Anexa 1
CATEGORIILE DE ACTIVITĂȚI INDUSTRIALE
pentru care este obligatorie obținerea autorizației integrate de mediu,
potrivit prevederilor art. 1 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 152/2005
Nu se află sub incidența prezentei reglementări instalațiile sau părți ale instalațiilor care:
(a) sunt folosite în scop de cercetare, dezvoltare și testare a unor produse noi care nu sunt supuse comercializării;
(b) sunt folosite în scop de cercetare, dezvoltare sau testare a unor procese noi.
2 Valorile de prag se referă la capacitatea maximă de producție a instalatiei. În cazul în care un operator desfășoară în aceeași instalație sau pe același amplasament mai multe activități prevăzute în aceeași subcategorie, se însumează capacitățile activităților componente.
1.1. Instalații de ardere cu o putere termică nominală mai mare de 50 MW;
1.2. Instalații pentru rafinarea țițeiului și prelucrarea gazelor;
1.4. Instalații de gazeificare și lichefiere a cărbunelui.
2. Producția și prelucrarea metalelor
2.1. Instalații de prăjire sau sinterizare a minereului metalic (inclusiv a minereului cu conținut de sulf);
2.2. Instalații pentru producerea fontei sau a oțelului (topire primară ori secundară), inclusiv instalații pentru turnarea continuă, cu o capacitate maximă de producție ce depășește 2,5 tone/oră;
2.3. Instalații pentru prelucrarea metalelor feroase, care îndeplinesc condițiile prevăzute la punctele a), b), c):
a) laminoare cu o capacitate ce depășește 20 tone oțel brut/oră;
b) forje cu ciocane a căror energie de lovire depășește 50 kJ/ciocan și care utilizează o putere calorifică mai mare de 20 MW;
c) pentru aplicarea de straturi protectoare de metal topit, cu o capacitate de tratare ce depășește 2 tone oțel brut/oră.
2.4. Topitorii pentru metale feroase, cu o capacitate de producție mai mare de 20 tone/zi;
a) producerea de metale neferoase brute din minereuri, concentrate, materii prime secundare, prin procese metalurgice, chimice sau electrolitice;
Notă: În sensul prezentei anexe, materie primă secundară reprezintă: deșeuri metalice curate (degresate și lipsite de alte categorii de impurități decât cele metalice), nămoluri, zguri metalice etc.
b) topirea metalelor neferoase, inclusiv a aliajelor și a produselor recuperate, (rafinare, turnare etc.) cu o capacitate mai mare de 4 tone/zi pentru plumb sau cadmiu, ori 20 tone/zi pentru toate celelalte metale.
2.6. Instalații pentru tratarea suprafețelor metalice și din materiale plastice prin folosirea procedeelor electrolitice sau chimice, la care volumul total al cuvelor de tratare depășește 30 mc.
Notă: Nu constituie cuve de tratare, acela cuve folosite pentru pregătirea și spălarea probelor.
3.1 Instalații pentru producerea clincherului de ciment în cuptoare rotative cu o capacitate de producție mai mare de 500 tone/zi, instalații pentru producerea varului în cuptoare rotative cu o capacitate de producție mai mare de 50 tone/zi și instalații pentru producerea clincherului de ciment sau a varului în alte tipuri de cuptoare, nerotative, cu o capacitate de producție mai mare de 50 tone/zi;
3.2. Instalații pentru producerea azbestului și fabricarea produselor pe bază de azbest;
3.3. Instalații pentru fabricarea sticlei, inclusiv a fibrelor de sticlă, cu o capacitate de topire mai mare de 20 tone/zi;
3.4. Instalații pentru topirea substanțelor minerale, inclusiv pentru producerea fibrelor minerale, cu o capacitate de topire mai mare de 20 tone/zi;
3.5. Instalații pentru fabricarea produselor ceramice prin ardere, în special a țiglelor, a cărămizilor, a cărămizilor refractare, a dalelor, a plăcilor de gresie sau de faianță:
a) cu o capacitate de producție mai mare de 75 tone/zi; și/sau
b) cu o capacitate a cuptorului mai mare de 4 mc și cu o densitate stabilită pentru fiecare cuptor mai mare de 300 kg/mc.
În sensul prezentei categorii, producție reprezintă producția realizată la scară industrială, prin procese chimice, a substanțelor sau a grupelor de substanțe prevăzute în categoriile menționate la subpunctele 4.1 până la 4.6.
În sensul prezentei categorii termenii utilizați au următoarea semnificație:
a) proces chimic reprezintă orice proces care presupune reacții chimice ce determină schimbări în molecula substanței;
b) scară industrială reprezintă producerea de bunuri în scopul comercializării prin folosirea materiilor prime și materialelor în cantități ce pot determina efecte negative asupra mediului.
4.1. Instalații chimice pentru producerea de substanțe chimice organice de bază, cum ar fi:
a) hidrocarburi simple (liniare sau ciclice, saturate sau nesaturate, alifatice sau aromatice):
b) hidrocarburi ce conțin oxigen, precum: alcooli, aldehide, cetone, acizi carboxilici, esteri, acetați, eteri, peroxizi, rășini epoxidice;
c) hidrocarburi cu conținut de sulf;
d) hidrocarburi ce conțin azot precum: amine, amide, compuși azotoși, azotați sau azotiți, nitrili, cianați, izocianați;
e) hidrocarburi cu conținut de fosfor;
f) hidrocarburi halogenate;
g) compuși organometalici;
h) materiale plastice de bază (fibre sintetice polimerice și fibre pe bază de celuloză);
j) vopseluri și pigmenți;
k) agenți activi de suprafață și agenți tensioactivi.
4.2. Instalații chimice pentru producerea de substanțe chimice anorganice de bază, cum ar fi:
a) gaze, precum: amoniac, clor sau acid clorhidric gazos, fluor sau acid fluorhidric, oxizi de carbon, compuși ai sulfului, oxizi de azot, hidrogen, dioxid de sulf, clorura de carbonil;
b) acizi, precum: acid cromic, acid fluorhidric, acid fosforic, acid azotic, acid clorhidric, acid sulfuric, oleum, acizi sulfuroși;
c) baze, ca de exemplu: hidroxid de amoniu, hidroxid de potasiu, hidroxid de sodiu;
d) săruri, în principal: clorură de amoniu, clorat de potasiu, carbonat de potasiu, carbonat de sodiu, perborat, azotat de argint;
e) nemetale, oxizi metalici ori alți compuși anorganici, în principal: carbură de calciu, siliciu, carbură de siliciu.
4.3. Instalații chimice pentru producerea îngrășămintelor chimice (simple sau complexe) pe bază de fosfor, azot sau potasiu;
4.4. Instalații chimice pentru fabricarea produselor de bază de uz fitosanitar și a biocidelor;
4.5. Instalații utilizând procedee chimice sau biologice pentru fabricarea produselor farmaceutice de bază;
4.6. Instalații chimice destinate fabricării explozibililor.
5.1. Instalații pentru eliminarea sau valorificarea deșeurilor periculoase, definite potrivit prevederilor legislației în vigoare, având o capacitate mai mare de 10 tone/zi;
5.2. Instalații pentru incinerarea deșeurilor municipale, definite potrivit prevederilor legislației în vigoare, având o capacitate mai mare de 3 tone deșeuri/oră;
5.3. Instalații pentru eliminarea deșeurilor nepericuloase, definite potrivit prevederilor legislației în vigoare, cu o capacitate mai mare de 50 tone deșeuri/zi;
5.4. Depozite de deșeuri care primesc mai mult de 10 tone deșeuri/zi sau având o capacitate totală mai mare de 25 000 tone deșeuri, cu excepția depozitelor de deșeuri inerte.
6.1. Instalații industriale pentru producerea de:
a) celuloză din lemn sau din alte materiale fibroase;
b) hârtie și carton, având o capacitate de producție mai mare de 20 tone/zi.
6.2. Instalații pentru pretratare (operațiuni precum: spălare, albire, mercerizare) sau vopsire a fibrelor ori textilelor, având o capacitate de tratare ce depășește 10 tone/zi;
6.3. Instalații pentru tăbăcirea blănurilor și a pieilor, cu o capacitate de tratare ce depășește 12 tone produse finite/zi;
6.4. a) Abatoare cu o capacitate de procesare a carcaselor de animale mai mare de 50 tone/zi;
b) tratare și procesare în scopul fabricării produselor alimentare din:
(1) materii prime de origine animală (altele decât laptele), având o capacitate de producție mai mare de 75 tone produse finite/zi;
(2) materii prime de origine vegetală, având o capacitate de producție mai mare de 300 tone produse finite/zi de exploatare (valoarea medie trimestrială).
c) tratarea și procesarea laptelui, atunci când cantitatea de lapte supusă tratării sau procesării depășește 200 tone/zi de exploatare (valoarea medie anuală).
Notă: În sensul prezentei anexe, se consideră zi de exploatare intervalul orar corespunzător funcționării instalației, în decursul a 24 de ore.
6.5. Instalații pentru eliminarea sau valorificarea carcaselor de animale și a deșeurilor de animale, având o capacitate de tratare ce depășește 10 tone/zi;
6.6. Instalații pentru creșterea intensivă a păsărilor sau a porcilor, având o capacitate mai mare de:
a) 40.000 de locuri pentru păsări;
b) 2.000 de locuri pentru porci de producție (cu o greutate ce depășește 30 de kg); sau
c) 750 de locuri pentru scroafe.
6.7. Instalații pentru tratarea suprafeței materialelor, obiectelor sau produselor, utilizând solvenți organici, în special pentru gresare, imprimare, aplicare de straturi protectoare, degresare, impermeabilizare, apretare, glazurare, vopsire, curățare sau impregnare, cu o capacitate de consum de solvent mai mare de 150 kg/oră sau 200 tone/an;
Notă: În sensul acestei categorii, capacitatea de consum exclude cantitatea de solvenți organici recuperată în scopul refolosirii.
6.8. Instalații pentru producerea de cărbune (cărbune sărac în gaze) sau de electrografit prin incinerare sau grafitizare
6.9. Captarea fluxurilor de dioxid de carbon provenite de la instalațiile aflate sub incidența prezentului act normativ, în scopul stocării geologice, fără a aduce atingere prevederilor legislației din domeniul stocării geologice a dioxidului de carbon.
Anexa 5
LISTA INSTALAȚIILOR CARE BENEFICIAZĂ DE PERIOADĂ DE TRANZIȚIE
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, perioadă de tranziție reprezintă perioada de timp cuprinsă între 1 ianuarie 2007 și data limită stabilită prin negociere cu Comisia Uniunii Europene, în scopul conformării cu prevederile Directivei 96/61/CE privind prevenirea și controlul integrat al poluării, în baza estimărilor de costuri și a justificării solicitărilor, furnizate de operatorii de activitate.
Până la 31 Decembrie 2008:
1. S.C. CARBID FOX S.A. Târnăveni (activitate principală 4.2)
2. S.C. AVICOLA S.A. Ferma Gârleni - Bacău (activitate principală 6.6 a)
3. S.C. EXPERT 2001 IMPEX S.R.L Bistrița - Năsăud (activitate principală 6.6)
Până la 31 Decembrie 2009:
4. S.C. UCM Reșița - Caraș - Severin (activitate principală 2.2)
5. S.C. SICERAM S.A. Mureș (activitate principală 3.5)
6. S.C. BEGA UPSOM S.A. Alba (activitate principală 4.2)
7. S.C. CELROM S.A. Mehedinți (activitate principală 6.1)
8. S.C. COMCEH S.A. Călărași- Călărași (activitate principală 6.1 b)
9. S.C. ECOPAPER S.A. Zărnești - Brașov (activitate principală 6.1 b)
10. S.C. RIFIL S.A. Neamț (activitate principală 6.2)
11. S.C. AVICOLA S.A. Ferma Războieni - Iași (activitate principală 6.6 a)
12. S.C. AVIMAR S.A. Maramureș (activitate principală 6.6 a)
13. S.C. AVICOLA S.A. Iași - Ferma Lețcani - Iași (activitate principală 6.6 a)
14. COMBINATUL AGROINDUSTRIAL Curtici - Arad (activitate principală 6.6 b)
15. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia Ferma Bora - Ialomița (activitate principală 6.6 a)
16. S.C. SUINTEST Oarja S.A. - Argeș (activități principale 6.6 b, c)
17. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia - Ferma Andrășești - Ialomița (activitate principală 6.6 a)
18. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia - Ferma Periați - Ialomița (activitate principală 6.6 a)
19. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia - Ferma Gheorghe Doja - Ialomița (activitate principală 6.6 a)
Până la 31 Decembrie 2010:
20. S.C. ROMPLUMB S.A. Maramureș (activitate principală 2.5)
21. S.C. ROMRADIATOARE S.A. Brașov (activitate principală 2.5 b)
22. S.C. ELECTROMONTAJ S.A. București (activitate principală 2.6)
23. HOLCIM (România) - Ciment Câmpulung Argeș (activitate principală 3.1)
24. S.C. ETERMED S.A. Medgidia - Constanta (activitate principală 3.2)
25. S.C. CONGIPS S.A. (Azbest) Bihor (activitate principală 3.2)
26. S.C. HELIOS S.A. Aștileu - Bihor (activitate principală 3.5)
27. S.C. ȘOFERT S.A. Bacău (activități principale 4.3 și 4.2 b)
28. S.C. CHIMOPAR S.A. București (activitate principală 4.1)
29. S.C. ANTIBIOTICE S.A. Iași (activitate principală 4.5)
30. S.C. ROMPETROL PETROCHEMICALS S.R.L Constanta (activitate principală 4.1)
31. S.C. LETEA S.A. Bacău (activitate principală 6.1 a)
32. S.C. ZAHĂR Corabia S.A. - Olt (activitate principală 6.4 b)
33. S.C. TARGO S.R.L Timiș (activitate principală 6.4)
34. S.C. SUINPROD Roman - Neamț (activitate principală 6.6 b)
35. S.C. LUCA SUINPROD S.A. Codlea - Brașov (activitate principală 6.6 b)
36. S.C. AVICOLA Costești Argeș - Argeș (activitate principală 6.6 b)
37. S.C. AVICOLA S.A. Platou Avicol Brad - Bacău (activitate principală 6 6 a)
38. S.C. AT GRUP PROD IMPEX S.R.L Olt (activitate principală 6.6 a)
39. S.C. AVICOLA S.A. Ferma Gherăiești - Bacău (activitate principală 6.6 a)
40. S.C. CARNIPROD S.R.L Tulcea - Tulcea (activitate principală 6.6 b)
41. S.C. PIGCOM S.A. Satu Nou - Tulcea (activitate principală 6.6 b)
42. S.C. AGROPROD IANCU S.R.L Urziceni - Ialomița (activitate principală 6.6 b)
43. S.C. CRUCIANI IMPEX S.R.L Dedulești - Brăila (activitate principală 6.6)
44. S.C. AGROFLIP Bonțida Cluj (activități principale 6.6 b.c)
45. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia Ferma Amara - Ialomița (activitate principala 6.6 a)
46. S.C. ISOVOLTA GROUP S.A. București (activitate principală 6.7)
47. S.C. SAMOBIL S.A. Satu Mare (activitate principală 6.7)
48. S.C. ELECTROCARBON S.A. Slatina - Olt (activitate principală 6.8)
49. S.C. TRANSGOLD S.A. Baia Mare - Maramureș (activitate principală 2.5)
Până la 31 Decembrie 2011:
50. S.C. ORGANE DE ASAMBLARE S.A. Brașov (activitate principală 2.6)
51. HEIDELBERG CEMENT - Fieni Cement Dâmbovița (activitate principală 3.1)
52. CARMEUSE România S.A. Argeș (activitate principală 3.1)
53. S.C. RESIAL S.A. Alba (activitate principală 3.5)
54. SOCIETATEA NAȚIONALA A PETROLULUI PETROM S.A. Sucursala Craiova Combinatul Doljchim - Dolj (activități principale 4.2, 4.1)
55. S.C. USG S.A. Vâlcea (activitate principală 4.2 d)
56. S.C. ULTEX S.A. Țăndărei - Ialomița (activitate principală 6.4 b)
57. S.C. CARMOLIMP S.R.L Viștea de Sus - Sibiu (activitate principală 6.6 b)
58. S.C. AVICOLA Buftea - Ilfov (activitate principală 6.6 a)
59. S.C. AVICOLA S.A. Ferma Hemeiuș - Bacău (activitate principală 6.6 a)
60. S.C. SUINPROD S.A. Zimnicea - Ferma Zimnicea-Teleorman (activitate principală 6.6b)
61. S.C. SUINPROD S.A. Bilciurești - Dâmbovița (activitate principală 6.6)
62. S.C. COMPLEXUL DE PORCI Brăila S.A. Baldovinești - Brăila (activitate principală 6.6b)
63. S.C. COMPLEXUL DE PORCI Brăila S.A. Tichilești - Brăila (activitate principală 6.6 b)
64. S.C. AT GRUP PROD IMPEX S.R.L - Teleorman (activitate principală 6.6 a)
65. S.C. KING HAUSE ROM Cornetu S.R.L Filiala Mavrodin - Teleorman (activitate principală 6.6 a)
66. S.C. AVIKAF PROD IMPEX S.R.L - Teleorman (activitate principală 6.6 a)
67. S.C. SUINPROD S.A. Zimnicea - Ferma Dracea - Teleorman (activitate principală 6.6 b)
68. S.C. ROMCIP Salcia - Teleorman (activitate principală 6.6 b)
69. S.C. AVIPUTNA S.A. Golești - Vrancea (activitate principală 6.6 a)
70. S.C. NUTRICOM S.A. Oltenița - Călărași (activitate principală 6.6 b)
71. S.C. PIGALEX S.A. Alexandria - Teleorman (activitate principală 6.6 b)
72. S.C. PIC ROMÂNIA S.R.L Vasilați - Călărași (activitate principală 6.6 c)
73. S.C. SUINTEST S.A. Fierbinți - Ialomița (activitate principală 6.6 b)
74. S.C. AGRIVAS S.R.L Vaslui (activitate principală 6.6 a)
75. S.C. AVICOLA Buftea S.A. Punct de lucru Turnu Măgurele - Teleorman (activitate principală 6.6 a)
76. S.C. C+C S.A. Reșița (activitate principală 6.6 b)
Până la 31 Decembrie 2012:
77. SNP PETROM S.A. Sucursala ARPECHIM Pitești - Argeș (activitităti principale 1.2 și 4.1)
78. S.C. ROMPETROL Rafinare S.A. Constanta (activitate principală 1.2)
79. COMBINATUL DE OȚELURI SPECIALE Târgoviște - Dâmbovița (activități principale 2.2 și 2.3)
80. S.C. COMBINATUL DE UTILAJ GREU S.A. Cluj (activități principale 2.2 și 2.3 b)
81. S.C. IAIFO Zalău - Sălaj (activități principale 2.3 b și 2.4)
82. S.C. ALTUR S.A. Olt (activitate principală 2.5)
83. CNCAF MINVEST S.A. DEVA Filiala DEVAMIN S.A. Deva, Exploatarea minieră Deva - Hunedoara (activitate principală 2.5)
84. S.C. MONDIAL S.A. Lugoj - Timiș (activitate principală 3.5)
85. S.C. MACOFIL S.A. Tirgu Jiu - Gorj (activitate principală 3.5)
86. S.C. Ceramica S.A. Iași (activitate principală 3.5)
87. S.C. FIBREXNYLON S.A. Neamț (activități principale 4.1 b, d, 4.2 b, 4.3)
88. S.C. CHIMCOMPLEX S.A. Borzești - Bacău (activități principale 4.1 a, b, c, d, f, 4.2 b, c, d și 4.4)
89. S.C. PEHART S.A. Petrești - Alba (activitate principală 6.1 b)
90. S.C. TABACO - CAMPOFRIO S.A. Tulcea (activitate principală 6.4 a)
91. S.C. AVICOLA S.A. Slobozia Ferma Ion Ghica - Ialomița (activitate principală 6.6 a)
92. S.C. AVICOLA S.A. Platou Avicol Aviasan - Bacău (activitate principală 6.6 a)
93. S.C. ITAL TRUST Racovița S.A. - Sibiu (activitate principală 6.6 b)
94. S.C. COMTIM GROUP S.R.L. Ferma Parța - Timiș (activitate principală 6.6 b)
95. S.C. COMTIM GROUP S.R.L Ferma Pădureni - Timiș (activitate principală 6.6 b)
96. S.C. COMTIM GROUP S.R.L Ferma Peciu Nou - Timiș (activitate principală 6.6 b)
97. S.C. COMTIM GROUP S.R.L Ferma Periam - Timiș (activitate principală 6.6 b)
98. S.C. COMTIM GROUP S.R.L Ferma Ciacova - Timiș (activitate principală 6.6 b)
99. S.C. AVICOLA LUMINA S.A. - Constanța (activitate principală 6.6 a)
Până la 31 Decembrie 2013:
100. S.C. UNIO S.A. Satu Mare (activitate principală 2.3 b)
101. S.C. ARTROM S.A. Slatina + Olt (activități principale 2.3 b și 2.6)
102. S.C. IAR S.A. Brașov (activitate principală 2.6)
103. S.C. ARIO S.A. Bistrița Năsăud (activitate principală 2.4)
104. S.C. LAFARGE ROMCIM S.A. Medgidia - Constanța (activitate principală 3.1)
105. S.C. CARE S.A. Tîrnăveni - Mureș (activitate principală 3.5)
106. S.C. CASiROM S.A. Cluj (activitate principală 3.5)
107. S.C. TURNU S.A. Turnu Măgurele - Teleorman (activități principale 4.3 și 4.2 b)
108. S.C. COMBINATUL DE ÎNGRĂȘĂMINTE CHIMICE S.A. Năvodari - Constanța (activitate principală 4.3)
109. S.C. AMBRO Suceava S.A. - Suceava (activități principale 6.1 a, b)
110. S.C. ROMSUIN TEST Periș S.A. - Ilfov (activitate principală 6.6 a)
111. S.C. NUTRICOD Codlea Sucursala Sf. Gheorghe - Covasna (activitate principală 6.6 b)
112. S.C. HADITON GRUP S.R.L Argeș (activitate principală 6.6 a)
Până la 31 Decembrie 2014:
113. S.C. PETROM S.A. Rafinăria PETROBRAZI - Prahova (activitate principală 1.2)
114. S.C. RAFINĂRIA ASTRA ROMÂNĂ S.A. Ploiești - Prahova (activitate principală 1.2)
115. S.C. ROMPETROL Rafinăria VEGA - Prahova (activitate principala 1.2)
116. S.C. PETROTEL LUKOIL S.A. - Prahova (activitate principală 1.2)
117. S.C. ISPAT SIDEX S.A. Galați (activități principale 2.2, 2.3)
118. S.C. SIDERURGICA S.A. Hunedoara (activități principale 2.2, 2.3)
119. S.C. KVAERNER IMGB S.A. București (activitate principală 2.4)
120. S.C. SOMETRA S.A. Copșa Mică - Sibiu (activități principale 2.5 a, 2.5 b, 2.1, 2.4)
121. S.C. FERAL S.R.L Tulcea (activitate principală 2.5 a)
122. S.C. METALURGICA S.A. Aiud - Alba (activități principale 2.4 și 2.3 b)
123. S.C. NEFERAL S.A. Ilfov (activitate principală 2.5 b)
124. S.C. INDUSTRIA SÂRMEI S.A. Câmpia Turzii - Cluj (activități principale 2.2, 2.3, 2.6)
125. S.C. METALURGICA S.A. Vlăhița - Harghita (activitate principală 2.5 b)
126. S.C. UPETROM 1 Mai S.A. Prahova (activitate principală 2.2)
127. S.C. LAMINORUL S.A. Brăila (activitate principală 2.3)
128. S.C. AVERSA S.A. București (activitate principală 2.4)
129. S.C. FORMA S.A. Botoșani (activitate principală 2.3)
130. S.C. ISPAT TEPRO S.A. Iași (activitate principală 2.3 c)
131. S.C. URBIS Armături Sanitare S.A. - București (activitate principală 2.6)
132. S.C. BALANȚA S.A. Sibiu (activitate principală 2.6)
133. S.C. COMMET S.A. Galați (activitate principală 2.6)
134. CNACF MINVEST S.A. Deva Filiala «DEVAMIN» Exploatarea minieră Vețel Hunedoara (activitate principală 2.5)
135. S.C. MOLDOMIN S.A. Moldova Nouă - Caras - Severin (activitate principală 2.5)
136. S.C. FIROS S.A. București (activitate principală 3.3)
137. S.C. SINTER - REF S.A. Azuga - Prahova (activitate principală 3.5)
138. S.C. PRESCOM Brașov S.A. - Brașov (activitate principală 3.1)
139. S.C. MELANA IV S.A. Neamț (activitate principală 4.1)
140. S.C. OLTCHIM S.A. Râmnicu Vâlcea - Vâlcea (activități principale 4.1, 4.2. 4.3)
141. S.C. AMONIL S.A. Slobozia - Ialomița (activități principale 4.3, 4.2)
142. CAROM SA, Bacău (activități principale 4.1 a, b, 1)
143. AZOCHIM S.A. Săvinești - Neamț (activitate principală 4.2)
144. S.C. UZINA DE PRODUSE SPECIALE Făgăraș S.A. Brașov (activitate principală 4.6)
145. S.C. SINTEZA S.A. Oradea - Bihor (activități principale 4.1 g, 4.2 d, e și 4.4)
146. S.C. CHIMPROD S.A. Bihor (activități principale 4.1 b și 4.5)
147. S.C. AZUR S.A. Timișoara - Timiș (activitate principala 4.1)
148. S.C. PUROLITE S.A. Victoria - Brașov (activități principale 4.1 d, h)
149. S.C. CELHART DONARIS S.A. Brăila (activitate principală 6.1)
150. S.C. VRANCART S.A. Adjud - Vrancea (activitate principală 6.1 b)
151. S.C. PIM S.A. Sibiu (activitate principală 6.3)
152. S.C. DANUBIANA Roman S.A. Neamț (activitate principală 6.4 b)
153. S.C. ZAHĂRUL Românesc S.A. Țăndărei - Ialomița (activitate principală 6.4 b)
154. S.C. VASCAR S.A. Vaslui (activitate principală 6.4 a)
155. S.C. MULTIVITA S.A. Negru Vodă - Constanța (activitate principală 6.5)
156. S.C. SUINPROD S.A. Prahova (activitate principală 6.6 a)
157. S.C. AVICOLA S.A. Ferma Șerbănești - Bacău (activitate principală 6.6 a)
158. S.C. AVICOLA BUCUREȘTI S.A. Punct de lucru CSHD Mihăilești (activitate principală 6.6 a)
159. S.C. SUINPROD S.A. Bumbești Jiu - Gorj (activitate principală 6.6 a)
160. S.C. SIBAVIS S.A. Sibiu - Sibiu (activitate principală 6.6 a)
161. S.C. OLTCHIM S.A. Rm. Vâlcea Ferma 1 Frîncești - Vâlcea (activitate principală 6.6 a)
162. S.C. AVIA AGROBANAT S.R.L Bocșa - Reșița (activitate principală 6.6 a)
163. S.C. AVICOLA Găiești S.A. - Dâmbovița (activitate principală 6.6 a)
164. S.C. VENTURELLI PROD S.R.L. Sibiu (activitate principală 6.6 b)
165. S.C. OLTCHIM S.A. Rîmnicu Vâlcea Ferma Budești - Vâlcea (activitate principală 6.6 a)
166. S.C. OLTCHIM S.A. Rîmnicu Vâlcea Ferma Băbeni Mihăiești - Vâlcea (activitate principală 6.6 a)
167. S.C. OLTCHIM S.A. Rîmnicu Vâlcea Ferma 2 Frincești - Vâlcea (activitate principală 6.6 a)
168. S.C. OLTCHIM S.A. Râmnicu Vâlcea Ferma Băbeni - Vâlcea (activitate principală 6.6 a)
169. S.C. AVICOLA București S.A. Sucursala Cluj - Săliște - Cluj (activitate principală 6.6 a)
170. S.C. AVICOLA București S.A. Sucursala CSHD Codlea-Brașov (activitate principală 6.6 a)
171. S.C. Cereal Prod S.A. - Galați (activitate principală 6.6 a)
172. S.C. AVICOLA Mangalia S.A. Constanța (activitate principală 6.6 a)
173. S.C. AVICOLA S.A. Constanța - Constanța (activitate principala 6.6 a)
174. S.C. AVICOLA BUCUREȘTI S.A. Punct de lucru Butimanu - Dâmbovița (activitate principală 6.6 a)
175. S.C. EUROPIG S.A. Poiana Mărului - Brașov (activitate principală 6.6 b)
176. S.C. SUINPROD S.A. Leț - Covasna (activitate principală 6.6 b)
177. S.C. AVICOLA Șivița S.A. Galați (activitate principală 6.6 a)
178. S.C. COLLINI S.R.L Bocșa - Reșița (activitate principala 6.6 b)
179. S.C. AGROSAS S.R.L Timișoara - Timiș (activități principale 6.6 b, c)
180. S.C. FLAVOIA S.R.L Platforma Hereclean - Sălaj (activitate principală 6.6 a)
181. S.C. ELSID SA. Titu - Dâmbovița (activitate principală 6.8)
Până la 31 Decembrie 2015:
182. S.C. RAFINĂRIA STEAUA ROMÂNA S.A. Cîmpina - Prahova (activitate principală 1.2)
183. S.C. TRACTORUL UTB S.A. Brașov (activități principale 2.3 b, 2.4, 2.6. 6.7)
184. S.C. ISPAT Petrotub S.A. Neamț (activități principale 2.3, 6.7)
185. S.C. ARO S.A. Argeș (activități principale 2.3 b, 2.6)
186. S.C. STIMET S.A Sighișoara - Mureș (activitate principala 3.3)
187. S.C. BEGA REAL S.A. Pleșa - Prahova (activitate principală 3.5)
188. S.C. AZOMUREȘ S.A. Tg. Mureș - Mureș (activități principale 4.2 și 4.3)
189. S.C. COLOROM S.A, Codiea - Brașov (activitate principală 4.1)
190. S.C. SOMEȘ S.A Dej - Cluj (activități principale 6.1. a, b)
191. S.C. OMNIMPEX Hârtia S.A. Bușteni - Prahova (activitate principală 6.1 b)
192. S.C. PERGODUR Internațional S.A. Neamț (activitate principală 6.1 b)
193. S.C. PROTAN S.A. - Popești Leordeni - Ilfov (activitate principală 6.5)
194. S.C. PROTAN S.A. București Sucursala Codlea - Brașov (activitate principală 6.5)
195. S.C. PROTAN S.A. - Cluj (activitate principală 6.5)