..., ap. ...., județul/sectorul ........., având CNP*): │_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│

cunoscând dispozițiile art. 288-293 din Codul penal privind falsul în înscrisuri și uzul de fals, solicit:

● omologare individuală [] eliberare/modificare CIV []

● certificare autenticitate [] redobândire CI []

┌──────────────────────────────────┐ altă activitate RAR: └──────────────────────────────────┘

pentru vehiculul descris prin: marcă/tip ............., număr de identificare .........., culoare ........., număr de înmatriculare ........... .

Declar pe propria răspundere că titularul actului de deținere a vehiculului cu datele de mai sus este ..............(nume, prenume/denumire)..............., are codul de identificare**): │_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│_│ și că subsemnatul (subsemnata) sunt reprezentantul acestuia.

De asemenea, declar că sub aspect material mă oblig să suport consecințele dispozițiilor art. 998-999 din Codul civil pentru eventualele pagube ce le voi cauza terților în cazul folosirii abuzive sau nelegale de către subsemnatul (subsemnata) a datelor și/sau documentelor obținute de la Registrul Auto Român.

Am luat cunoștință, prin semnarea prezentei, că există posibilitatea ca vehiculul să nu îndeplinească condițiile tehnice și juridice pentru efectuarea prestațiilor solicitate. De asemenea, consimt în mod expres ca datele personale de mai sus să fie prelucrate de către Registrul Auto Român în conformitate cu reglementările legale în vigoare***).

Data Semnătura

.......... ................

------------

Notă *) Codul numeric personal, pentru persoane fizice române, sau seria și numărul actului de identitate, pentru persoane fizice străine.

Notă **) Codul unic de înregistrare, pentru persoane juridice, codul numeric personal, pentru persoane fizice române, sau seria și numărul actului de identitate, pentru persoane fizice străine.

Notă ***) Precizări privind destinația datelor, precum și drepturile prevăzute de lege, pe verso.

(verso)

Datele din tabelul de mai jos se completează de către reprezentantul Registrului Auto Român.

CODURI TARIFARE

Precizări privind datele personale

Vă informăm că datele declarate de către dumneavoastră servesc exclusiv desfășurării activității Registrului Auto Român, iar utilizarea lor respectă integral prevederile Legii nr. 677/2001 pentru protecția persoanelor cu privire la prelucrarea datelor cu caracter personal și libera circulație a acestor date, cu modificările și completările ulterioare. În conformitate cu prevederile Legii nr. 230/2003 pentru aprobarea Ordonanței Guvernului nr. 78/2000 privind omologarea vehiculelor rutiere și eliberarea cărții de identitate a acestora, în vederea admiterii în circulație pe drumurile publice din România, Registrul Auto Român menține un istoric al activităților efectuate asupra vehiculelor. Datele nu sunt puse la dispoziția vreunui beneficiar, colaborator sau terț al Registrului Auto Român, cu excepția autorităților abilitate prin lege să le solicite. Datele sunt preluate de către Registrul Auto Român așa cum au fost furnizate de dumneavoastră și nu este necesară corectarea lor în timp, ca urmare a apariției unor modificări.

De asemenea, vă aducem la cunoștință obligativitatea completării tuturor datelor de pe fața formularului; în caz contrar, nu se va da curs solicitării dumneavoastră.

În situația în care doriți verificarea exactității datelor personale în evidențele Registrului Auto Român, puteți adresa o cerere instituției noastre, în care sunteți rugați să precizați motivul verificării. Puteți solicita rectificarea, actualizarea sau ștergerea datelor incomplete sau inexacte, precum și transformarea în date anonime a celor a căror prelucrare nu este conformă Legii nr. 677/2001, cu modificările și completările ulterioare, în măsura în care prezentați și o argumentare din care să rezulte clar motivele întemeiate ale acestei acțiuni.

Conducerea Registrului Auto Român

................................."

45. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 1, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr: două sau 4 faruri cu lumină albă. Pentru vehiculele din categoria N(3) se acceptă încă două lumini de drum suplimentare. Vehiculele echipate deja cu 4 faruri ce pot fi mascate nu pot fi dotate cu două faruri suplimentare decât dacă acestea din urmă sunt destinate semnalizării luminoase, constând dintr-o aprindere intermitentă la intervale scurte la conducerea de zi."

46. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 5, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr:

i. pentru categoriile M și N: două în față, două în spate [opțional încă două pentru categoriile M(2), M(3), N(2), N(3)];

îi. pentru categoria O: două în spate [opțional încă două laterale pentru categoriile O(2), O(3) sau O(4)].

Culoare: galben sau roșu."

47. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 6, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr: ca în cazul lămpilor indicatoare de direcție. Culoare: galben sau roșu."

48. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 7, litera a se modifică și va avea următorul cuprins:

"a. Prezența:

i. obligatorie S1 sau S2;

îi. obligatorie S3 la M(1) înmatriculate (fabricate) după data de 1 ianuarie 2007 și la N(1) (cu excepția șasiurilor-cabină și a celor cu spațiu pentru încărcătură deschis) înmatriculate (fabricate) după data de 1 ianuarie 2007;

iii. facultativ S3 la M(2), M(3), N(2), N(3) și O.

Culoare: roșu."

49. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 9, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr: două de culoare albă sau galbenă."

50. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoriile M, N și O", la punctul 11, litera a se modifică și va avea următorul cuprins:

"a. Prezență: facultativă."

51. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoria T", la punctul 5, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr:

Există 4 variante de echipare:

- două lămpi în față și două lămpi în spate în același bloc optic pentru fiecare laterală a vehiculului. Această variantă se poate folosi în cazul tractoarelor cu lungimea de până la 4,6 m;

- două lămpi în față, două lămpi laterale, în același bloc optic, pentru fiecare laterală a vehiculului, și două lămpi în spate;

- două lămpi în față, două lămpi laterale și două lămpi în spate;

- două lămpi în față și două lămpi în spate.

Culoare: galben sau roșu."

52. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoria T", la punctul 8, litera b se modifică și va avea următorul cuprins:

"b. Număr: două sau 4. Culoare: alb sau galben (dacă lampa este inclusă într-un bloc optic galben)."

53. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoria L", linia "Lămpi indicatoare de direcție", sublinia "3. Culoare" se modifică și va avea următorul cuprins:

54. În anexa nr. 2, secțiunea "Vehicule din categoria L", linia "Lămpi poziție față", sublinia "3. Culoare" se modifică și va avea următorul cuprins:

55. Anexa nr. 3 se abrogă.

56. În anexa nr. 6, la linia "M(1)", coloana "Scaune orientate cu fața spre înainte/Scaune centrale/Altele" se modifică și va avea următorul cuprins:

"Ar4, Ar4m".

57. Anexa nr. 7 se modifică și va avea următorul cuprins:

"Anexă Nr. 7

------------

la reglementări

---------------

58. După anexa nr. 7 se introduc trei noi anexe, anexele nr. 8-10, cu următorul cuprins:

"Anexa Nr. 8

------------

la reglementări

---------------

NOTĂ:

Numărul de omologare individuală prevăzut în cadrul certificatului de omologare individuală coincide cu numărul național de registru.

Anexa Nr. 9

-----------

la reglementări

---------------

LISTA

cu modificările speciale aduse autovehiculelor în scopul

conducerii de către persoanele cu handicap și/sau în scopul

preluării și transportării persoanelor cu handicap grav sau accentuat

Pentru autovehiculele special modificate față de configurația inițială, în scopul conducerii de către persoanele cu handicap, precum și pentru autovehiculele special modificate în scopul preluării și transportării persoanelor cu handicap grav sau accentuat, Registrul Auto Român efectuează următoarele activități:

1. verifică fixarea dispozitivului pe autovehicul și îndeplinirea de către acesta a rolului său funcțional; după caz, verifică amenajarea specială a autovehiculului;

2. înscrie în CIV, la rubrica 'bdModificări ce nu afectează performanțele și caracteristicile de folosință ale vehiculului╗, una dintre următoarele mențiuni:

a) «Cutie de viteze adaptată»;

b) «Ambreiaj adaptat»;

c) «Mecanism de frânare adaptat»;

d) «Mecanism de accelerație adaptat»;

e) «Mecanisme de frânare și de accelerație combinate adaptate»;

f) «Dispozitive de comandă adaptate»;

g) «Direcție adaptată»;

h) «Scaun/Banchetă modificat(ă) pentru facilitarea accesului»;

3. în cazul autovehiculelor special modificate în scopul preluării și transportării persoanelor cu handicap grav sau accentuat în scaune rulante, Registrul Auto Român înscrie în CIV următoarele:

a) la rubrica 1, categoria: «Autovehicul special M1»;

b) la rubrica 2, caroseria: «SH vehicul accesibil scaunelor rulante».

Anexa Nr. 10

------------

la reglementări

---------------

Atestatul tehnic pentru mașinile autopropulsate pentru lucrări

59. În cuprinsul reglementărilor, termenul "constructor" se înlocuiește cu termenul "producător".

Articolul II

Regia Autonomă "Registrul Auto Român" va duce la îndeplinire prevederile prezentului ordin.

Articolul III

Prezentul ordin se publică în Monitorul Oficial al României, Partea I.

Ministrul transporturilor și infrastructurii,

Radu Mircea Berceanu

București, 22 decembrie 2009.

Nr. 1.275.

--------------

Source: legislatie.just.ro (Official Gazette). The text shown is the current consolidated form (in Romanian).