Capitolul II — Modificarea și completarea unor acte normative

Pe această pagină

Articolul 32

Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 577 din 13 august 2010, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 2, literele n) și s) se abrogă.

2. La articolul 2, literele t) și ac) se modifică și vor avea următorul cuprins:

t) «încălzire centralizată» sau «răcire centralizată» înseamnă distribuția de energie termică sub formă de abur, apă fierbinte sau lichide răcite, de la surse centralizate sau descentralizate de producție, printr-o rețea, către mai multe clădiri sau amplasamente, în scopul utilizării pentru încălzirea sau răcirea spațiilor sau în procese de încălzire sau de răcire;

...............................................................................................

ac) «energie din surse regenerabile» sau «energie regenerabilă» definitǎ în conformitate cu art. 3 pct. 43 din Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, cu modificările și completările ulterioare;

3. La articolul 5, alineatele (2) și (6) se abrogă.

4. Articolele 15-19 se abrogă.

5. La articolul 24, alineatul (1) se modifică și va avea următorul cuprins:

(1) Pentru a dovedi clienților finali ponderea sau cantitatea de energie din surse regenerabile din cadrul mixului energetic al unui furnizor și din cadrul energiei furnizate consumatorilor în temeiul unor contracte oferite cu referire la consumul de energie din surse regenerabile, se asigură că originea energiei din surse regenerabile poate fi garantată ca atare, în conformitate cu criterii obiective, transparente și nediscriminatorii.

6. Articolul 24^1 se abrogă.

7. Articolul 24^4 se abrogă.

8. Mențiunea privind transpunerea directivelor Uniunii Europene din Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a energiei din surse regenerabile de energie, republicată, cu modificările și completările ulterioare, se modifică după cum urmează:

Prezenta lege transpune art. 2 pct. 1, pct. 3, pct. 4, pct. 19, pct. 24, pct. 26 și pct. 32, art. 18 alin. (3)-(4) și art. 19 alin. (1) din Directiva (UE) 2018/2001 a Parlamentului European și a Consiliului din 11 decembrie 2018 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile (reformare), publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene, seria L, nr. 328 din 21.12.2018.

Articolul 33

Legea nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, republicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 577 din 13 august 2010, cu modificările și completările ulterioare, și cu cele aduse prin prezenta ordonanță de urgență, va fi publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, după aprobarea acesteia prin lege, dându-se textelor o nouă numerotare.

Articolul 34

Legea energiei electrice și a gazelor naturale nr. 123/2012, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 485 din 16 iulie 2012, cu modificările și completările ulterioare, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 1 alineatul (2), litera a) se modifică și va avea următorul cuprins:

a) grupurile electrogene mobile, instalațiile electrice amplasate pe vehicule de orice fel.

2. La articolul 3, pct. 95 se modifică și va avea următorul cuprins:

95. prosumator - clientul final care își desfășoară activitățile în spațiul propriu deținut cu orice titlu, aferent unui punct de delimitare cu rețeaua electrică, precizat prin certificatul de racordare și care produce energie electrică din surse regenerabile pentru propriul consum, a cărui activitate specifică nu este producerea energiei electrice, care consumă și care poate stoca și vinde energie electrică produsă sau stocată furnizorului de energie electrică cu care acesta are încheiat contract de furnizare a energiei electrice și/sau consumatorilor racordați la barele centralei electrice, inclusiv care poate deconta energia electrică produsă și livrată cu energia electrică consumată din rețea pentru mai multe locuri de producere și consum ale acestora, dacă pentru locurile de consum respective este același furnizor de energie electrică și dacă sunt racordate la rețeaua electrică a distribuitorului la care este racordat prosumatorul, cu condiția ca, în cazul consumatorilor autonomi necasnici de energie, aceste activități să nu constituie activitatea lor comercială sau profesională primară;

3. La articolul 66 alineatul (3), după litera b) se introduce o nouă literă, litera c), cu următorul cuprins:

c) clienții finali prevăzuți la lit. a) și b) au obligația să contribuie, în mod transparent și nediscriminatoriu, la costurile asociate introducerii sistemelor de măsurare inteligentă.

4. La articolul 73^1, alineatul (9^1) se abrogă.

Articolul 35

Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 80/2018 pentru stabilirea condițiilor de introducere pe piață a benzinei și motorinei, de introducere a unui mecanism de monitorizare și reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră și de stabilire a metodelor de calcul și de raportare a reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră și pentru modificarea și completarea Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 803 din 19 septembrie 2018, aprobată cu modificări prin Legea nr. 311/2018, se modifică și se completează după cum urmează:

1. La articolul 2 alineatul (1), literele y), z) și aa) se modifică și vor avea următorul cuprins:

y) «materiale celulozice de origine nealimentară» înseamnă materii prime compuse mai ales din celuloză și hemiceluloză și care au un conținut de lignină mai scăzut decât materialele lignocelulozice; inclusiv reziduurile de culturi alimentare și furajere, precum paiele, tulpinile de porumb, pleava și cojile; culturile ierboase energetice cu conținut scăzut de amidon, precum raigras, Panicum virgatum, Miscanthus, trestia de zahăr gigant; culturi alternative și culturi de protecție anterioare și ulterioare culturilor principale, precum pășuni temporare, însămânțate pentru perioade de scurtă durată și pe care crește un amestec de ierburi și leguminoase cu conținut scăzut de amidon, în scopul obținerii de furaje pentru animale și al îmbunătățirii fertilității solului, astfel încât să crească productivitatea principalelor culturi arabile; reziduuri industriale, inclusiv cele provenite din culturi alimentare și furajere după ce s-au extras uleiuri vegetale, zaharuri, amidonuri și proteine, și materiale provenite din biodeșeuri;

z) «valoarea efectivă» înseamnă reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră pentru unele sau pentru toate etapele unui proces specific de producție a biocombustibililor, a biolichidelor sau a combustibililor din biomasă, calculate în conformitate cu metodologia stabilită în partea C din anexa nr. 6 sau în partea B din anexa nr. 11;

aa) «valoare tipică» înseamnă o estimare a emisiilor și a reducerilor emisiilor de gaze cu efect de seră pentru o anumită filieră de producție a biocombustibililor, a biolichidelor sau a combustibililor din biomasă, care este reprezentativă pentru consumul Uniunii Europene;

2. Mențiunea privind transpunerea directivelor Uniunii Europene din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 80/2018 pentru stabilirea condițiilor de introducere pe piață a benzinei și motorinei, de introducere a unui mecanism de monitorizare și reducere a emisiilor de gaze cu efect de seră și de stabilire a metodelor de calcul și de raportare a reducerii emisiilor de gaze cu efect de seră și pentru modificarea și completarea Legii nr. 220/2008 pentru stabilirea sistemului de promovare a producerii energiei din surse regenerabile de energie se modifică după cum urmează:

prevederile art. 2 pct. 39 și pct. 41-47 și anexele VIII și IX din Directiva (UE) 2018/2001 a Parlamentului European și a Consiliului din 11 decembrie 2018 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile, publicată în Jurnalul Oficial al Uniunii Europene (JOUE), seria L, nr. 328 din 21 decembrie 2018

3. Anexa nr. 6 se modifică și va avea următorul cuprins:

Anexa nr. 6*)

NORME PENTRU CALCULAREA IMPACTULUI BIOCOMBUSTIBILILOR, AL BIOLICHIDELOR ȘI AL OMOLOGILOR LOR COMBUSTIBILI FOSILI ÎN CEEA CE PRIVEȘTE GAZELE CU EFECT DE SERĂ

*) Anexa nr. 6 este reprodusă în facsimil.

A. VALORI TIPICE Șl IMPLICITE PENTRU BIOCOMBUSTIBILII PRODUȘI FĂRĂ EMISII NETE DE CARBON REZULTATE ÎN URMA SCHIMBĂRII DESTINAȚIEI TERENULUI

Filieră de producție a biocombustibililor

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră — valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

67%

59%

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

77%

73%

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

73%

68%

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natura! utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

79%

76%

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

58%

47%

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept

71 %

64%

combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

48%

40%

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

55%

48%

etanol din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

40%

28%

etanol din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

69%

68%

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natura! utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

47%

38%

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

53%

46%

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

37%

24%

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*))

67%

67%

etanol din trestie de zahăr

70%

70%

partea de etil-terț-butil-eter (ETBE) din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de terțiar-amil-etil-eter (TAEE) din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

52%

47%

biomotorină din floarea soarelui

57%

52%

biomotorină din semințe de soia

55%

50%

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

32%

19%

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

51 %

45%

biomotorină din ulei de gătit uzat

88%

84%

biomotorină din grăsime animală topită (**)

84%

78%

ulei vegetal din semințe de rapiță, hidrotratat

51 %

47%

ulei vegetal din floarea soarelui, hidrotratat

58%

54%

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

55%

51 %

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

34%

22%

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

53%

49%

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

87%

83%

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (**)

83%

77%

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

59%

57%

ulei vegetal pur din floarea soarelui

65%

64%

ulei vegetal pur din semințe de soia

63%

61 %

ulei vegetal pur din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

40%

30%

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

59%

57%

ulei pur din ulei de gătit uzat

98%

98%

(*) Valorile implicite pentru procesele care utilizează cogenerare sunt valabile numai în cazul în care toată căldura de proces este furnizată de cogenerare.

(**) Se aplică mimai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009 al Parlamentului European și al Consiliului (^1), în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

B. ESTIMĂRI ALE VALORILOR TIPICE ȘI IMPLICITE AFERENTE VIITORILOR BIOCOMBUSTIBILI INEXISTENȚI SAU CARE SE AFLAU DOAR ÎN CANTITĂȚI NEGLIJABILE PE PIAȚĂ ÎN 2016, DACĂ ACEȘTIA SUNT PRODUȘI FĂRĂ EMISII NETE DE CARBON REZULTATE ÎN URMA SCHIMBĂRII DESTINAȚIEI TERENULUI

Filieră de producție a biocombustibililor

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

etanol din paie de grâu

85%

83%

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

85%

85%

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

82%

82%

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

85%

85%

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

82%

82%

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

86%

86%

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

83%

83%

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

86%

86%

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

83%

83%

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

89%

89%

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

89%

89%

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

89%

89%

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

89%

89%

partea de metil-terț-butil-eter (MTBE) din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

C. METODOLOGIE

1. Emisiile de gaze cu efect de seră provenite din producția și utilizarea de combustibili pentru transporturi, biocombustibili și biolichide se calculează prin formula următoare:

(a) emisiile de gaze cu efect de seră provenite din producția și utilizarea de biocombustibili se calculează prin formula următoare:

E = e(ec) + el + ep +e(td) + e(u) – e(sca) – e(ccs) -e(ccr),

unde

E

=

emisiile totale provenite din utilizarea combustibilului;

e(ec)

=

emisiile provenite din extracția sau cultivarea materiilor prime;

el

=

emisiile anuale provenite din variația cantității de carbon provocată de schimbarea destinației terenului;

ep

=

emisii provenite din prelucrare;

e(td)

=

emisii provenite din transport și distribuție;

e(u)

=

emisii provenite de la combustibilul utilizat;

e(sca)

=

reduceri de emisii datorate acumulării carbonului în sol prin intermediul unui mai bun management agricol;

e(ccs)

=

reduceri de emisii prin captarea și stocarea geologică a CO2; și

e(ccr)

=

reduceri de emisii prin captarea și înlocuirea CO2.

Emisiile rezultate din producția de mașini și echipamente nu se iau în considerare;

(b) emisiile de gaze cu efect de seră provenite din producția și utilizarea de biolichide se calculează prin formula pentru biocombustibili (E), dar cu extensia necesară pentru a include conversia energiei în energie electrică și/sau încălzire și răcire produsă, după cum urmează:

(i) pentru instalațiile energetice care produc numai energie termică:

EC(h) = E/eta(h)

(ii) pentru instalațiile energetice care produc numai energie electrică:

EC(el) = E/eta(el)

unde

EC(h,el) = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră rezultate din produsul energetic final.

E = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră ale biolichidului înainte de conversia finală.

eta(el) = randamentul electric, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie electrică la contribuția anuală a biolichidului pe baza conținutului său energetic.

eta(h) = randamentul termic, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie termică utilă la contribuția anuală a biolichidului pe baza conținutului său energetic.

(iii) pentru energia electrică sau mecanică produsă de instalațiile energetice care produc energie termică utilă pe lângă energie electrică și/sau energie mecanică:

(iv) pentru energia termică utilă produsă de instalațiile energetice care produc energie termică pe lângă energie electrică și/sau energie mecanică:

unde:

EC(h,el) = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră rezultate din produsul energetic final.

E = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră ale biolichidului înainte de conversia finală.

eta(el) = randamentul electric, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie electrică la intrarea anuală de combustibil pe baza conținutului său energetic.

eta(h) = randamentul termic, definit ca rezultat a! împărțirii producției anuale de energie termică utilă la intrarea anuală de combustibil pe baza conținutului său energetic.

C(el) = fracțiunea exergetică din energia electrică și/sau energia mecanică, stabilită la 100 % (C(el) = 1).

C(h) = randamentul ciclului Carnot (fracțiunea exergetică din cadrul energiei termice utile).

Randamentul ciclului Carnot, C(h) pentru energia termică utilă la diferite temperaturi, este definit după cum urmează:

C(h) = (T(h) - T(0))/T(h)

unde

T(h) = temperatura, măsurată ca temperatură absolută (în grade Kelvin), a energiei termice utile la pct. de furnizare.

T(0) = temperatura mediului ambiant, stabilită la 273,15 grade Kelvin (echivalent cu 0 °C)

Alternativ, în cazul în care surplusul de căldură se exportă pentru încălzirea clădirilor, la o temperatură mai mică de 150°C (423,15 grade Kelvin), Ci, poate fi definit după cum urmează:

C(h) = randamentul ciclului Carnot pentru energia termică la 150 °C (423,15 grade Kelvin), ceea ce înseamnă: 0,3546

În scopul acestui calcul, se aplică următoarele definiții:

(a) „cogenerare” înseamnă producerea simultană, prin același proces, a energiei termice și a energiei electrice și/sau a energiei mecanice;

(b) „energie termică utilă" înseamnă energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificate din punct de vedere economic de energie termică pentru încălzire și răcire;

(c) „cerere justificată din punct de vedere economic” înseamnă cererea care nu depășește necesarul de încălzire sau răcire și care altfel ar putea fi satisfăcută în condițiile pieței.

2. Emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la biocombustibili și biolichide se exprimă după cum urmează:

(a) emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la biocombustibili, E, se exprimă în grame de echivalent CO2 per MJ de combustibil, g CO2eq/MJ.

(b) (emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la biolichide, EC, se exprimă în grame de echivalent CO2 per MJ de produs energetic final (energie termică sau electrică), g CO2eq/MJ.

În cazul în care încălzirea și răcirea sunt cogenerate cu energie electrică, emisiile se alocă între energia electrică și cea termică [astfel cum este prevăzut la pct. 1 lit. (b)], indiferent dacă energia termică este utilizată pentru încălzire sau pentru răcire (^2).

În cazul în care emisiile de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime e(ec) sunt exprimate în g CO2eq/tonă de substanță uscată de materii prime, conversia în grame de echivalent CO2 per MJ de combustibil, g CO2eq/MJ, se calculează după cum urmează (^3):

unde

Emisiile pe tonă de substanță uscată de materii prime se calculează după cum urmează:

3. Reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră de la biocombustibili și biolichide se calculează prin formula următoare:

(a) reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră datorată utilizării biocombustibililor:

REDUCERE = (EF(t) - EB)/EF(t)

unde

EB

=

emisiile totale provenite de la biocombustibil; și

EF(t)

=

emisiile totale provenite de la omologul combustibil fosil pentru transport

(b) reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră datorate încălzirii, răcirii și energiei electrice produse din biolichide:

REDUCERE = (ECF(h c,el) - ECB(h c,l))/ECF(h c,el),

unde

ECB(h c,el) = emisiile totale rezultate din energia termică sau electrică; și

ECF(h c,el) = emisiile totale provenite de la omologul combustibil fosil pentru energie termică utilă sau energie electrică.

4. Gazele cu efect de seră luate în considerare în sensul pct. 1 sunt CO2, N2O și CH4. Pentru calcularea echivalenței în CO2, aceste gaze se evaluează după cum urmează:

CO2

:

1

N2O

:

298

CH4

:

25

5. Emisiile provenite din extracția sau cultivarea de materii prime, e(ec), includ emisii provenite din însuși procesul de extracție sau cultivare; din colectarea, uscarea și depozitarea de materii prime; din deșeuri și scurgeri; precum și din producerea de substanțe chimice sau produse utilizate în procesul de extracție sau de cultivare. Se exclude captarea de CO2 în cadrul cultivării de materii prime. Se pot obține estimări ale emisiilor rezultate din cultivarea biomasei agricole folosindu-se mediile regionale pentru emisiile provenite din cultivare incluse în rapoartele prevăzute la art. 31 alin. (4) sau din informații cu privire la valorile implicite detaliate privind emisiile provenite din cultivare incluse în prezenta anexă, ca alternativă la utilizarea valorilor efective. În absența unor informații relevante în rapoartele respective, este permis să se calculeze valori medii bazate pe practici agricole locale, de exemplu pe baza unor date provenite de la un grup de exploatații, ca alternativă la utilizarea valorilor efective.

6. Pentru scopurile calculului prevăzut la pct. 1 lit. (a), reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din îmbunătățirea gestionării în agricultură, cum ar fi trecerea la aratul de conservare sau la semănarea direct în miriște, îmbunătățirea sistemului de rotație, utilizarea culturilor de protecție, inclusiv gestionarea reziduurilor de culturi, precum și utilizarea unui ameliorator organic de soluri (de exemplu compost, digestat fermentat din gunoi de grajd), se ia în considerare doar în cazul în care sunt furnizate dovezi solide și verificabile cu privire la creșterea cantității de carbon din sol sau dacă se poate presupune în mod rezonabil că aceasta a crescut în perioada în care au fost cultivate materiile prime respective, ținând seama, în același timp, de emisiile existente acolo unde astfel de practici presupun utilizarea la scară crescută de îngrășăminte și erbicide (^4).

7. Emisiile anuale rezultate din variațiile stocurilor de carbon provocate de schimbarea destinației terenurilor, ei, se calculează prin distribuirea în mod egal a emisiilor totale pe o perioadă de 20 de ani. La calcularea emisiilor respective se aplică formula următoare:

e(l) = (CSR - CSA) x 3,664 x 1/20 x 1/P -e(B) (^5)

unde

e(l)

=

emisiile anuale de gaze cu efect de seră rezultate din variația stocului de carbon provocată de schimbarea destinației terenurilor [măsurată ca masă (grame) de echivalent CO2 per unitate energetică produsă de biocombustibili sau de biolichide (megajouli)]. „Terenuri cultivate” (^6) și „terenuri cu cultură perenă” (^7) sunt considerate ca reprezentând o singură categorie de destinație a terenurilor;

CSR

=

stocul de carbon per unitate de suprafață asociat destinației de referință a terenului [măsurat ca masă (tone) de carbon per unitate de suprafață, cuprinzând atât solul, cât și vegetația]. Destinația de referință a terenului reprezintă destinația terenului în ianuarie 2008 sau cu 20 de ani înainte de obținerea materiei prime, în funcție de care dată este mai recentă;

CSA

=

stocul de carbon per unitate de suprafață asociat destinației efective a terenului [măsurat ca masă (tone) de carbon per unitate de suprafață, cuprinzând atât solul, cât și vegetația]. În cazurile în care stocul de carbon se acumulează pe 0 perioadă mai mare de un an, valoarea atribuită CSA este stocul estimat per unitate de suprafață după 20 de ani sau atunci când cultura ajunge la maturitate, în funcție de care dintre momente survine primul;

P

=

productivitatea culturii (măsurată ca energie produsă de biocombustibili sau biolichide per unitate de suprafață per an); și

e(B)

=

bonus de biolichid sau de biocombustibil de 29 g CO2eq/MJ, dacă biomasa este obținută din teren degradat reabilitat, în condițiile stabilite la pct. 8.

8. Bonusul de 29 g CO2eq/MJ se atribuie dacă se furnizează dovezi care să ateste că terenul în chestiune:

(a) nu era folosit pentru activități agricole sau de orice altă natură în ianuarie 2008; și

(b) este teren sever degradat, inclusiv terenurile exploatate în trecut în scopuri agricole.

Bonusul de 29 g CO2eq/MJ se aplică pentru o perioadă de până la 20 de ani, începând cu data transformării terenurilor în exploatații agricole, cu condiția asigurării unei creșteri regulate a stocului de carbon, precum și a unei reduceri semnificative a eroziunii, în cazul terenurilor din categoria (b).

9. „Teren sever degradat” înseamnă un teren care, pe o perioadă importantă de timp, fie a fost salinizat într-o proporție importantă, fie a prezentat un conținut în materii organice deosebit de scăzut și a fost grav erodat.

10. Decizia 2010/335/UE a Comisiei (^13), care prevede orientări pentru calcularea stocurilor de carbon din sol în legătură cu prezenta directivă, pe baza Orientărilor 1PCC din 2006 pentru inventarele naționale privind gazele cu efect de seră — volumul 4 și în conformitate cu Regulamentele (UE) nr. 525/2013 și (UE) 2018/841 servește drept bază de calcul pentru stocurile de carbon din sol.

11. Emisiile rezultate în urma prelucrării, ep, includ emisii provenite din însuși procesul de prelucrare; din deșeuri și scurgeri; precum și din producerea de substanțe sau produse chimice utilizate în procesul de prelucrare, inclusiv emisiile de CO2 care corespund conținutului de carbon al materiilor prime fosile, indiferent dacă au fost sau nu arse efectiv în acest proces.

La calculul consumului de energie electrică care nu se produce în instalația de producție a combustibilului, se consideră că intensitatea emisiilor de gaze cu efect de seră care caracterizează producerea și distribuția energiei electrice respective este egală cu intensitatea medie a emisiilor la producerea și distribuția de energie electrică într-o regiune definită. Prin derogare de ta această regulă, producătorii pot utiliza o valoare medie pentru a calcula energia electrică produsă de o instalație individuală de producere a energiei electrice, în cazul în care instalația nu este conectată la rețeaua electrică.

Emisiile rezultate în urma prelucrării includ emisii provenite din uscarea produselor și materialelor intermediare, atunci când este relevant.

12. Emisiile provenite din transport și distribuție, e(td), includ emisii rezultate din transportul de materii prime și materiale semifinite și din stocarea și distribuția de materiale finite. Emisiile provenite din transport și distribuție care sunt luate în considerare în temeiul pct. 5 nu sunt acoperite de prezentul punct.

13. Emisiile combustibilului utilizat, e(u), se consideră ca având valoarea zero pentru biocombustibili și biolichide.

Emisiile de alte gaze cu efect de seră decât CO2 (N2O și CH4) ale combustibilului utilizat se includ în factorul e(u) pentru biolichide.

14. Reducerile emisiilor prin captarea și stocarea geologică a CO2, e(ccs), care nu au fost deja luate în calcul pentru ep, se limitează la emisiile evitate prin captarea și stocarea de CO2 emis în legătură directă cu extracția, transportul, prelucrarea și distribuția combustibilului din biomasă dacă este stocat în conformitate cu Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 64/2011 privind stocarea geologică a dioxidului de carbon, cu modificările și completările ulterioare.

15. Reducerea emisiilor prin captarea și înlocuirea CO2, e(ccr), este direct legată de producția de biocombustibili sau de biolichide cărora li se datorează și se limitează la emisiile evitate prin captarea de CO2 al cărui carbon provine din biomasă și care se utilizează pentru înlocuirea CO2 de origine fosilă în producția de produse și servicii comerciale.

16. În cazul în care o unitate de cogenerare - care furnizează energie termică și/sau energie electrică unui proces de producție a combustibililor pentru care se calculează emisiile - produce un surplus de energie electrică și/sau de energie termică utilă, emisiile de gaze cu efect de seră se împart între energia electrică și energia termică utilă conform temperaturii agentului termic (care reflectă utilitatea energiei termice). Partea utilă a energiei termice se calculează prin înmulțirea conținutului său energetic cu randamentul ciclului Carnot, C(h) calculat după cum urmează:

C(h) = (T(h) - T(0))/T(h)

unde

T(h) = temperatura, măsurată ca temperatură absolută (în grade Kelvin), a energiei termice utile la pct. de furnizare.

T(0) = temperatura mediului ambiant, stabilită la 273,15 grade Kelvin (echivalent cu 0°C)

Alternativ, în cazul în care surplusul de căldură se exportă pentru încălzirea clădirilor, la o temperatură mai mică de 150 °C (423,15 grade Kelvin), C(h), poate fi definit după cum urmează:

C(h) = randamentul ciclului Carnot pentru energia termică la 150 °C (423,15 grade Kelvin), ceea ce înseamnă: 0,3546

În scopul acestui calcul, se utilizează randamentele efective, definite ca producția anuală de energie mecanică, energie electrică și energie termică, fiecare împărțită Ia intrarea anuală de energie.

În scopul acestui calcul, se aplică următoarele definiții:

(a) „cogenerare” înseamnă producerea simultană, prin același proces, a energiei termice și a energiei electrice și/sau a energiei mecanice;

(b) „energie termică utilă” înseamnă energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificate din punct de vedere economic de energie termică, pentru încălzire sau răcire;

(c) „cerere justificată din punct de vedere economic” înseamnă cererea care nu depășește necesarul de încălzire sau răcire și care altfel ar putea fi satisfăcută în condițiile pieței.

17. În cazul în care, printr-un proces de producție a combustibilului, se obține, în combinație, combustibilul pentru care se calculează emisiile și unul sau mai multe alte produse (coproduse), emisiile de gaze cu efect de seră se împart între combustibil sau produsul său intermediar și coproduse, proporțional cu conținutul lor energetic (determinat de puterea de încălzire inferioară în cazul unor coproduse altele decât energia electrică și termică). Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de surplusul de energie electrică sau de energie termică utilă este aceeași cu intensitatea gazelor cu efect de seră generate de energia electrică sau termică livrată procesului de producție a combustibilului și se determină prin calcularea intensității gazelor cu efect de seră la toate intrările și emisiile, inclusiv emisiile provenite de la materiile prime și emisiile de CH4 și N2O, către și dinspre unitatea de cogenerare, cazane sau alte aparate care furnizează energie termică sau electrică pentru procesul de producție a combustibililor. În cazul cogenerării de energie electrică și termică, calculul se efectuează în conformitate cu pct. 16.

18. Pentru calculul prevăzut la pct. 17, emisiile care trebuie împărțite sunt e(ec) + el + e(sca) + acele fracții ale ep, e(td), e(ccs) și e(ccr) care au loc până la faza în care se produce un coprodus, inclusiv faza respectivă. În cazul în care s-a alocat vreo valoare coproduselor într-o etapă de prelucrare anterioară din ciclul de viață, fracțiunea din emisiile atribuite produsului combustibil intermediar în ultima etapă a prelucrării respective se utilizează în acest scop în locul valorii totale a emisiilor.

În cazul biocombustibUilor și al biolichidelor, toate coprodusele se iau în considerare în sensul acestui calcul. Nu se alocă emisii pentru deșeuri și reziduuri. În scopul calculului respectiv, se atribuie un conținut energetic egal cu zero coproduselor cu un conținut energetic negativ.

Deșeurile și reziduurile, inclusiv coroanele și crengile arborilor, paiele, pielițele, știuleții, cojile de nuci, precum și reziduurile provenite din prelucrare, inclusiv glicerina brută (glicerină care nu este rafinată) și reziduuri rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr, au o valoare a emisiilor de gaze cu efect de seră egală cu zero în decursul ciclului lor de viață până în momentul procesului de colectare a acestora, indiferent dacă acestea sunt prelucrate în produse intermediare înainte de a fi transformate în produsul final.

În cazul combustibililor produși în rafinării, altele decât combinațiile de instalații de prelucrare cu cazane sau unități de cogenerare care furnizează energie termică și/sau energie electrică instalației de prelucrare, unitatea de analiză în scopurile calculului prevăzut la pct. 16 este rafinăria.

19. În cazul biocombustibililor, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil EF(t) este 94g CO2eq/MJ.

În cazul biolichidelor utilizate în producerea de energie electrică, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil ECF(e) este 183 g COieq/MJ.

În cazul biolichidelor utilizate în producerea de energie termică utilă, precum și pentru producerea de încălzire și/sau răcire, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil ECF(h c) este 80 g CO2eq/MJ.

D. VALORI IMPLICITE DETALIATE PENTRU BIOCOMBUSTIBILI ȘI BIOLICHIDEValori implicite detaliate pentru cultivare: „e(ec)” conform definiției din partea C din prezenta anexă, inclusiv emisiile de N2O din solValori implicite detaliate pentru cultivare: „e(ec)” - numai pentru emisiile de N2O din sol (acestea sunt deja incluse în valorile detaliate pentru emisiile provenite din cultivare în tabelul „e(ec) ”)Valori implicite detaliate pentru prelucrare: „ep” conform definiției din partea C din prezenta anexăValori implicite detaliate doar pentru extracția de ulei (acestea sunt deja incluse în valorile detaliate pentru emisiile de prelucrare în tabelul „ep”)Valori implicite detaliate pentru transport și distribuție: „e(td)” conform definiției din partea C dinprezenta anexăValori implicite detaliate doar pentru transportul și distribuția combustibilului final. Acestea sunt deja induse în tabelul „emisii din transport și distribuție e(td)", conform definiției din partea C din prezenta anexă, însă valorile următoare sunt utile în cazul în care un operator economic dorește să declare emisiile reale din transport doar pentru transportul recoltei sau al uleiului.Total pentru cultivare, prelucrare, transport și distribuție

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr

9,6

9,6

etanol din porumb

25,5

25,5

etanol din alte cereale, exceptând etanolul din porumb

27,0

27,0

etanol din trestie de zahăr

17,1

17,1

partea de ETBE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de TAEE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

32,0

32,0

biomotorină din floarea soarelui

26,1

26,1

biomotorină din semințe de soia

21,2

21,2

biomotorină din ulei de palmier

26,2

26,2

biomotorină din ulei de gătit uzat

0

0

biomotorină din grăsime animală topită (**)

0

0

ulei vegetal din semințe de rapiță, hidrotratat

33,4

33,4

ulei vegetal din floarea soarelui, hidrotratat

26,9

26,9

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

22,1

22,1

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat

27,4

27,4

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

0

0

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (**)

0

0

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

33,4

33,4

ulei vegetal pur din floarea soarelui

27,2

27,2

ulei vegetal pur din semințe de soia

22,2

22,2

ulei vegetal pur din ulei de palmier

27,1

27,1

ulei pur din ulei de gătit uzat

0

0

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr

4,9

4,9

etanol din porumb

13,7

13,7

etanol din alte cereale, exceptând etanolul din porumb

14,1

14,1

etanol din trestie de zahăr

2,1

2,1

partea de ETBE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de TAEE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

17,6

17,6

biomotorină din floarea soarelui

12,2

12,2

biomotorină din semințe de soia

13,4

13,4

biomotorină din ulei de palmier

16,5

16,5

biomotorină din ulei de gătit uzat

0

0

biomotorină din grăsime animală topită (**)

0

0

ulei vegetal din semințe de rapiță, hidrotratat

18,0

18,0

ulei vegetal din floarea soarelui, hidrotratat

12,5

12,5

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

13,7

13,7

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat

16,9

16,9

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

0

0

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (**)

0

0

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

17,6

17,6

ulei vegetal pur din floarea soarelui

12,2

12,2

ulei vegetal pur din semințe de soia

13,4

13,4

ulei vegetal pur din ulei de palmier

16,5

16,5

ulei pur din ulei de gătit uzat

0

0

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră — valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră — valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

18,8

26,3

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

9,7

13,6

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

13,2

18,5

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

7,6

10,6

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

27,4

38,3

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

15,7

22,0

etanol din ponimb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

20,8

29,1

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

14,8

20,8

etanol din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

28,6

40,1

etanol din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

1,8

2,6

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

21,0

29,3

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

15,1

21,1

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

30,3

42,5

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*1))

1,5

2,2

etanol din trestie de zahăr

1,3

1,8

partea de ETBE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de TAEE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

11,7

16,3

biomotorină din floarea soarelui

11,8

16,5

biomotorină din semințe de soia

12,1

16,9

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

30,4

42,6

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

13,2

18,5

biomotorină din ulei de gătit uzat

9,3

13,0

biomotorină din grăsime animală topită (*2)

13,6

19,1

ulei vegetal din semințe de rapiță, hidrotratat

10,7

15,0

ulei vegetal din floarea soarelui, hidrotratat

10,5

14,7

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

10,9

15,2

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

27,8

38,9

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

9,7

13,6

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

10,2

14,3

idei din grăsime animală topită, hidrotratat (*2)

14,5

20,3

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

3,7

5,2

ulei vegetal pur din floarea soarelui

3,8

5,4

ulei vegetal pur din semințe de soia

4,2

5,9

ulei vegetal pur din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

22,6

31,7

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

4,7

6,5

ulei pur din ulei de gătit uzat

0,6

0,8

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

biomotorină din semințe de rapiță

3,0

4,2

biomotorină din floarea soarelui

2,9

4,0

biomotorină din semințe de soia

3,2

4,4

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

20,9

29,2

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

3,7

5,1

biomotorină din ulei de gătit uzat

0

0

biomotorină din grăsime animală topită (**)

4,3

6,1

ulei vegetal din semințe de rapiță, hidrotratat

3,1

4,4

ulei vegetal din floarea soarelui, hidrotratat

3,0

4,1

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

3,3

4,6

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

21,9

30,7

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

3,8

5,4

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

0

0

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (**)

4,3

6,0

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

3,1

4,4

ulei vegetal pur din floarea soarelui

3,0

4,2

ulei vegetal pur din semințe de soia

3,4

4,7

ulei vegetal pur din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

21,8

30,5

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

3,8

5,3

ulei pur din ulei de gătit uzat

0

0

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

2,3

2,3

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

2,3

2,3

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,3

2,3

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,3

2,3

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,3

2,3

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,3

2,3

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

2,2

2,2

etanol din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

2,2

2,2

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*3))

2,2

2,2

etanol din trestie de zahăr

9,7

9,7

partea de ETBE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de TAEE din surse regenerabile

egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

1,8

1,8

biomotorină din floarea soarelui

2,1

2,1

biomotorină din semințe de soia

8,9

8,9

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

6,9

6,9

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

6,9

6,9

biomotorină din ulei de gătit uzat

1,9

1,9

biomotorină din grăsime animală topită (*4)

1,7

1,7

ulei vegeta! din semințe de rapiță, hidrotratat

1,7

1,7

ulei vegeta! din floarea soarelui, hidrotratat

2,0

2,0

ulei vegeta! din semințe de soia, hidrotratat

9,2

9,2

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

7,0

7,0

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

7,0

7,0

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

1,7

1,7

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (*4)

1,5

1,5

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

1,4

1,4

ulei vegeta! pur din floarea soarelui

1,7

1,7

ulei vegetal pur din semințe de soia

8,8

8,8

ulei vegeta! pur din ulei de palmier (bazin de efiuenți deschis)

6,7

6,7

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

6,7

6,7

ulei pur din ulei de gătit uzat

1,4

1,4

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

1,6

1,6

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

1,6

1,6

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natura! utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

1,6

1,6

etanol din porumb (gaz natura! utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

1,6

1,6

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1.6

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*5))

1,6

1,6

etanol din trestie de zahăr

6,0

6,0

partea de etil-terț-butil-eter (ETBE) din surse regenerabile de etanol

Se consideră egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

partea de terțiar-amil-etil-eter (TAEE) din surse regenerabile de etanol

Se consideră egală cu cea din filiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

1,3

1,3

biomotorină din floarea soarelui

1,3

1,3

biomotorină din semințe de soia

1,3

1,3

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

1,3

1,3

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

1,3

1,3

biomotorină din ulei de gătit uzat

1,3

1,3

biomotorină din grăsime animală topită (*6)

1,3

1,3

ulei vegeta! din semințe de răpită, hidrotratat

1,2

1,2

ulei vegeta! din floarea soarelui, hidrotratat

1,2

1,2

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

1,2

1,2

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

1,2

1,2

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

1,2

1,2

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

1,2

1,2

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (*6)

1,2

1,2

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

0,8

0,8

ulei vegetal pur din floarea soarelui

0,8

0,8

ulei vegetal pur din semințe de soia

0,8

0,8

ulei vegetal pur din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

0,8

0,8

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

0,8

0,8

ulei pur din ulei de gătit uzat

0,8

0,8

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii tipice de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii implicite de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

30,7

38,2

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

21,6

25,5

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

25,1

30,4

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

19,5

22,5

etanol din sfeclă de zahăr (fără biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

39,3

50,2

etanol din sfeclă de zahăr (cu biogaz din tancul de deversare, lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

27,6

33,9

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

48,5

56,8

etanol din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

42,5

48,5

etanol din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

56,3

67,8

etanol din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

29,5

30,3

etanol din alte cereale, cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în cazane convenționale)

50,2

58,5

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (gaz natural utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

44,3

50,3

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (lignit utilizat drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

59,5

71,7

etanol din alte cereale cu excepția etanolului din porumb (reziduuri forestiere utilizate drept combustibil de prelucrare în instalații de cogenerare (*7))

30,7

31,4

etanol din trestie de zahăr

28,1

28,6

partea de ETBE din surse regenerabile

Egală cu cea din Jiliera utilizată pentru producția etanolului

partea de TAEE din surse regenerabile

Egală cu cea din fdiera utilizată pentru producția etanolului

biomotorină din semințe de rapiță

45,5

50,1

biomotorină din floarea soarelui

40,0

44,7

biomotorină din semințe de soia

42,2

47,0

biomotorină din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

63,5

75,7

biomotorină din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

46,3

51,6

biomotorină din ulei de gătit uzat

11,2

14,9

biomotorină din grăsime animală topită (*8)

15,3

20,8

ulei vegeta! din semințe de rapiță, hidrotratat

45,8

50,1

ulei vegetal din floarea soarelui, h idrotratat

39,4

43,6

ulei vegetal din semințe de soia, hidrotratat

42,2

46,5

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (bazin de efluenți deschis)

62,2

73,3

ulei vegetal din ulei de palmier, hidrotratat (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

44,1

48,0

ulei din ulei de gătit uzat, hidrotratat

11,9

16,0

ulei din grăsime animală topită, hidrotratat (*8)

16,0

21,8

ulei vegetal pur din semințe de rapiță

38,5

40,0

ulei vegetal pur din floarea soarelui

32,7

34,3

ulei vegetal pur din semințe de soia

35,2

36,9

ulei vegetal pur din ulei de palmier (bazin de efluenți deschis)

56,3

65,4

ulei vegetal pur din ulei de palmier (procedeu cu captură de metan la presa de ulei)

38,4

57,2

ulei pur din ulei de gătit uzat

2,0

2,2

E. ESTIMĂRI ALE VALORILOR IMPLICITE DETALIATE AFERENTE VIITORILOR BIOCOMBUSTIBILI ȘI BIOLICHIDE, INEXISTENȚI SAU CARE SE AFLAU DOAR ÎN CANTITĂȚI NEGLIJABILE PE PIAȚĂ ÎN 2016Valori implicite detaliate pentru cultivare: „e(ec)” conform definiției din partea C din prezenta anexă, inclusiv emisiile de N2O din sol (inclusiv stocarea deșeurilor lemnoase sau a deșeurilor lemnoase din păduri cultivate)Valori implicite detaliate pentru emisiile de N2O din sol (incluse în valorile implicite detaliate pentru emisiile provenite din cultivare din tabelul „e(ec)”)Valori implicite detaliate pentru prelucrare: „ep” conform definiției din partea C din prezenta anexăValori implicite detaliate pentru transport și distribuție: „e(td)” conform definiției din partea C din prezenta anexăValori implicite detaliate doar pentru transportul și distribuția combustibilului final. Acestea sunt deja induse în tabelul „emisii din transport și distribuție e(td)”, conform definiției din partea C din prezenta anexă, însă valorile următoare sunt utile în cazul în care un operator economic dorește să declare emisiile reale din transport doar pentru transportul materiilor prime.Total pentru cultivare, prelucrare, transport și distribuție

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

1,8

1,8

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

3,3

3,3

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

8,2

8,2

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

8,2

8,2

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

12,4

12,4

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

3,1

3,1

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

7,6

7,6

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

3,1

3,1

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

7,6

7,6

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,5

2,5

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,5

2,5

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,5

2,5

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,5

2,5

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

0

0

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

4,4

4,4

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

4,4

4,4

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

4,1

4,1

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

4,1

4,1

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leș iei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leș iei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

4,8

6,8

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0,1

0,1

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

0,1

0,1

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0,1

0,1

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

0,1

0,1

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

0

0

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

0

0

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

0

0

motorină Fischer-Tropsch din gazijicarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

0

0

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

7,1

7,1

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

10,3

10,3

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

8,4

8,4

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

10,3

10,3

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

8,4

8,4

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

10,4

10,4

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

8,6

8,6

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

10,4

10,4

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

8,6

8,6

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

7,7

7,7

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

7,9

7,9

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

7,7

7,7

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

7,9

7,9

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

1,6

1,6

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

1,2

1,2

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

1,2

1,2

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

1,2

1,2

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

1,2

1,2

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

2,0

2,0

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

2,0

2,0

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

2,0

2,0

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

2,0

2,0

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,0

2,0

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,0

2,0

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,0

2,0

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

2,0

2,0

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

Filiera de producție a biocombustibililor și a biolichidelor

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

etanol din paie de grâu

13,7

15,7

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

13,7

13,7

motorină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

16,7

16,7

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

13,7

13,7

benzină Fischer-Tropsch din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

16,7

16,7

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

13,5

13,5

dimetileter (DME) din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

16,2

16,2

metanol din deșeuri lemnoase, în instalație de sine stătătoare

13,5

13,5

metanol din deșeuri lemnoase provenite din pădure cultivată, în instalație de sine stătătoare

16,2

16,2

motorină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

10,2

10,2

benzină Fischer-Tropsch din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

10,4

10,4

dimetileter (DME) din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

10,2

10,2

metanol din gazificarea leșiei negre integrată în fabrici de celuloză

10,4

10,4

partea de MTBE din surse regenerabile

Egală cu cea din filiera utilizată pentru producția metanolului

(^1) Regulamentul (CE) nr. 1069/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 21 octombrie 2009 de stabilire a unor norme sanitare privind subprodusele de origine animală și produsele derivate care nu sunt destinate consumului uman și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 1774/2002 (Regulament privind subprodusele de origine animală) (JO L 300. ¡4.11.2009. p. 1).

(^2) Căldura sau căldura reziduală este utilizată pentru producerea de răcire (aer răcit sau apă răcităj prin intermediul unor răcitoare cu absorbție. Prin urmare, este necesar să se calculeze numai emisiile asociate cu energia termică produsă per MJ de energie termică, indiferent dacă utilizarea finală a căldurii este încălzirea sau răcirea prin intermediul unor răcitoare cu absorbție.

(^3) Formula pentru calcularea emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime eet descrie cazurile în care materiile prime sunt transformate în biocombustibili într-o singură etapă. Pentru lanțuri de aprovizionare mai complexe, sunt necesare ajustări pentru calcularea emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime eec pentru produse intermediare.

(^4) Măsurarea carbonului din sol poate constitui o astfel de dovadă, de exemplu printr-o primă măsurătoare premergătoare cultivării și prin măsurători ulterioare la intervale regulate de câțiva ani. In acest caz, înainte ca cea de-a doua măsurătoare să fie disponibilă, creșterea carbonului din sol ar urma să fie estimată pe baza unor experimente sau a unor modele ale solului reprezentative. După cea de-a doua măsurătoare, măsurătorile ar urma să constituie baza pentru determinarea existenței unei creșteri a cantității carbonului din sol și a amplorii acestei creșteri.

(^5) Coeficientul obținut prin împărțirea masei moleculare a CO2 (44,010g/mol) la masa moleculară a carbonului (12,011 g/mol) este de 3,664.

(^6) „Terenuri cultivate ” astfel cum sunt definite de IPCC.

(^7) Culturile perene înseamnă culturi multianuale a căror tulpină nu este, în general, recoltată anual, cum este cazul crângurilor cu rotație rapidă și al palmierilor de ulei.

(^8) Decizia 2010/335/UE a Comisiei din 10 iunie 2010 privind orientările pentru calcularea stocurilor de carbon din sol în sensul anexei V la Directiva 2009/28/CE (JO L 151. 17.6.2010. p. 19).

(^9) Regulamentul (UE) 2018/841 al Parlamentului European și al Consiliului din 30 mai 2018 cu privire la includerea emisiilor de gaze cu efect de seră și a absorbțiilor rezultate din activități legate de exploatarea terenurilor, schimbarea destinației terenurilor și silvicultură în cadrul de politici privind clima și energia pentru 2030 și de modificare a Regulamentului (UE) nr. 525/2013 și a Deciziei nr. 529/2013/UE (JOI. 156. 19.6.2018. p. 1).

(^10) Directiva 2009/31/CE a Parlamentului European și a Consiliului din 23 aprilie 2009 privind stocarea geologică a dioxidului de carbon și de modificare a Directivei 85/337/CEE a Consiliului, precum și a Directivelor 2000/60/CE, 2001/80/CE, 2004/35/CE, 2006/12/CE, 2008/1/CE și a Regulamentului (CE) nr. 1013/2006 ale Parlamentului European și ale Consiliului (JO L 140. 5.6.2009. p. 114).

(**) Se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(**) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(*1) Valorile implicite pentru procesele care utilizează cogenerare sunt valabile numai în cazul în care toată căldura de proces este furnizată de cogenerare.

(*2) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animată clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(**) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria I și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(*3) Valorile implicite pentru procesele care utilizează cogenerare sunt valabile numai în cazul în care toată căldura de proces este furnizată de cogenerare.

(*4) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(*5) Valorile implicite pentru procesele care utilizează cogenerare sunt valabile numai în cazul în care toată căldura de proces este furnizată de cogenerare.

(*6) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

(*7) Valorile implicite pentru procesele care utilizează cogenerare sunt valabile numai în cazul în care toată căldura de proces este furnizată de cogenerare.

(*8) Notă: se aplică numai biocombustibililor produși din subproduse de origine animală clasificate ca material de categoria 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1069/2009, în cazul cărora emisiile legate de igienizare ca parte a procesului de neutralizare nu sunt luate în considerare.

4. Anexa nr. 9 se modifică și va avea următorul cuprins:

Anexa nr. 9

PARTEA A ↑ Cuprins

Emisii estimate provizorii în legătură cu schimbarea indirectă a destinației terenurilor, generate de materiile prime pentru biocombustibili, biolichide și combustibili din biomasă (g CO_2eq/MJ) (^1)

Grup de materii primeMedia (^2)Intervalul dintre percentile derivat din analiza sensibilității (^3)Culturi de cereale și alte culturi bogate în amidon128-16Culturi de plante zaharoase134-17Culturi de plante oleaginoase5533-66

(^1) Valorile medii prevăzute aici reprezintă o medie ponderată a valorilor materiilor prime modelate individual. Cuantumul valorilor din anexă depinde de gama de ipoteze (precum tratarea coproduselor, evoluțiile producției, stocurile de carbon și dislocarea altor produse) folosite în cadrul modelelor economice dezvoltate pentru estimarea lor. Prin urmare, deși nu este posibil să se caracterizeze pe deplin intervalul de incertitudine asociat cu astfel de estimări, a fost efectuată o analiză a sensibilității cu privire la aceste rezultate pe baza variației aleatorii a parametrilor-cheie, așa-numita „analiză Monte Carlo“.

(^2) Valorile medii prevăzute aici reprezintă o medie ponderată a valorilor materiilor prime modelate individual.

(^3) Intervalul prevăzut aici reflectă 90% dintre rezultate, utilizând valorile celei de a cincea și a nouăzeci și cincea percentile care rezultă din analiză. Cea de a cincea percentilă sugerează o valoare sub care au fost identificate 5 % dintre observații (și anume 5% din datele totale utilizate au arătat rezultate sub 8, 4 și 33 g CO_2eq/MJ). Cea de a nouăzeci și cincea percentilă sugerează o valoare sub care au fost identificate 95 % dintre observații (și anume 5 % din datele totale utilizate au arătat rezultate peste 16, 17 și 66 g CO_2eq/MJ).

PARTEA B ↑ Cuprins

Biocombustibili, biolichide și combustibili din biomasă pentru care emisiile estimate în legătură cu schimbarea indirectă a destinației terenurilor sunt considerate a fi egale cu zero

Biocombustibilii, biolichidele și combustibilii din biomasă produse din următoarele categorii de materii prime sunt considerate ca având emisii estimate în legătură cu schimbarea indirectă a destinației terenurilor egale cu zero:

1. materii prime care nu sunt enumerate în partea A din prezenta anexă;

2. materii prime a căror producție a condus la schimbarea directă a destinației terenurilor, și anume o schimbare de la una dintre următoarele categorii utilizate de IPCC: terenuri forestiere, pășuni, zone umede, așezări sau alte tipuri de terenuri, la terenuri cultivate sau terenuri cu culturi perene (^4). În acest caz, o valoare a emisiilor în legătură cu schimbarea directă a destinației terenurilor (e_l) ar fi trebuit calculată în conformitate cu anexa 6 partea C pct. 7.

(^4) Culturile perene înseamnă culturi multianuale a căror tulpină nu este, în general, recoltată anual, cum este cazul crângurilor cu rotație rapidă și al palmierilor de ulei.

5. Anexa nr. 10 se modifică și va avea următorul cuprins:

Anexa nr. 10

PARTEA A ↑ Cuprins

Materii prime pentru producția de biogaz pentru transporturi și de biocombustibili avansați, a căror contribuție la realizarea ponderilor minime prevăzute la articolul 23 alineatul (1) poate fi considerată a fi egală cu dublul conținutului lor energetic:

a) alge, dacă sunt cultivate pe pământ în heleșteie sau fotobioreactoare;

b) fracțiunea de biomasă din deșeurile municipale mixte, însă nu din deșeurile menajere triate vizate de obiectivele în materie de reciclare prevăzute la art. 17 alin. (5) lit. (a) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2021, cu modificările și completările ulterioare;

c) biodeșeuri, astfel cum sunt definite la pct. 3 din Anexa 1 - „Definirea unor termeni în sensul prezentei Ordonanțe de urgență a Guvernului“ - la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2021, cu modificările și completările ulterioare, provenite din gospodării private care fac obiectul colectării separate, astfel cum este definită la pct. 7 din Anexa 1 - „Definirea unor termeni în sensul prezentei Ordonanțe de urgență a Guvernului“ - la Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 92/2021, cu modificările și completările ulterioare;

d) fracțiunea de biomasă din deșeurile industriale care nu poate fi folosită în lanțul alimentar sau furajer, inclusiv materiale provenite din industria cu amănuntul și cu ridicata și din industria agroalimentară, precum și din industria pescuitului și acvaculturii și excluzând materiile prime enumerate în partea B din prezenta anexă;

e) paie;

f) gunoi de grajd și nămol de epurare;

g) efluenți proveniți de la fabricile de ulei de palmier și grămezile de fructe de palmier goale;

h) smoală de ulei de tal;

i) glicerină brută;

j) deșeuri rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr (bagasă);

k) tescovină de struguri și drojdie de vin;

l) coji de fructe cu coajă lemnoasă;

m) pleavă;

n) știuleți curățați de boabe de porumb;

o) fracțiunea de biomasă din deșeurile și reziduurile din silvicultură și din industriile forestiere, și anume scoarța, ramurile, reziduurile anterioare comercializării, frunzele, acele, coroanele arborilor, rumegușul, așchiile, leșia neagră, leșia cu sulfit, fibra de nămol, lignina și uleiul de tal;

p) alte materiale celulozice de origine nealimentară, astfel cum sunt definite la art. 2 lit. (y) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 80/2018, aprobată cu modificări prin Legea nr. 311/2018;

q) alte materiale ligno-celulozice, astfel cum sunt definite la art. 2 lit. (x) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 80/2018, aprobată cu modificări prin Legea nr. 311/2018, cu excepția buștenilor de gater și a buștenilor de furnir.

PARTEA B ↑ Cuprins

Materii prime pentru producția de biocombustibili și de biogaz pentru transporturi a căror contribuție la realizarea ponderii minime stabilite la articolul 23 alineatul (1) este limitată și poate fi considerată a fi egală cu dublul conținutului lor energetic:

a) ulei de gătit uzat;

b) grăsimi animale clasificate în categoriile 1 și 2 în conformitate cu Regulamentul (CE) nr. 1.069/2009^(1).

^(1) Regulamentul (CE) nr. 1.069/2009 al Parlamentului European și al Consiliului din 21 octombrie 2009 de stabilire a unor norme sanitare privind subprodusele de origine animală și produsele derivate care nu sunt destinate consumului uman și de abrogare a Regulamentului (CE) nr. 1.774/2002 (Regulamentul privind subprodusele de origine animală) (JO L 300, 14.11.2009, p. 1).

6. După anexa nr. 10 se introduce o nouă anexă, anexa nr. 11, cu următorul cuprins:

Anexa nr. 11*)

REGULI PENTRU CALCULAREA IMPACTULUI ASUPRA FORMĂRII GAZELOR CU EFECT DE SERĂ PENTRU COMBUSTIBILII DIN BIOMASĂ Șl OMOLOGII LOR COMBUSTIBILI FOSILI

*) Anexa nr. 11 este reprodusă în facsimil.

A. VALORI TIPICE ȘI IMPLICITE PENTRU REDUCERILE EMISIILOR DE GAZE CU EFECT DE SERĂ PROVENITE DIN COMBUSTIBILI DIN BIOMASĂ ÎN CAZUL ÎN CARE ACEȘTIA SUNT PRODUȘI FĂRĂ EMISII NETE DE CARBON GENERATE DE SCHIMBAREA DESTINAȚIEI TERENURILOR

AȘCHII DE LEMN

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Căldură

Energie

electrică

Căldură

Energie

electrică

Așchii de lemn din reziduuri forestiere

1-500 km

93%

89%

91 %

87%

500-2 500 km

89%

84%

87%

81 %

2500-10000 km

82%

73%

78%

67%

Peste 10 000 km

67%

51 %

60%

41 %

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt)

2 500-10 000 km

11%

65%

73%

60%

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fertilizat)

1-500 km

89%

83%

87%

81 %

500-2 500 km

85 %

78%

84%

76%

2 500-10000 km

78%

67%

74%

62%

Peste 10 000 km

63%

45%

57%

35%

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fără fertilizare)

1-500 km

91 %

87%

90%

85%

500-2 500 km

88%

82%

86%

79%

2500-10000 km

80%

70%

77%

65%

Peste 10 000 km

65%

48%

59%

39%

Așchii de lemn din lemn comercializabil

1-500 km

93%

89%

92%

88%

500-2 500 km

90%

85%

88%

82%

2 500-10 000 km

82%

73%

79%

68%

Peste 10 000 km

67%

51 %

61 %

42%

Așchii de lemn din reziduuri industriale

1-500 km

94%

92%

93%

90%

500-2 500 km

91 %

87%

90%

85%

2500-10000 km

83%

75%

80%

71 %

Peste 10 000 km

69%

54%

63 %

44%

PELETE DE LEMN (*1)

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Căldură

Energie

electrică

Căldură

Energie

electrică

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere

Cazul 1

1-500 km

58%

37%

49%

24%

500-2 500 km

58%

37%

49%

25%

2 500-10 000 km

55%

34%

47%

21 %

Peste 10 000 km

50%

26%

40%

11 %

Cazul 2a

1-500 km

77%

66%

72%

59%

500-2 500 km

77%

66%

72%

59%

2 500-10 000 km

75%

62%

70%

55%

Peste 10 000 km

69%

54%

63%

45%

Cazul 3a

1-500 km

92%

88%

90%

85%

500-2 500 km

92%

88%

90%

86%

2 500-10 000 km

90%

85%

88%

81 %

Peste 10 000 km

84%

76%

81 %

72%

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt)

Cazul 1

2 500-10 000 km

52%

28%

43%

15%

Cazul 2a

2 500-10 000 km

70%

56%

66%

49%

Cazul 3a

2 500-10 000 km

85%

78%

83%

75%

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fertilizat)

Cazul 1

1-500 km

54%

32%

46%

20%

500-10 000 km

52%

29%

44%

16%

Peste 10 000 km

47%

21 %

37%

7%

Cazul 2a

1-500 km

73%

60%

69%

54%

500-10 000 km

71 %

57%

67%

50%

Peste 10 000 km

66%

49%

60%

41 %

Cazul 3a

1-500 km

88%

82%

87%

81 %

500-10 000 km

86%

79%

84%

77%

Peste 10 000 km

80%

71 %

78%

67%

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fară fertilizare)

Cazul 1

1-500 km

56%

35%

48%

23%

500-10 000 km

54%

32%

46%

20%

Peste 10 000 km

49%

24%

40%

10%

Cazul 2a

1-500 km

76%

64%

72%

58%

500-10 000 km

74%

61 %

69%

54%

Peste 10 000 km

68%

53 %

63%

45 %

Cazul 3a

1-500 km

91 %

86%

90%

85%

500-10 000 km

89%

83%

87%

81 %

Peste 10 000 km

83%

75%

81 %

71 %

Lemn

comercializabil

Cazul 1

1-500 km

57%

37%

49%

24%

500-2 500 km

58%

37%

49%

25%

2 500-10 000 km

55%

34%

47%

21 %

Peste 10 000 km

50%

26%

40%

11 %

Cazul 2a

1-500 km

77%

66%

73%

60%

500-2 500 km

77%

66%

73%

60%

2 500-10 000 km

75%

63%

70%

56%

Peste 10 000 km

70%

55 %

64%

46%

Cazul 3a

1-500 km

92%

88%

91 %

86%

500-2 500 km

92%

88%

91 %

87%

2 500-10 000 km

90%

85%

88%

83%

Peste 10 000 km

84%

77%

82%

73%

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului

Cazul 1

1-500 km

75%

62%

69%

55%

500-2 500 km

75%

62%

70%

55%

2 500-10 000 km

72%

59%

67%

51 %

Peste 10 000 km

67%

51 %

61 %

42%

Cazul 2a

1-500 km

87%

80%

84%

76%

500-2 500 km

87%

80%

84%

77%

2 500-10 000 km

85%

77%

82%

73%

Peste 10 000 km

79%

69%

75%

63%

Cazul 3a

1-500 km

95%

93%

94%

91 %

500-2 500 km

95%

93%

94%

92%

2 500-10 000 km

93%

90%

92%

88%

Peste 10 000 km

88%

82%

85%

78%

FILIERE AGRICOLE

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Căldură

Energie

electrică

Căldură

Energic

electrică

Reziduuri agricole cu o densitate < 0,2 t/mc (*2)

1- 500 km

95%

92%

93%

90%

500-2 500 km

89%

83%

86%

80%

2 500-10 000 km

77%

66%

73%

60%

Peste 10 000 km

57%

36%

48%

23%

Reziduuri agricole cu o densitate > 0,2 t/mc (*3)

1-500 km

95%

92%

93%

90%

500-2 500 km

93%

89%

92%

87%

2 500-10 000 km

88%

82%

85%

78%

Peste 10 000 km

78%

68%

74%

61 %

Pelete din paie

1-500 km

88%

82%

85%

78%

500-10 000 km

86%

79%

83%

74%

Peste 10 000 km

80%

70%

76%

64%

Brichete rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr

500-10 000 km

93%

89%

91 %

87%

Peste 10 000 km

87%

81 %

85%

77%

Făină de sâmburi de palmier

Peste 10 000 km

20%

-18%

11 %

-33 %

Făină de sâmburi de palmier (fară emisii de CH4 de la presa de ulei)

Peste 10 000 km

46%

20%

42%

14%

BIOGAZ PENTRU ENERGIE ELECTRICĂ (*4)

Sistemul de producție a biogazului

Opțiunea tehnologică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Gunoi de grajd umed (^1)

Cazul 1

Digestat în mediu deschis (^2)

146%

94%

Digestat în mediu închis (^3)

246 %

240 %

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

136%

85%

Digestat în mediu închis

227 %

219%

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

142%

86%

Digestat în mediu închis

243 %

235 %

Plantă de porumb întreagă (^4)

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

36%

21 %

Digestat în mediu închis

59%

53%

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

34%

18%

Digestat în mediu închis

55%

47%

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

28%

10%

Digestat în mediu închis

52%

43%

Deșeuri

biologice

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

47%

26%

Digestat în mediu închis

84%

78%

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

43%

21 %

Digestat în mediu închis

77%

68%

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

38%

14%

Digestat în mediu închis

76%

66%

BIOGAZ PENTRU ENERGIE ELECTRICĂ - AMESTECURI DE GUNOI DE GRAJD ȘI PORUMB

Sistemul de producție a biogazului

Opțiunea

tehnologică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Gunoi de grajd - Porumb

80 %-20 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

72%

45%

Digestat în mediu închis

120%

114%

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

67%

40%

Digestat în mediu închis

111 %

103 %

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

65%

35%

Digestat în mediu închis

114%

106%

Gunoi de grajd - Porumb

70 %-30 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

60%

37%

Digestat în mediu închis

100%

94%

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

57%

32%

Digestat în mediu închis

93%

85%

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

53%

27%

Digestat în mediu închis

94%

85%

Gunoi de grajd - Porumb

60 % - 40 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

53%

32%

Digestat în mediu închis

88%

82%

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

50%

28%

Digestat în mediu închis

82%

73%

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

46%

22%

Digestat în mediu închis

81 %

72%

BIOMETAN PENTRU TRANSPORT (*5)

Sistemul de producție a biometanului

Opțiuni tehnologice

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Gunoi de grajd umed

Digestat în mediu deschis, fără ardere a efluenților gazoși

117%

72%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

133%

94%

Digestat în mediu închis, fără ardere a efluenților gazoși

190%

179%

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

206 %

202 %

Plantă de porumb întreagă

Digestat în mediu deschis, fără ardere a efluenților gazoși

35%

17%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

51 %

39%

Digestat în mediu închis, fără ardere a efluenților gazoși

52%

41 %

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

68%

63%

Deșeuri biologice

Digestat în mediu deschis, fără ardere a efluenților gazoși

43%

20%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

59%

42%

Digestat în mediu închis, fără ardere a efluenților gazoși

70%

58%

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

86%

80%

BIOMETAN - AMESTECURI DE GUNOI DE GRAJD ȘI PORUMB (*6)

Sistemul de producție a biometanului

Opțiuni tehnologice

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

Reduceri de emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

Gunoi de grajd - Porumb 80 %-20 %

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazosi (^5)

62%

35%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși (^6)

78%

57%

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

97%

86%

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

113%

108%

Gunoi de grajd - Porumb

70 %-30 %

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

53%

29%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

69%

51 %

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

83%

71 %

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

99%

94%

Gunoi de grajd - Porumb

60 %-40 %

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

48%

25%

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

64%

48%

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

74%

62%

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

90%

84%

B. METODOLOGIE

1. Emisiile de gaze cu efect de seră provenite din producția și utilizarea de combustibili din biomasă se calculcază prin formula următoare:

(a) Emisiile de gaze cu efect de seră provenite din producția și utilizarea de combustibili din biomasă înainte de conversia în energie electrică, încălzire și răcire se calculează prin formula următoare:

E= e(ec) + el + ep + e(td) + e(u) – e(sca) – e(ccs) – e(ccr),

unde:

E = volumul total al emisiilor rezultate din producția de combustibil înainte de conversia energetică;

e(ec) = emisiile provenite din extracția sau cultivarea materiilor prime;

el = emisiile anuale provenite din variația cantității de carbon provocată de schimbarea destinației terenului;

ep = emisii provenite din prelucrare;

e(td) = emisii provenite din transport și distribuție;

e(u) = emisii provenite de la combustibilul utilizat;

e(sca) = reduceri de emisii datorate acumulării CO2 în sol prin intermediul unui mai bun management agricol;

e(ccs) = reduceri de emisii prin captarea și stocarea geologică a CO2; și

e(ccr) = reduceri de emisii prin captarea și înlocuirea CO2.

Emisiile rezultate din producția de mașini și echipamente nu se iau în considerare.

(b) în cazul codigestiei diferitelor substraturi într-o instalație de biogaz, pentru producția de biogaz sau biometan, valorile tipice și implicite ale emisiilor de gaze cu efect de seră se calculează după cum urmează:

unde:

E = emisiile de gaze cu efect de seră per MJ de biogaz sau biometan produs prin codigestia amestecului stabilit de substraturi

S(n) = ponderea materiilor prime n în conținutul energetic

E(n) = emisiile în g CO2/MJ pentru filiera n astfel cum se prevede în partea D din prezenta anexă (*)

unde:

Pn = randamentul energetic [MJ] per kilogram de materie primă folosită umedă n (**)

Wn = factorul de ponderare a substratului n definit după cum urmează:

unde:

In = contribuția anuală la fierbătorul de substrat n [tone de substanță proaspătă]

AMn = umiditatea medie anuală a substratului n [kg de apă/kg de substanță proaspătă]

SMn = umiditatea standard a substratului n (***).

(*) Pentru gunoiul de grajd utilizat ca substrat, se adaugă un bonus de 45 g CO2eq/MJ de gunoi de grajd (-54 kg CO2eq/t substanță proaspătă) pentru o mai bună gestionare agricolă și a gunoiului de grajd.

(**) Următoarele valori ale lui Pn se folosesc pentru calculul valorilor tipice și implicite:

P(porumb): 4,16 [MJbiogaz/kg porumb umed @ 65 % umezeală]

P(gunoi de grajd): 0,50 [MJbiogaz/kg gunoi de grajd umed @ 90 % umezeală]

P(deșeuri biologice) 3,41 [MJbiogaz/kg deșeuri biologice umede @ 76 % umezeală]

(***) Se utilizează următoarele valori ale umidității standard pentru substratul SMn:

SM(porumb): 0,65 [kg de apă/kg de substanță proaspătă]

SM(gunoi de grajd): 0,90 [kg de apă/kg de substanță proaspătă]

SM(deșeuri biologice): 0,76 [kg de apă/kg de substanță proaspătă]

(c) în cazul codigestiei substraturilor n într-o instalație de biogaz, pentru producția de biogaz sau biometan, valorile efective ale emisiilor de gaze cu efect de seră provenite de la biogaz și biometan se calculează după cum urmează:

unde:

E = volumul total al emisiilor rezultate din producția de biogaz sau biometan înainte de conversia energiei;

Sn = ponderea materiilor prime n, în fracțiune a intrării în digestor;

e(ec,n) = emisiile provenite din extracția sau cultivarea materiilor prime n;

e(td,materiiprime,n) = emisiile provenite din transportul materiilor prime n către digestor;

e(l,n) = emisiile anualizate provenite din variațiile stocului de carbon provocate de schimbarea destinației terenurilor, pentru materiile prime n;

e(sca) = reducerile de emisii datorate unei gestionări agricole mai bune a materiilor prime n (*);

ep = emisii provenite din prelucrare;

e(td,produs) = emisii provenite din transportul și distribuția de biogaz și/sau biometan;

e(u) = emisiile produse de combustibilul folosit, și anume gaze cu efect de seră emise pe parcursul procesului de ardere;

e(ccs) = reduceri de emisii prin captarea și stocarea geologică a CO2; și

e(ccr) = reduceri de emisii prin captarea și înlocuirea CO2.

(*) Pentru e(sca) se atribuie un bonus de 45 g CO2eq/MJ de gunoi de grajd pentru o mai bună gestionare agricolă și a gunoiului de grajd în cazul în care gunoiul de grajd este utilizat ca substrat pentru producția de biogaz și biometan.

(d) Emisiile de gaze cu efect de seră provenite din utilizarea de combustibili din biomasă pentru producerea energiei electrice, a încălzirii și a răcirii, inclusiv conversia energiei în energie electrică și/sau încălzire sau răcire, se calculează după cum urmează:

(i) Pentru instalațiile energetice care produc numai energie termică:

EC(h) = E/eta(h)

(ii) Pentru instalațiile energetice carc produc numai energie electrică:

EC(el) = E/eta(el)

unde:

EC(h,el) = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră rezultate din produsul energetic final.

E = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră ale combustibilului înainte de conversia finală.

eta(el) = randamentul electric, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie electrică la intrarea anuală de combustibil pe baza conținutului său energetic.

eta(h) = randamentul termic, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie termică utilă la intrarea anuală de combustibil pe baza conținutului său energetic.

(iii) pentru energia electrică sau mecanică produsă de instalațiile energetice care produc energie termică utilă pe lângă energie electrică și/sau energie mecanică:

(iv) pentru energia termică utilă produsă de instalațiile energetice care produc energie termică pe lângă energie electrică și/sau energie mecanică:

unde:

EC(h,el) = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră rezultate din produsul energetic final.

E = totalul emisiilor de gaze cu efect de seră ale combustibilului înainte de conversia finală.

eta(el) = randamentul electric, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie electrică la intrarea anuală de energie pe baza conținutului său energetic.

eta(h) = randamentul termic, definit ca rezultat al împărțirii producției anuale de energie termică utilă la intrarea anuală de energie pe baza conținutului său energetic.

C(el) = fracțiunea exergetică din energia electrică și/sau energia mecanică, stabilită la 100 % (C(el) = 1).

C(h) = randamentul ciclului Camot (fracțiunea exergetică din cadrul energiei termice utile).

Randamentul ciclului Camot, Ch, pentru energia termică utilă la diferite temperaturi, este definit după cum urmează:

C(h) = (T(h) - T(0))/T(h)

unde:

T(h) = temperatura, măsurată ca temperatură absolută (în grade Kelvin), a energiei termice utile la punctul de furnizare.

T(0) = temperatura mediului ambiant, stabilită la 273,15 grade Kelvin (echivalent cu 0 °C)

Alternativ, în cazul în care surplusul de căldură se exportă pentru încălzirea clădirilor, la o temperatură mai mică de 150 °C (423,15 grade Kelvin), C(h) poate fi definit după cum urmează:

C(h) = randamentul ciclului Camot pentru energia termică la 150 °C (423,15 grade Kelvin), ceea ce înseamnă: 0,3546

În scopul acestui calcul, se aplică următoarele definiții:

(i) „cogenerare” înseamnă producerea simultană, prin același proces, a energiei termice și a energiei electrice și/sau a energiei mecanice;

(ii) „energie termică utilă” înseamnă energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificate din punct de vedere economic de energie termică, pentru încălzire sau răcire;

(iii) „cerere justificată din punct de vedere economic” înseamnă cererea care nu depășește necesarul de încălzire sau răcire și care altfel ar putea fi satisfăcută în condițiile pieței.

2. Emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la combustibilii din biomasă se exprimă după cum urmează:

(a) emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la combustibilii din biomasă, E, se exprimă în grame de echivalent CO2 per MJ de combustibil, g CO2eq/MJ.

(b) emisiile de gaze cu efect de seră provenite de la încălzire sau energie electrică produsă pe bază de combustibili din biomasă, EC, se exprimă în grame de echivalent CO2 per MJ de produs energetic final (energie termică sau energie electrică), g CO2eq/MJ.

În cazul în care încălzirea și răcirea sunt cogenerate cu energie electrică, emisiile se alocă între energia electrică și cea termică [astfel cum sunt prevăzute la pct. 1 lit. (d)], indiferent dacă energia termică este utilizată pentru încălzire sau pentru răcire (^7).

În cazul în care emisiile de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime ecc sunt exprimate în g CO2eq/tonă de substanță uscată de materii prime, conversia în grame de echivalent CO2 per MJ de combustibil, g CO2eq/MJ, se calculează după cum urmează (^8):

unde:

Factor combustibil materii prime(a) = [Raport MJ materii prime necesare pentru producerea a 1MJ combustibil]

Emisiile pe tonă de substanță uscată de materii prime se calculează după cum urmează:

3. Reducerile de emisii de gaze cu efect de seră provenite de la combustibilii din biomasă se calculează după cum urmează:

(a) reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră provenite de la combustibilii din biomasă utilizați în transporturi:

REDUCERE = (EF(t) - EB))/EF(t)

unde

EB = emisiile totale provenite de la combustibili din biomasă utilizați în transporturi; și

EF(t) = emisiile totale provenite de la omologul combustibil fosil pentru transport

(b) reducerile emisiilor de gaze cu efect de seră datorate producerii de încălzire și răcire și de energie electrică pe bază de combustibili din biomasă:

REDUCERE = (ECF(h c,el) - ECB(h c,el))/ECF(h c,el),

unde

ECB(h c,el) = emisiile totale rezultate din energia termică sau electrică,

ECF(h c,el) = emisiile totale provenite de la omologul combustibil fosil pentru energie termică utilă sau energie electrică.

4. Gazele cu efect de seră luate în considerare în sensul punctului 1 sunt CO2, N2O și CH4. Pentru calcularea echivalenței în CO2, aceste gaze se evaluează după cum urmează:

CO2: 1

N2O: 298

CH4: 25

5. Emisiile provenite din extracția, recoltarea sau cultivarea de materii prime, eec, includ emisii provenite din însuși procesul de extracție, recoltare sau cultivare; din colectarea, uscarea și depozitarea de materii prime; din deșeuri și scurgeri; precum și din producerea de substanțe chimice sau produse utilizate în procesul de extracție sau de cultivare. Se exclude captarea de CO2 în cadrul cultivării de materii prime. Se pot obține estimări ale emisiilor rezultate din cultivarea biomasei agricole pe baza mediilor regionale pentru emisiile provenite din cultivare incluse în rapoartele prevăzute la art. 31 alin. (4) din Directiva (UE) 2018/2001 privind promovarea utilizării energiei din surse regenerabile sau din informații cu privire la valorile implicite detaliate privind emisiile provenite din cultivare incluse în prezenta anexă, ca alternativă la utilizarea valorilor efective. în absența unor informații relevante în rapoartele respective, este permis să se calculeze valori medii bazate pe practici agricole locale, de exemplu pe baza unor date provenite de la un grup de exploatații, ca alternativă la utilizarea valorilor efective.

Se pot obține estimări ale emisiilor provenite din activitatea de cultivare și de recoltare a biomasei forestiere prin utilizarea valorilor medii pentru emisiile provenite din cultivare și recoltare calculate pentru zone geografice la nivel național, ca alternativă la utilizarea valorilor efective.

6. Pentru scopurile calculului prevăzut la pct. 1 lit. (a), reducerile emisiilor provenite din îmbunătățirea gestionării în agricultură, e(sca), cum ar fi trecerea la aratul de conservare sau la semănarea direct în miriște, îmbunătățirea sistemului de rotație, utilizarea culturilor de protecție, inclusiv gestionarea reziduurilor de culturi, precum și utilizarea unui ameliorator organic de soluri (de exemplu compost, digestat fermentat din gunoi de grajd), se ia în considerare doar în cazul în care sunt furnizate dovezi solide și verificabile cu privire la creșterea cantității de carbon din sol sau dacă se poate presupune în mod rezonabil că aceasta a crescut în perioada în care au fost cultivate materiile prime respective, ținând seama, în același timp, de emisiile existente acolo unde astfel de practici presupun utilizarea la scară crescută de îngrășăminte și erbicide (^9).

7. Emisiile anuale rezultate din variațiile stocurilor de carbon provocate de schimbarea destinației terenurilor, ei, se calculează prin distribuirea în mod egal a emisiilor totale pe o perioadă de 20 de ani. La calcularea emisiilor respective se aplică formula următoare:

el = (CSR - CSA) x 3,664 * 1 /20 x 1 /p - eB (^10)

unde:

el = emisiile anuale de gaze cu efect de seră rezultate din variația stocului de carbon provocată de schimbarea destinației terenurilor [măsurată ca masă de echivalent CO2 per unitate energetică produsă pe bază de combustibil din biomasă]. „Terenuri cultivate” (n) și „terenuri cu cultură perenă” sunt considerate ca reprezentând o singură categorie de destinație a terenurilor;

CSR = stocul de carbon per unitate de suprafață asociat destinației de referință a terenului [măsurat ca masă (tone) de carbon per unitate de suprafață, cuprinzând atât solul, cât și vegetația]. Destinația de referință a terenului reprezintă destinația terenului în ianuarie 2008 sau cu 20 de ani înainte de obținerea materiei prime, luându-se în considerare data cea mai recentă;

CSA = stocul de carbon per unitate de suprafață asociat destinației de referință efective a terenului [măsurat ca masă (tone) de carbon per unitate de suprafață, cuprinzând atât solul, cât și vegetația]. în cazurile în care stocul de carbon se acumulează pe o perioadă mai mare de un an, valoarea atribuită CSA este stocul estimat per unitate de suprafață după 20 de ani sau atunci când cultura ajunge la maturitate, în funcție de care dintre momente survine primul;

P = productivitatea culturii (măsurată ca energie produsă de combustibilii din biomasă per unitate de suprafață per an); și

eB = bonus de 29 g CO2eq/MJ de combustibil din biomasă, dacă biomasa este obținută din teren degradat reabilitat, în condițiile stabilite la pct. 8.

8. Bonusul de 29 g CO2eq/MJ se atribuie dacă se furnizează dovezi care să ateste că terenul în chestiune:

(a) nu era folosit pentru activități agricole în ianuarie 2008 sau pentru oricare altă activitate; și

(b) este teren sever degradat, inclusiv terenurile exploatate în trecut în scopuri agricole.

Bonusul de 29 g CO2 eq/MJ se aplică pentru o perioadă de până la 20 ani, începând cu data transformării terenurilor în exploatații agricole, cu condiția asigurării unei creșteri regulate a stocului de carbon, precum și a unei reduceri semnificative a eroziunii, în cazul terenurilor din categoria (b).

9. „Teren sever degradat” înseamnă un teren care, pe o perioadă importantă de timp, a fost fie salinizat într-o proporție importantă, fie a prezentat un conținut în materii organice deosebit de scăzut și care a fost grav erodat.

10. Decizia 2010/335/UE a Comisiei (^13), care prevede orientări pentru calcularea stocurilor de carbon din sol în legătură cu prezenta directivă, pe baza Orientărilor IPCC din 2006 pentru inventarele naționale privind gazele cu efect de seră - volumul 4 și în conformitate cu Regulamentele (UE) nr. 525/2013 și (UE) 2018/841 servește drept bază pentru calcularea stocurilor de carbon din sol.

11. Emisiile rezultate în urma prelucrării, ep, includ emisii provenite din însuși procesul de prelucrare; din deșeuri și scurgeri; precum și din producerea de substanțe sau produse chimice utilizate în procesul de prelucrare, inclusiv emisiile de CO2 care corespund conținutului de carbon al materiilor prime fosile, indiferent dacă au fost sau nu arse efectiv în acest proces.

La calculul consumului de energie electrică ce nu se produce în instalația de producție a combustibilului din biomasă solidă sau gazoasă, se consideră că intensitatea emisiilor de gaze cu efect de seră care caracterizează producerea și distribuția energiei electrice respective este egală cu intensitatea medie a emisiilor la producerea și distribuția de energie electrică într-o regiune definită. Ca o excepție de la această regulă, producătorii pot utiliza o valoare medie pentru a calcula energia electrică produsă de o instalație individuală de producere a energiei electrice, în cazul în care instalația nu este conectată la rețeaua electrică.

Emisiile rezultate în urma prelucrării includ emisii provenite din uscarea produselor și materialelor intermediare, atunci când este relevant.

12. Emisiile provenite din transport și distribuție, eu, includ emisii rezultate din transportul de materii prime și materiale semifinite și din stocarea și distribuția de materiale finite. Emisiile provenite din transport și distribuție care sunt luate în considerare în temeiul pct. 5 nu sunt acoperite de prezentul punct.

13. Emisiile de CO2 provenite de la combustibilul utilizat, e(u), se consideră ca având valoarea zero pentru combustibilii din biomasă. Emisiile de alte gaze cu efect de seră decât CO2 (CH4 și N2O) provenite de la combustibilul utilizat se includ în factorul e(u).

14. Reducerile emisiilor prin captarea și stocarea geologică a CO2, e(ccs), care nu au fost deja luate în calcul pentru ep, se limitează la emisiile evitate prin captarea și stocarea de CO2 emis în legătură directă cu extracția, transportul, prelucrarea și distribuția combustibilului din biomasă dacă este stocat în conformitate cu Directiva 2009/31/CE.

15. Reducerile emisiilor prin captarea și înlocuirea CO2, e(ccr), este direct legată de producția de combustibili din biomasă cărora li se datorează și se limitează la emisiile evitate prin captarea de CO2 al cărui carbon provine din biomasă și care se utilizează pentru înlocuirea CO2 de origine fosilă în producția de produse și servicii comerciale.

16. În cazul în care o unitate de cogenerare - care furnizează energie termică și/sau energie electrică unui proces de producție a combustibililor din biomasă pentru care se calculează emisiile - produce un surplus de energie electrică și/sau de energie termică utilă, emisiile de gaze cu efect de seră se împart între energia electrică și energia termică utilă conform temperaturii agentului termic (care reflectă utilitatea energiei termice). Partea utilă a energiei termice se calculează prin înmulțirea conținutului său energetic cu randamentul ciclului Carnot, C(h), calculat după cum urmează:

C(h) = (T(h) -T(0))/T(h)

unde:

T(h) = temperatura, măsurată ca temperatură absolută (în grade Kelvin), a energiei termice utile la punctul de furnizare.

T(0) = temperatura mediului ambiant, stabilită la 273,15 grade Kelvin (echivalent cu 0°C).

Alternativ, în cazul în care surplusul de căldură se exportă pentru încălzirea clădirilor, la o temperatură mai mică de 150 °C (423,15 grade Kelvin), Ch poate fi definit după cum urmează:

Ch = randamentul ciclului Carnot pentru energia termică la 150°C (423,15 grade Kelvin), ceea ce înseamnă: 0,3546

În scopul calcului respectiv, se utilizează randamentele efective, definite ca producția anuală de energie mecanică, energie electrică și energie termică, fiecare împărțită la intrarea anuală de energie.

În scopul acestui calcul, se aplică următoarele definiții:

(a) „cogenerare” înseamnă producerea simultană, prin același proces, a energiei termice și a energiei electrice și/sau a energiei mecanice;

(b) „energie termică utilă” înseamnă energia termică produsă în vederea satisfacerii unei cereri justificate din punct de vedere economic de energie termică, pentru încălzire sau răcire;

(c) „cerere justificată din punct de vedere economic” înseamnă cererea care nu depășește necesarul de încălzire sau răcire și care altfel ar putea fi satisfăcută în condițiile pieței.

17. În cazul în care, printr-un proces de producție a combustibilului din biomasă, se obține, în combinație, combustibilul pentru care se calculează emisiile și unul sau mai multe alte produse („coproduse”), emisiile de gaze cu efect de seră se împart între combustibil sau produsul său intermediar și coproduse, proporțional cu conținutul lor energetic (determinat de puterea calorifică inferioară în cazul unor coproduse altele decât energia electrică și termică). Intensitatea gazelor cu efect de seră generate de surplusul de energie electrică sau de energie termică utilă este aceeași cu intensitatea gazelor cu efect de seră generate de energia electrică sau termică livrată procesului de producție a combustibilului din biomasă și se determină prin calcularea intensității gazelor cu efect de seră la toate intrările și emisiile, inclusiv emisiile provenite de la materiile prime și emisiile de CH4 și N2O, către și dinspre unitatea de cogenerare, cazane sau alte aparate care furnizează energie termică sau electrică pentru procesul de producție a combustibililor din biomasă. În cazul cogenerării de energie electrică și termică, calculul se efectuează în conformitate cu pct. 16.

18. Pentru calculele prevăzute la pct. 17, emisiile care trebuie împărțite sunt e(ec) + e(l) + e(sca)+ acele fracții ale ep, e(td), e(ccs) și e(ccr) care au loc până la faza în care se produce un coprodus, inclusiv faza respectivă. în cazul în care s-a alocat vreo valoare coproduselor într-o etapă de prelucrare anterioară din ciclul de viață, fracția din emisiile atribuite produsului combustibil intermediar în ultima etapă a prelucrării respective se utilizează în acest scop în locul valorii totale a emisiilor.

În cazul biogazului și al biometanului, toate coprodusele care nu se încadrează în domeniul de aplicare a pct. 7 se iau în considerare în scopul acestui calcul. Nu se alocă emisii pentru deșeuri și reziduuri. În scopul calculului respectiv, se atribuie un conținut energetic egal cu zero coproduselor cu conținut energetic negativ.

Deșeurile și reziduurile, inclusiv coroanele și crengile arborilor, paiele, pielițele, știuleții, cojile de nuci, precum și reziduurile provenite din prelucrare, inclusiv glicerina brută (glicerină care nu este rafinată) și reziduuri rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr se consideră a avea o valoare a emisiilor de gaze cu efect de seră egală cu zero în decursul ciclului lor de viață până în momentul procesului de colectare a materialelor respective, indiferent dacă acestea sunt prelucrate în produse intermediare înainte de a fi transformate în produsul final.

În cazul combustibililor din biomasă produși în rafinării, altele decât combinațiile de instalații de prelucrare cu cazane sau unități de cogenerare care furnizează energie termică și/sau energie electrică instalației de prelucrare, unitatea de analiză în scopurile calculului prevăzut la pct. 17 este rafinăria.

19. În cazul combustibililor din biomasă utilizați la producerea de energie electrică, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil ECF(el) este 183 g CO2eq/MJ de energie electrică sau 212 g CO2eq/MJ de energie electrică pentru regiunile ultraperiferice.

În cazul combustibililor din biomasă utilizați la producerea de energie termică utilă, precum și la producerea de încălzire și/sau de răcire, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil ECF(h) este 80 g CO2eq/MJ de energie termică.

În cazul combustibililor din biomasă utilizați la producerea de energie termică utilă, în cazul căreia se poate demonstra o înlocuire fizică directă a cărbunelui, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil ECF(h) este 124 g CO2eq/MJ de energie termică.

În cazul combustibililor din biomasă utilizați pe post de combustibili pentru transport, pentru calculul prevăzut la pct. 3, omologul combustibil fosil EF(t) este 94 g CO2eq/MJ.

C. VALORI IMPLICITE DETALIATE PENTRU COMBUSTIBILII DIN BIOMASĂBrichete sau pelete de lemnBrichete sau pelete de lemnFiliere agricoleValori implicite detaliate legate de biogazul pentru producerea de energie electricăValori implicite detaliate pentru biometan

Sistemul de producție a combustibiIilor din biomasă

Distanța de transport

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

Cultivare

Prelucrare

Transport

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Cultivare

Prelucrare

Transport

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Așchii de

lemn din

reziduuri

forestiere

1-500 km

0,0

1,6

3,0

0,4

0,0

1,9

3,6

0,5

500-2 500 km

0,0

1,6

5,2

0,4

0,0

1,9

6,2

0,5

2 500-

10 000

km

0,0

1,6

10,5

0,4

0,0

1,9

12,6

0,5

Peste 10 000

km

0,0

1,6

20,5

0,4

0,0

1,9

24,6

0,5

Așchii de

lemn din

specii

forestiere cu

ciclu de

producție scurt

(eucalipt)

2 500-

10 000 km

4,4

0,0

11,0

0,4

4,4

0,0

13,2

0,5

Așchii de lemn din specii

forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fertilizat)

1-500 km

3,9

0,0

3,5

0,4

3,9

0,0

4,2

0,5

500-2 500 km

3,9

0,0

5,6

0,4

3,9

0,0

6,8

0,5

2 50010 000 km

3,9

0,0

11,0

0,4

3,9

0,0

13,2

0,5

Peste 10 000 km

3,9

0,0

21,0

0,4

3,9

0,0

25,2

0,5

Așchii de lemn din specii

forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fară fertilizare)

1-500 km

2,2

0,0

3,5

0,4

2,2

0,0

4,2

0,5

500-2 500 km

2,2

0,0

5,6

0,4

2,2

0,0

6,8

0,5

2 50010 000 km

2,2

0,0

11,0

0,4

2,2

0,0

13,2

0,5

Peste 10 000 km

2,2

0,0

21,0

0,4

2,2

0,0

25,2

0,5

Așchii de lemn din lemn

comercializ

abil

1-500 km

1,1

0,3

3,0

0,4

1,1

0,4

3,6

0,5

500-2 500 km

1,1

0,3

5,2

0,4

1,1

0,4

6,2

0,5

2 500 10 000 km

1,1

0,3

10,5

0,4

1,1

0,4

12,6

0,5

Peste 10 000 km

1,1

0,3

20,5

0,4

1,1

0,4

24,6

0,5

Așchii de lemn din reziduuri din

industria

lemnului

1-500 km

0,0

0,3

3,0

0,4

0,0

0,4

3,6

0,5

500-2 500 km

0,0

0,3

5,2

0,4

0,0

0,4

6,2

0,5

2 50010 000 km

0,0

0,3

10,5

0,4

0,0

0,4

12,6

0,5

Peste 10 000 km

0,0

0,3

20,5

0,4

0,0

0,4

24,6

0,5

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Emisii de gaze cu efect de seră – valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră – valoare implicită (g CO2eq/MJ)

Cultivare

Prelucrare

Transport și distribuție

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Cultivare

Prelucrare

Transport și distribuție

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 1)

1-500 km

0,0

25,8

2,9

0,3

0,0

30,9

3,5

0,3

500-2500 km

0,0

25,8

2,8

0,3

0,0

30,9

3,3

0,3

2500-10000 km

0,0

25,8

4,3

0,3

0,0

30,9

5,2

0,3

Peste 10000 km

0,0

25,8

7,9

0,3

0,0

30,9

9,5

0,3

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 2a)

1-500 km

0,0

12,5

3,0

0,3

0,0

15,0

3,6

0,3

500-2500 km

0,0

12,5

2,9

0,3

0,0

15,0

3,5

0,3

2500-10000 km

0,0

12,5

4,4

0,3

0,0

15,0

5,3

0,3

Peste 10000 km

0,0

12,5

8,1

0,3

0,0

15,0

9,8

0,3

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 3a)

1-500 km

0,0

2,4

3,0

0,3

0,0

2,8

3,6

0,3

500-2500 km

0,0

2,4

2,9

0,3

0,0

2,8

3,5

0,3

2500-10000 km

0,0

2,4

4,4

0,3

0,0

2,8

5,3

0,3

Peste 10000 km

0,0

2,4

8,2

0,3

0,0

2,8

9,8

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt – cazul 1)

2500-10000 km

3,9

24,5

4,3

0,3

3,9

29,4

5,2

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt – cazul 2a)

2500-10000 km

5,0

10,6

4,4

0,3

5,0

12,7

5,3

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt – cazul 3a)

2500-10000 km

5,3

0,3

4,4

0,3

5,3

0,4

5,3

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fertilizat – cazul 1)

1-500 km

3,4

24,5

2,9

0,3

3,4

29,4

3,5

0,3

500-10000 km

3,4

24,5

4,3

0,3

3,4

29,4

5,2

0,3

Peste 10000 km

3,4

24,5

7,9

0,3

3,4

29,4

9,5

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fertilizat – cazul 2a)

1-500 km

4,4

10,6

3,0

0,3

4,4

12,7

3,6

0,3

500-10000 km

4,4

10,6

4,4

0,3

4,4

12,7

5,3

0,3

Peste 10000 km

4,4

10,6

8,1

0,3

4,4

12,7

9,8

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fertilizat – cazul 3a)

1-500 km

4,6

0,3

3,0

0,3

4,6

0,4

3,6

0,3

500-10000 km

4,6

0,3

4,4

0,3

4,6

0,4

5,3

0,3

Peste 10000 km

4,6

0,3

8,2

0,3

4,6

0,4

9,8

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fără fertilizare – cazul 1)

1-500 km

2,0

24,5

2,9

0,3

2,0

29,4

3,5

0,3

500-2500 km

2,0

24,5

4,3

0,3

2,0

29,4

5,2

0,3

2500-10000 km

2,0

24,5

7,9

0,3

2,0

29,4

9,5

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fără fertilizare – cazul 2a)

1-500 km

2,5

10,6

3,0

0,3

2,5

12,7

3,6

0,3

500-10000 km

2,5

10,6

4,4

0,3

2,5

12,7

5,3

0,3

Peste 10000 km

2,5

10,6

8,1

0,3

2,5

12,7

9,8

0,3

Brichete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop – fără fertilizare – cazul 3a)

1-500 km

2,6

0,3

3,0

0,3

2,6

0,4

3,6

0,3

500-10000 km

2,6

0,3

4,4

0,3

2,6

0,4

5,3

0,3

Peste 10000 km

2,6

0,3

8,2

0,3

2,6

0,4

9,8

0,3

Brichete sau pelete din lemn comercializabil (cazul 1)

1-500 km

1,1

24,8

2,9

0,3

1,1

29,8

3,5

0,3

500-2500 km

1,1

24,8

2,8

0,3

1,1

29,8

3,3

0,3

2500-10000 km

1,1

24,8

4,3

0,3

1,1

29,8

5,2

0,3

Peste 10000 km

1,1

24,8

7,9

0,3

1,1

29,8

9,5

0,3

Brichete sau pelete din lemn comercializabil (cazul 2a)

1-500 km

1,4

11,0

3,0

0,3

1,4

13,2

3,6

0,3

500-2500 km

1,4

11,0

2,9

0,3

1,4

13,2

3,5

0,3

2500-10000 km

1,4

11,0

4,4

0,3

1,4

13,2

5,3

0,3

Peste 10000 km

1,4

11,0

8,1

0,3

1,4

13,2

9,8

0,3

Brichete sau pelete din lemn comercializabil (cazul 3a)

1-500 km

1,4

0,8

3,0

0,3

1,4

0,9

3,6

0,3

500-2500 km

1,4

0,8

2,9

0,3

1,4

0,9

3,5

0,3

2500-10000 km

1,4

0,8

4,4

0,3

1,4

0,9

5,3

0,3

Peste 10000 km

1,4

0,8

8,2

0,3

1,4

0,9

9,8

0,3

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 1)

1-500 km

0,0

14,3

2,8

0,3

0,0

17,2

3,3

0,3

500-2500 km

0,0

14,3

2,7

0,3

0,0

17,2

3,2

0,3

2500-10000 km

0,0

14,3

4,2

0,3

0,0

17,2

5,0

0,3

Peste 10000 km

0,0

14,3

7,7

0,3

0,0

17,2

9,2

0,3

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 2a)

1-500 km

0,0

6,0

2,8

0,3

0,0

7,2

3,4

0,3

500-2500 km

0,0

6,0

2,7

0,3

0,0

7,2

3,3

0,3

2500-10000 km

0,0

6,0

4,2

0,3

0,0

7,2

5,1

0,3

Peste 10000 km

0,0

6,0

7,8

0,3

0,0

7,2

9,3

0,3

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 3a)

1-500 km

0,0

0,2

2,8

0,3

0,0

0,3

3,4

0,3

500-2500 km

0,0

0,2

2,7

0,3

0,0

0,3

3,3

0,3

2500-10000 km

0,0

0,2

4,2

0,3

0,0

0,3

5,1

0,3

Peste 10000 km

0,0

0,2

7,8

0,3

0,0

0,3

9,3

0,3

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța

de

transport

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eqq/MJ)

Cultivare

Prelucrare

Transport și distribuție

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Cultivare

Prelucrare

Transport și distribuție

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Reziduuri

agricole cu o densitate <0,2 t/mc

1-500 km

0,0

0,9

2,6

0,2

0,0

1,1

3,1

0,3

500-2 500 km

0,0

0,9

6,5

0,2

0,0

1,1

7,8

0,3

2 50010 000 km

0,0

0,9

14,2

0,2

0,0

1,1

17,0

0,3

Peste 10 000 km

0,0

0,9

28,3

0,2

0,0

1,1

34,0

0,3

Reziduuri

agricole cu o densitate > 0,2 t/mc

1-500 km

0,0

0,9

2,6

0,2

0,0

1,1

3,1

0,3

500-2 500 km

0,0

0,9

3,6

0,2

0,0

1,1

4.4

0,3

2 50010 000 km

0,0

0,9

7,1

0,2

0,0

1,1

8,5

0,3

Peste 10 000 km

0,0

0,9

13,6

0,2

0,0

1,1

16,3

0,3

Pelete din paie

1-500 km

0,0

5,0

3,0

0,2

0,0

6,0

3,6

0,3

500-10 000 km

0,0

5,0

4,6

0,2

0,0

6,0

5,5

0,3

Peste 10 000 km

0,0

5,0

8,3

0,2

0,0

6,0

10,0

0,3

Brichete rezultate din

prelucrarea trestiei de zahăr

500-10 000 km

0,0

0,3

4,3

0,4

0,0

0,4

5,2

0,5

Peste 10 000 km

0,0

0,3

8,0

0,4

0,0

0,4

9,5

0,5

Făină de sâmburi de palmier

Peste 10 000 km

21,6

21,1

11,2

0,2

21,6

25,4

13,5

0,3

Făină de sâmburi de palmier (fără emisii de CH4 de la presa de ulei)

Peste 10 000 km

21,6

3,5

11,2

0,2

21,6

4,2

13,5

0,3

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Tehnologie

VALOARE TIPICĂ [g CO2eq/MJ]

VALOARE IMPLICITĂ [g CO2eq/MJ]

Cultivare

Prelucrare

Alte emisii dccât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Transport

Credite legate de utilizarea gunoiului de grajd

Cultivare

Prelucrare

Alte emisii decât cele de CO2 provenite de la combustibilul utilizat

Transport

Credite legate de utilizarea gunoiului de grajd

Gunoi de

grajd

umed(^14)

Cazul 1

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

69,6

8,9

0,8

-107,3

0,0

97,4

12,5

0,8

-107,3

Digestat în mediu închis

0,0

0,0

8,9

0,8

-97,6

0,0

0,0

12,5

0,8

-97,6

Cazul 2

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

74,1

8,9

0,8

-107,3

0,0

103,7

12,5

0,8

-107,3

Digestat

în

mediu

închis

0,0

4,2

8,9

0,8

-97,6

0,0

5,9

12,5

0,8

-97,6

Cazul 3

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

83,2

8,9

0,9

-120,7

0,0

116,4

12,5

0,9

-120,7

Digestat

în mediu

închis

0,0

4,6

8,9

0,8

-108,5

0,0

6,4

12,5

0,8

-108,5

Plantă de porumb întreagă (^15)

Cazul 1

Digestat

în

mediu

deschis

15,6

13,5

8,9

0,0(^16)

15,6

18,9

12,5

0,0

Digestat

în

mediu

închis

15,2

0,0

8,9

0,0

15,2

0,0

12,5

0,0

Cazul 2

Digestat

în

mediu

deschis

15,6

18,8

8,9

0,0

15,6

26,3

12,5

0,0

Digestat

în

mediu

închis

15,2

5,2

8,9

0,0

15,2

7,2

12,5

0,0

Cazul 3

Digestat

în

mediu

deschis

17,5

21,0

8,9

0,0

17,5

29,3

12,5

0,0

Digestat

în

mediu

închis

17,1

5,7

8,9

0,0

17,1

7,9

12,5

0,0

Deșeuri

biologice

Cazul 1

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

21,8

8,9

0,5

0,0

30,6

12,5

0,5

Digestat

în

mediu

închis

0,0

0,0

8,9

0,5

0,0

0,0

12,5

0,5

Cazul 2

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

27,9

8,9

0,5

0,0

39,0

12,5

0,5

Digestat

în

mediu

închis

0,0

5,9

8,9

0,5

0,0

8,3

12,5

0,5

Cazul 3

Digestat

în

mediu

deschis

0,0

31,2

8,9

0,5

0,0

43,7

12,5

0,5

Digestat

în

mediu

închis

0,0

6,5

8,9

0,5

0,0

9,1

12,5

0,5

Sistemul de producfie a biometanului

Opțiunea

tehnologică

VALOARE TIPICĂ [g CO2eq/MJ]

VALOARE IMPLICITĂ [g CO2eq/MJ]

Cultivare

Prelucrare

Îmbunătățire

Transport

Comprimare la stațiile de alimentare

Credite legate de utilizarea gunoiului de grajd

Cultivare

Prelucrare

Îmbunătățire

Transport

Comprimare la stațiile de alimentare

Credite legate de utilizarea gunoiului de grajd

Gunoi de grajd umed

Digestat

în

mediu

deschis

fără

arderea

efluenților

gazoși

0,0

84,2

19,5

1,0

3,3

-124,4

0,0

117,9

27,3

1,0

4,6

- 124,4

cu arderea

efluenților

gazoși

0,0

84,2

4,5

1,0

33

-124,4

0,0

117,9

6,3

1,0

4,6

- 124,4

Digestat

în

mediu

închis

fără

arderea

efluenților

gazoși

0,0

3,2

19,5

0,9

3,3

-111,9

0,0

4,4

27.3

0,9

4,6

- 111,9

cu arderea

efluenților

gazoși

0,0

3,2

4,5

0,9

3,3

-111,9

0,0

4,4

6,3

0,9

4,6

- 111,9

Plantă de

porumb

întreagă

Digestat

în

mediu

deschis

fără

arderea

efluenților

gazoși

18,1

20,1

19,5

0,0

33

18,1

28,1

27,3

0,0

4,6

cu arderea efluenților gazoși

18,1

20,1

4,5

0,0

33

18,1

28,1

6,3

0,0

4,6

Digestat

în

mediu

închis

fără

arderea

efluenților

gazoși

17,6

4,3

19,5

0,0

33

17,6

6,0

27,3

0,0

4,6

cu arderea

efluenților

gazoși

17,6

4,3

4,5

0,0

3,3

17,6

6,0

6,3

0,0

4,6

Deșeuri

biologice

Digestat

în

mediu

deschis

fără

arderea

efluenților

gazoși

0,0

30,6

19,5

0,6

33

0,0

42,8

27,3

0,6

4,6

cu

arderea

efluenților

gazoși

0,0

30,6

4,5

0,6

3,3

_

0.0

42,8

6,3

0,6

4.6

Digestat

în

mediu

închis

fără

arderea

efluenților

gazoși

0,0

5,1

19,5

0,5

3,3

0,0

7,2

27,3

0,5

4,6

cu

arderea

efluenților

gazoși

0,0

5,1

4,5

0,5

3,3

0,0

7,2

6,3

0,5

4,6

D. VALORI TIPICE ȘI IMPLICITE TOTALE PENTRU FILIERELE DE COMBUSTIBILI DIN BIOMASĂValori tipice și implicite - biogaz pentru energie electricăValori tipice și implicite pentru biometanValori tipice și implicite - biogaz pentru energie electrică - amestecuri de gunoi de grajd și porumb: emisii de gaze cu efect de seră cu ponderi atribuite pe baza masei proaspeteValori tipice și implicite - biometan - amestecuri de gunoi de grajd și porumb: emisii de gaze cu efect de seră cu ponderi atribuite pe baza masei proaspete

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii implicite de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/MJ)

Așchii de lemn din reziduuri forestiere

1-500 km

5

6

500-2500 km

7

9

2500-10000 km

12

15

Peste 10000 km

22

27

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt)

2500-10000 km

16

18

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fertilizat)

1-500 km

8

9

500-2500 km

10

11

2500-10000 km

15

18

Peste 10 000 km

25

30

Așchii de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fară fertilizare)

1-500 km

6

7

500-2500 km

8

10

2500-10000 km

14

16

Peste 10000 km

24

28

Așchii de lemn din lemn comercializabil

1-500 km

5

6

500-2500 km

7

8

2500-10000 km

12

15

Peste 10000 km

22

27

Așchii de lemn din reziduuri industriale

1-500 km

4

5

500-2500 km

6

7

2500-10000 km

11

13

Peste 10000 km

21

25

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 1)

1-500 km

29

35

500-2500 km

29

35

2500-10000 km

30

36

Peste 10000 km

34

41

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 2a)

1-500 km

16

19

500-2500 km

16

19

2500-10000 km

17

21

Peste 10000 km

21

25

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri forestiere (cazul 3a)

1-500 km

6

7

500-2500 km

6

7

2500-10000 km

7

8

Peste 10000 km

11

13

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt - cazul 1)

2500-10000 km

33

39

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt - cazul 2a)

2500-10000 km

20

23

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (eucalipt - cazul 3a)

2500-10000 km

10

11

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - cu fertilizare — cazul 1)

1-500 km

31

37

500-10000 km

32

38

Peste 10000 km

36

43

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu

de producție scurt (plop - cu fertilizare — cazul 2a)

1-500 km

18

21

500-10000 km

20

23

Peste 10000 km

23

27

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - cu fertilizare - cazul 3a)

1-500 km

8

9

500-10000 km

10

11

Peste 10000 km

13

15

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - tară fertilizare - cazul 1)

1-500 km

30

35

500-10000 km

31

37

Peste 10000 km

35

41

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fară fertilizare — cazul 2a)

1-500 km

16

19

500-10000 km

18

21

Peste 10000 km

21

25

Brichete sau pelete de lemn din specii forestiere cu ciclu de producție scurt (plop - fară fertilizare - cazul 3a)

1-500 km

6

7

500-10000 km

8

9

Peste 10000 km

11

13

Brichete sau pelete de lemn din lemn comercializabil (cazul 1)

1-500 km

29

35

500-2500 km

29

34

2500-10000 km

30

36

Peste 10000 km

34

41

Brichete sau pelete de lemn din lemn comercializabil (cazul 2a)

1-500 km

16

18

500-2500 km

15

18

2500-10000 km

17

20

Peste 10000 km

21

25

Brichete sau pelete de lemn din lemn comercializabil (cazul 3a)

1-500 km

5

6

500-2500 km

5

6

2500 - 10000 km

7

8

Peste 10000 km

11

12

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 1)

1-500 km

17

21

500-2500 km

17

21

2500-10000 km

19

23

Peste 10000 km

22

27

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 2a)

1-500 km

9

11

500-2500 km

9

11

2500-10000 km

10

13

Peste 10000 km

14

17

Brichete sau pelete de lemn din reziduuri din industria lemnului (cazul 3a)

1-500 km

3

4

500-2500 km

3

4

2500-10000 km

5

6

Peste 10000 km

8

10

Cazul 1 se referă la procesele în care este utilizat un cazan cu gaz natural pentru a furniza căldură de proces morii de pelete. Energia electrică de proces este achiziționată din rețea.

Cazul 2a se referă la procesele în care este utilizat un cazan alimentat cu așchii de lemn pentru a furniza căldură de proces morii de pelete. Energia electrică de proces este achiziționată din rețea.

Cazul 3a se referă la procesele în care este utilizată o instalație de cogenerare alimentată cu așchii de lemn pentru a furniza căldură și energie electrică morii de pelete.

Sistemul de producție a combustibililor din biomasă

Distanța de transport

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică (g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită (g CO2eq/1MJ)

Reziduuri agricole cu o densitate <0,2 t/mc (^17)

1-500 km

4

4

500-2500 km

8

9

2500-10000 km

15

18

Peste 10000 km

29

35

Reziduuri agricole cu o densitate > 0,2 t/mc (^18)

1-500 km

4

4

500-2500 km

5

6

2500-10000 km

8

10

Peste 10000 km

15

18

Pelete din paie

1-500 km

8

10

500-10000 km

10

12

Peste 10000 km

14

16

500-10000 km

5

6

Brichete rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr

Peste 10000 km

9

10

Făină de sâmburi de palmier

Peste 10000 km

54

61

Făină de sâmburi de palmier (fără emisii de CH4 de la presa de ulei)

Peste 10000 km

37

40

Sistemul de producție a biogazului

Opțiunea tehnologică

Valoare tipică

Valoare implicită

Emisii de gaze cu efect de seră

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră

(g CO2eq/IMJ)

Biogaz pentru energie electrică din gunoi de grajd umed

Cazul 1

Digestat în mediu deschis (^19)

-28

3

Digestat în mediu închis (^20)

-88

-84

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

-23

10

Digestat în mediu închis

-84

-78

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

-28

9

Digestat în mediu închis

-94

-89

Biogaz pentru energie electrică din plantă de porumb întreagă

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

38

47

Digestat în mediu închis

24

28

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

43

54

Digestat în mediu închis

29

35

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

47

59

Digestat în mediu închis

32

38

Biogaz pentru energie electrică din deșeuri biologice

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

31

44

Digestat în mediu închis

9

13

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

37

52

Digestat în mediu închis

15

21

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

41

57

Digestat în mediu închis

16

22

Sistemul de producție a biometanului

Opțiunea tehnologică

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

Biometan din gunoi de grajd umed

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazosi (^21)

-20

22

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazosi (^22)

-35

1

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

-88

-79

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

- 103

- 100

Biometan din plantă de porumb întreagă

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

58

73

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

43

52

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

41

51

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

26

30

Biometan din deșeuri biologice

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

51

71

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

36

50

Digestat în mediu închis, iară ardere a efluenților gazoși

25

35

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

10

14

Sistemul de producție a biogazului

Opțiuni tehnologice

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare tipică

(g CO2eq/MJ)

Emisii de gaze cu efect de seră - valoare implicită

(g CO2eq/MJ)

Gunoi de grajd - Porumb

80 %-20 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

17

33

Digestat în mediu închis

- 12

-9

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

22

40

Digestat în mediu închis

-7

-2

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

23

43

Digestat în mediu închis

-9

-4

Gunoi de grajd - Porumb

70 %-30 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

24

37

Digestat în mediu închis

0

3

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

29

45

Digestat în mediu închis

4

10

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

31

48

Digestat în mediu închis

4

10

Gunoi de grajd - Porumb

60 %-40 %

Cazul 1

Digestat în mediu deschis

28

40

Digestat în mediu închis

7

11

Cazul 2

Digestat în mediu deschis

33

47

Digestat în mediu închis

12

18

Cazul 3

Digestat în mediu deschis

36

52

Digestat în mediu închis

12

18

Observații

Cazul 1 se referă la filiere în care energia electrică și căldura necesare în acest proces sunt furnizate chiar de către motorul instalației de cogenerare.

Cazul 2 se referă la filiere în care energia electrică necesară în acest proces este preluată din rețea și căldura de proces este furnizată chiar de către motorul instalației de cogenerare. în unele state membre, operatorii nu au dreptul să solicite subvenții pentru producția brută și cazul 1 reprezintă configurația cea mai probabilă.

Cazul 3 se referă la filiere în care energia electrică necesară în acest proces este preluată din rețea și căldura de proces este furnizată de un cazan cu biogaz. Această procedură se aplică pentru anumite instalații de cogenerare în care motorul nu se află la fața locului și biogazul este vândut (dar nu transformat în biometan).

Sistemul de producție a biometanului

Opțiuni tehnologice

Valoare tipică

Valoare

implicită

(g CO2eq/MJ)

(g CO2eq/MJ)

Gunoi de grajd - Porumb

80 %-20 %

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

32

57

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

17

36

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

- 1

9

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

- 16

- 12

Gunoi de grajd - Porumb

70 %-30 %

Digestat în mediu deschis, fară ardere a efluenților gazoși

41

62

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

26

41

Digestat în mediu închis, tară ardere a efluenților gazoși

13

22

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

-2

1

Gunoi de grajd - Porumb

60 %-40 %

Digestat în mediu deschis, iară ardere a efluenților gazoși

46

66

Digestat în mediu deschis, cu ardere a efluenților gazoși

31

45

Digestat în mediu închis, fară ardere a efluenților gazoși

22

31

Digestat în mediu închis, cu ardere a efluenților gazoși

7

10

În cazul biometanului care este utilizat ca biometan comprimat drept combustibil pentru transport, trebuie adăugată o valoare de 3,3 g CO2eq/MJ biometan la valorile tipice și o valoare de 4,6 g CO2eq/MJ biometan la valorile implicite.

(*1) Cazul 1 se referă la procesele în care este utilizat un cazan cu gaz natural pentru a furniza căldură de proces morii de pelete. Energia electrică a morii de pelete este furnizată de la rețea;

Cazul 2a se referă la procesele în care este utilizat un cazan cu așchii de lemn, alimentat cu așchii uscate în prealabil, pentru a furniza căldura de proces. Energia electrică a morii de pelete este furnizată de la rețea;

Cazul 3a se referă la procesele în care este utilizată o instalație de cogenerare, alimentată cu așchii uscate în prealabil, pentru a furniza energie electrică și căldură morii de pelete.

(*2) Acest grup de materiale include reziduurile agricole cu o densitate în vrac scăzută și materiale precum baloturi de paie, pleavă de ovăz, coji de orez și baloturi de resturi rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr (listă neexhaustivă).

(*3) Grupul de reziduuri agricole cu densitate în vrac mai mare include materiale precum știuleți de porumb, coji de nuci, coji de semințe de soia, coji de sâmburi de palmier (listă neexhaustivă).

(*4) Cazul 1 se referă la filiere în care energia electrică și căldura necesare în acest proces sunt furnizate chiar de către motorul instalației de cogenerare.

Cazul 2 se referă la filiere în care energia electrică necesară în acest proces este preluată din rețea și căldura de proces este furnizată chiar de către motorul instalației de cogenerare. In unele state membre, operatorii nu au dreptul să solicite subvenții pentru producția brută și cazul 1 reprezintă configurația cea mai probabilă.

Cazul 3 se referă la filiere în care energia electrică necesară în acest proces este preluată din rețea și căldura de proces este furnizată de un cazan cu biogaz. Această procedură se aplică pentru anumite instalații de cogenerare în care motorul nu se află la fața locului și biogazul este vândut (dar nu transformat în biometan).

(^1) Valorile pentru producția de biogaz din gunoi de grajd includ emisii negative pentru emisiile reduse ca urmare a gestionării gunoiului de grajd. Valoarea e(sca) luată în considerare este egală cu - 45 g CO2eq/MJ gunoi de grajd, folosit în digestia anaerobă.

(^2) Depozitarea în mediu deschis a digestatului duce la emisii suplimentare de CH4 și N2O. Amploarea acestor emisii variază în funcție de condițiile ambientale, de tipurile de substraturi și de eficiența digestiei.

(^3) Depozitarea în mediu închis înseamnă că digestatul care rezultă din procesul de digestie este stocat într-un rezervor etanș la gaz și că biogazul suplimentar eliberat în timpul depozitării se poate recupera pentru producția de energie electrică suplimentară sau biometan. Emisiile de gaze cu efect de seră nu sunt incluse în respectivul proces.

(^4) Planta de porumb întreagă înseamnă porumb recoltat ca furaj și însilozat pentru păstrare.

(*5) Reducerile de emisii de gaze cu efect de seră legate de biometan de referă doar la biometan comprimat în raport cu omologul combustibil fosil pentru transport de 94 g CO2eq/MJ.

(*6) Reducerile de emisii de gaze cu efect de seră legate de biometan se referă doar la biometan comprimat în raport cu omologul combustibil fosil pentru transport de 94 g CO2eq/MJ.

(^5) Această categorie include următoarele categorii de tehnologii pentru transformarea biogazului în biometan: Adsorbție cu inversiune de presiune (Pressure Swing Adsorption) (PSA), curățare cu apă sub presiune (Pressure Waier Scrubbing) (PWS), membrane, curățare criogenică și curățare fizică organică (Organic Physical Scrubbing) (OPS). Aceasta include emisii de 0,03 MJ CH4/MJ biometan pentru emisiile de metan în efluenții gazoși.

(^6) Această categorie includc următoarele categorii dc tehnologii pentru transformarea biogazului în biometan: Curățare cu apă sub presiune (Pressure Waier Scrubbing) (PWS) atunci când apa este reciclată, adsorbție cu inversiune de presiune (Pressure Swing Adsorption) (PSA), curățare chimică (Chemical Scrubbing), curățare fizică organică (Organic Physical Scrubbing) (OPS), membrane și îmbunătățire criogenică. Nu sunt luate în considerare emisiile de metan pentru această categorie (metanul din efluenții gazoși este ars, dacă este cazul).

(^7) Căldura sau căldura reziduală este utilizată pentru producerea de răcire (aer răcit sau apă răcită) prin intermediul unor răcitoare cu absorbție. Prin urmare, este necesar să se calculeze numai emisiile asociate cu energia termică produsă, per MJ de energie termică, indiferent dacă utilizarea finală a energiei termice este încălzirea sau răcirca prin intermediul unor răcitoare cu absorbție.

(^8) Formula pentru calcularea emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime e(ec) descrie cazurile în care materiile prime sunt transformate în biocombustibili într-o singură etapă. Pentru lanțuri de aprovizionare mai complexe, sunt necesare ajustări pentru calcularea emisiilor de gaze cu efect de seră provenite din extracția sau cultivarea de materii prime e(ec) pentru produse intermediare.

(^9) Măsurarea carbonului din sol poate constitui o astfel de dovadă, de exemplu printr-o primă măsurătoare premergătoare cultivării și prin măsurători ulterioare la intervale regulate de câțiva ani. în acest caz, înainte ca cea dc-a doua măsurătoare să fie disponibilă, creșterea carbonului din sol ar urma să fie estimată pe baza unor experimente sau a unor modele ale solului reprezentative. După cea de-a doua măsurătoare, măsurătorile ar urma să constituie baza pentru determinarea existenței unei creșteri a cantității carbonului din sol și a amplorii acestei creșteri.

(^10) Coeficientul obținut prin împărțirea masei moleculare a CO2 (44,010 g/mol) la masa moleculară a carbonului (12,011 g/mol) este de 3,664.

(^11) „Terenuri cultivate” astfel cum sunt definite de IPCC.

(^12) Culturile perene înseamnă culturi multianuale a căror tulpină nu este, în general, recoltată anual, cum este cazul crângurilor cu rotație rapidă și al palmierilor de ulei.

(^13) Decizia 2010/335/UE a Comisiei din 10 iunie 2010 privind orientările pentru calcularea stocurilor de carbon din sol în sensul anexei V la Directiva 2009/28/CE (JO L 151. 17.6.2010. p. 19).

(^14) Valorile pentru producția de biogaz din gunoi de grajd includ emisii negative pentru emisiile reduse ca urmare a gestionării gunoiului de grajd. Valoarea e(sca) luată în considerare este egală cu — 45 g CO2eq/MJ gunoi de grajd, folosit în digestia anaerobă.

(^15) Planta de porumb întreagă înseamnă porumb recoltat ca furaj și însilozat pentru păstrare.

(^16) Conform metodologiei prevăzute în raportul Comisiei din 25 februarie 2010 privind cerințele de durabilitate pentru utilizarea surselor de biomasă solidă și gazoasă pentru producerea energiei electrice, încălzire și răcire, transportul de materii prime agricole către unitatea de transformare este inclus în valoarea din rubrica „cultivare”. Valoarea pentru transportul de porumb însilozat reprezintă 0,4 g CO2eq/MJ biogaz.

(^17) Acest grup de materiale include reziduurile agricole cu o densitate în vrac scăzută și materiale precum baloturi de paie, pleavă de ovăz, coji de orez și baloturi de resturi rezultate din prelucrarea trestiei de zahăr (listă neexhaustivă).

(^18) Grupul de reziduuri agricole cu densitate în vrac mai mare include materiale precum știuleți de porumb, coji de nuci, coji de semințe de soia, coji de sâmburi de palmier (listă neexhaustivă).

(^19) Depozitarea deschisă a digestatului presupune emisii suplimentare de metan, care variază în funcție de condițiile meteorologice, substratul și eficiența digestiei. în aceste calcule, valorile se consideră a fi egale cu 0,05 MJ CH4/MJ biogaz pentru gunoiul de grajd, 0,035 MJ CH4/MJ biogaz pentru porumb și 0,01 MJ CH4/MJ biogaz pentru deșeurile biologice.

(^20) Depozitarea în mediu închis înseamnă că digestatul care rezultă din procesul de digestie este stocat într-un rezervor etanș la gaz și că biogazul suplimentar eliberat în timpul depozitării este considerat a fi recuperat pentru producția de energie electrică suplimentară sau biometan.

(^21) Această categorie include următoarele categorii de tehnologii pentru transformarea biogazului în biometan: Adsorbție cu inversiune de presiune (Pressure Swing Adsorption) (PSA), curățare cu apă sub presiune (Pressure Water Scrubbing) (PWS), membrane, curățare criogenică și curățare fizică organică (Organic Physical Scrubbing) (OPS). Aceasta include emisii de 0,03 MJ CH4/MJ biometan pentru emisiile de metan în efluenții gazoși.

(^22) Această categorie include următoarele categorii de tehnologii pentru transformarea biogazului în biometan: Curățare cu apă sub presiune (Pressure Water Scrubbing) (PWS) atunci când apa este reciclată, adsorbție cu inversiune de presiune (Pressure Swing Adsorption) (PSA), curățare chimică (Chemical Scrubbing), curățare fizică organică (Organic Physical Scrubbing) (OPS), membrane și îmbunătățire criogenică. Nu sunt luate în considerare emisiile de metan pentru această categorie (metanul din efluenții gazoși este ars, dacă este cazul).”

Sursă: legislatie.just.ro (Monitorul Oficial). Textul afișat este forma consolidată curentă.