Gradul de afectare% 5%-10%27,1 10%-30%29,6 mai mare de 30%3,1 CriteriulPunctaj 1.Investiții în unități de prelucrare a laptelui și produselor lactate și a cărnii și produselor din carne, cu program de restructurare până în 200715 2.Aprovizionare proprie sau relații contractuale cu producătorii pentru acoperirea a cel puțin 50% din aprovizionarea cu materie primă pentru cel puțin 1 an după finalizarea proiectului15 3.Îmbunătățirea controlului calității produselor (laboratoare proprii), obiective noi sau modernizate20 4.Valorificarea superioară a subproduselor10 5.Realizarea de produse tradiționale10 6.Amplasarea în zone cu potențial productiv conform anexei nr. 3:Max. 15 ▪rural -potențial ridicat15 -potențial mediu10 -potențial scăzut5 ▪urban5 7.Obiectivul proiectului:Max. 15 -modernizări de capacitate15 -investiții noi10 TOTAL:100 SUBMĂSURA% din măsură Carne23 Lapte și produse lactate23 Cereale10*) Semințe oleaginoase3 Vin9 Fructe și legume16 Pește și produse piscicole6 Zahăr4 Plante textile6 TOTAL:100 SectoareTotal nr. proiecteDin care Proiecte de procesareProiecte de depozitare Lapte și produse lactate450300150 Carne și produse din carne490300190 Legume, fructe și cartofi340200140 Vinificație19010090 Pește și produse piscicole1306070 Cereale16010060 Semințe oleaginoase302010 Zahăr503020 Plante textile6060-
───────
(Anexa nr. 1 la Hotărârea Guvernului nr. 759/2006)
─────────────────────────────────────────────────
FIȘA TEHNICA
pentru măsura 1.1 "Îmbunătățirea prelucrării și marketingului produselor agricole și piscicole"
1. MOTIVATIE
Măsurile Programului SAPARD urmăresc în primul rând facilitarea implementarii acquis-ului comunitar, vizând diminuarea unor neajunsuri care caracterizează agricultura din România, înainte de aderarea ei la Uniunea Europeană.
În mod particular, sprijinul pentru această măsură este destinat sa imbunatateasca performanțele producției agroalimentare din punct de vedere al standardelor de calitate și al diversificării gamei sortimentale a produselor prelucrate, în scopul de a inlatura unele disfunctionalitati ce se manifesta pe piețele specifice ale acestora, și anume:
- piețele agricole actuale nu funcționează coerent;
- existenta pe piața a unei importante producții agricole, comercializata fără o prelucrare prealabilă și/sau insuficienta/ineficienta, care nu permite sub aceasta forma creșterea valorii adăugate a ramurii și nu contribuie la îmbunătățirea veniturilor agricultorilor;
- condiții improprii de preluare, sortare, depozitare, prelucrare, condiționare și marketing al produselor agricole, inclusiv ouăle, ce determina, de cele mai multe ori, procente mari de pierderi de producție (mărfuri perisabile, fără posibilitate de depozitare a produselor și absenta piețelor de desfacere), excepție făcând vânzarea directa a produselor din exploatatia agricolă;
- amplasarea a numai 15% din ramurile industriei agroalimentare în zonele rurale nu favorizează prelucrarea locală a produselor agricole, aceasta generand costuri ridicate de transport și pierderi importante de produse;
- degradarea continua a aparatului productiv și un mare grad de uzura a unităților existente care nu dețin echipamente performanțe de prelucrare și nici capacități performanțe, la nivelul standardelor europene, capabile să asigure calitatea producției și controlul ei;
- lipsa unor echipamente în dotarea unităților de industrie alimentara, privind evacuarea apelor uzate și a produsilor reziduali ce nu permit protecția suficienta a mediului înconjurător, dotarea insuficienta cu laboratoare uzinale și aparatura de măsura și control pentru determinarea calității produselor;
- slabă diversificare a produselor agroalimentare sub aspectul standardelor de calitate impuse de Uniunea Europeană, cu toate ca cerințele consumatorilor reclama o imbunatatire a gamei sortimentale a produselor prelucrate;
- slabă valorificare a plantelor textile cum sunt inul și canepa.
Prioritățile sunt îmbunătățirea procesarii și marketingul în următoarele sectoare: lapte și produse lactate, carne, legume, fructe și cartofi, vinificație, peste, produse piscicole și plante textile. În contextul României, având în vedere suprafețele și productiile de cereale, semințe oleaginoase, sfecla de zahăr și plante textile și deficientele existente în domeniul procesarii primare, consideram ca fiind importante în primul rând investițiile privind modernizarea capacităților de procesare și depozitare existente în aceste sectoare.
În anul 2005, în România au avut loc cele mai severe inundații din ultimii 20 de ani care au afectat toate județele. Perioadele în care s-au produs acestea au fost 10-30 aprilie, 1-31 mai, 1-7 iunie și 11-17 iunie, 14-25 august, 19-25 septembrie 2005, subliniind faptul ca au existat numeroase cazuri de localități afectate de inundații de mai multe ori.
Estimarea pagubelor datorate inundațiilor produse în perioada aprilie-septembrie 2005 se situeaza la 5.975 milioane lei (1,6 miliarde euro), reprezentând aproximativ 3,4% din PIB (nivel 2003).
Pentru a sprijini activitatea economică din zonele rurale inundate și pentru a asigura cadrul legal necesar aplicării prevederilor art. 16 secțiunea A din Acordul multianual de finanțare, autoritățile române au decis ca lista localităților (satelor) afectate de inundații în perioada aprilie- septembrie 2005 și gradul lor de afectare să fie aprobate printr-un act normativ, respectiv prin Hotărârea Guvernului nr. 1.512/2005 pentru declararea ca zone calamitate a localităților afectate de inundatiile din perioada aprilie-septembrie 2005.
Pentru determinarea gradului fizic de afectare au fost întocmite o fișa de evaluare pentru fiecare localitate (sat) și modalitatea de calcul, luându-se în considerare următoarele elemente: locuințe (15 puncte), anexe gospodărești (10 puncte), infrastructura rurală (35 puncte), suprafața agricolă și forestieră (20 puncte), obiective socioeconomice (10 puncte), infrastructura forestieră și de protecție împotriva inundațiilor (10 puncte).
Din datele existente au rezultat ca au fost afectate 3.755 sate din 1.277 comune acoperind toate județele tarii, cu gradul de afectare după cum urmează:
Pentru a explica datele prezentate în tabelul de mai sus și ca rezultat al analizei fișelor de evaluare pentru fiecare localitate se constată că în cazul unui grad de afectare de peste 30% au fost înregistrate pagube semnificative la toate elementele stabilite în calcularea gradului de afectare, cu influente substanțiale negative asupra desfășurării activității economice și nivelului de trai al locuitorilor din zona respectiva.
În situația unui grad de afectare cuprins între 10 și 30% au fost înregistrate pagube semnificative doar la o parte din elementele stabilite în calcularea gradului de afectare, dar care influențează negativ desfășurarea activității economice și nivelul de trai al locuitorilor din zona respectiva.
În situația unui grad de afectare cuprins între 5 și 10% au fost înregistrate pagube doar la o parte din elementele stabilite în calcularea gradului de afectare, în special infrastructura rurală.
Prevederile art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) din secțiunea A "Managementul financiar" din anexa la Acordul multianual de finanțare dintre Guvernul României și Comisia Comunităților Europene (Programul special de aderare pentru agricultura și dezvoltare rurală în România), semnat la Bruxelles la 2 februarie 2001, ratificat prin Legea nr. 316/2001, cu modificările și completările ulterioare, denumit în continuare MAFA, se vor aplica pentru toți potentialii beneficiari ai măsurii care își desfășoară activitatea în satele cu grad de afectare mai mare de 30% și vor realiza proiectul într-un sat inclus în cap. VIII din PNADR, anexa nr. 77.
Prevederile art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) din secțiunea A "Managementul financiar" din MAFA se vor aplica potențialilor beneficiari ai măsurii care își desfășoară activitatea în satele cu grad de afectare cuprins între 10 și 30% și care prezintă un document prin care atesta ca au suferit pagube, document emis de comitetul local pentru situații de urgenta*) la nivel de comuna. Comitetul local pentru situații de urgenta atesta ca potențialul beneficiar a suferit pagube ca urmare a inundațiilor produse în perioada aprilie-septembrie 2005 și va realiza proiectul într-un sat inclus în cap. VIII din Programul național pentru agricultura și dezvoltare rurală, denumit în continuare PNADR, anexa nr. 76.
__________
Notă *) Comitetul local pentru situații de urgenta este constituit în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1.491/2004 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind structura organizatorică, atribuțiile, funcționarea și dotarea comitetelor și centrelor operative pentru situații de urgenta.
2. OBIECTIVE
Obiective generale
Obiectivul general al măsurii este îmbunătățirea eficientei procesarii și marketingului produselor agricole și piscicole, rezultând produse de înaltă calitate care să contribuie la implementarea acquis-ului comunitar, la creșterea competitivitatii și valorii adăugate a produselor și, în același timp, să contribuie la crearea de noi locuri de muncă.
Privatizarea continua și descresterea capacităților excedentare din sectorul public vor însoți această măsură. Măsura va contribui la:
- menținerea locurilor de muncă existente;
- crearea de noi locuri de muncă;
- creșterea veniturilor în sector.
Implementarea măsurilor prevăzute se va face cu respectarea prevederilor art. 3 din Regulamentul nr. 2.759/1999/CE adoptat de Comisia Europeană.
Obiective specifice
- Îmbunătățirea competitivitatii produselor agricole procesate
- Orientarea producției în acord cu tendintele previzibile de piața și încurajarea dezvoltării de noi piețe pentru produsele agricole
- Îmbunătățirea sau rationalizarea rețelelor de colectare și comercializare angro, precum și a proceselor de prelucrare a produselor agricole și piscicole
- Îmbunătățirea prezentării și condiționarii produselor agricole și piscicole pe piața (din punct de vedere calitativ și comercial)
- Încurajarea unei mai bune utilizări a subproduselor și/sau eliminarea produselor secundare sau a deșeurilor
- Creșterea eficientei prin utilizarea de tehnologii moderne
- Favorizarea de investiții inovatoare
- Îmbunătățirea calității produselor prelucrate și a controlului calității produselor alimentare, cu respectarea cerințelor minime ale securității alimentare cerute de Uniunea Europeană
- Îmbunătățirea și controlul condițiilor sanitare
- Promovarea unor metode de producție prietenoase mediului
- Apariția și consolidarea unor agenți economici privati competitivi
- Creșterea oportunitatilor de noi locuri de muncă în mediul rural și menținerea celor existente
- Crearea de "piețe verzi" care au ca scop apariția unor noi segmente de consumatori, orientati pe produse agricole ecologice.
Obiective operationale
- Sprijin pentru investiții vizând îmbunătățirea procesarii și marketingului produselor agricole și piscicole, pe sectoare și pe obiective specifice
- Investiții stimulatoare vizând protecția și păstrarea mediului înconjurător, precum și igiena și bunăstarea animalelor ("investiții verzi")
- Unitățile în care se realizează investițiile, la finalizarea acestora, vor fi în acord cu acquis-ul comunitar.
3. CORELAREA CU ALTE MĂSURI
Ajutoarele acordate în cadrul acestei măsuri sunt complementare acțiunilor prevăzute în cadrul măsurilor "Investiții în exploatatiile agricole", "Îmbunătățirea structurilor în vederea realizării controlului de calitate, veterinar și fitosanitar, pentru calitatea produselor alimentare și pentru protecția consumatorilor", "Metode agricole de producție menite sa protejeze mediul și sa mențină peisajul rural", "Înființarea grupurilor de producători", "Managementul resurselor de apa pentru agricultura" și "Asistența tehnica" și vor avea un efect pozitiv atât asupra producției, cat și asupra canalelor de comercializare și asupra mediului înconjurător.
4. CÂMPUL DE ACȚIUNE AL MĂSURII
Măsura vizează proiecte de investiții pentru:
- îmbunătățirea și optimizarea fluxurilor de producție, prelucrarea și marketingul produselor agricole și piscicole;
- crearea sau modernizarea rețelelor locale de colectare, a capacităților de receptionare, depozitare, condiționare, sortare și ambalare a produselor agricole și piscicole.
Aceste investiții contribuie la adoptarea standardelor europene în sectoarele: lapte și produse lactate; carne (taurine, suine, ovine, păsări) și oua; legume, fructe și cartofi; prelucrarea strugurilor - soiuri nobile pentru vin; peste și acvacultura și produse de oystercultura (stridii și midii); cereale; semințe oleaginoase; zahăr, plante textile (în și canepa).
Pentru toate sectoarele vizate mai sus, tipurile de investiții care pot fi finanțate se referă la:
Lapte și produse lactate
- Investiții noi pentru clădiri, instalații, mașini și echipamente și modernizarea și retehnologizarea unităților existente, pentru înființarea de centre de colectare, receptionare, răcire și stocare a laptelui ca materie prima, precum și achiziționarea de mijloace de transport noi, specializate, autoizoterme, autofrigorifice, vehicule pentru produse lichide sau praf, identificate în baza studiului de fezabilitate
- Investiții în prelucrarea, depozitarea și marketingul laptelui și produselor lactate, precum și modernizarea și retehnologizarea capacităților existente
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în procesul de prelucrare a laptelui (zer, zara) în cadrul unităților de procesare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, colectare, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentului de laborator).
Carne, produse din carne și oua
- Investiții noi pentru construcții și modernizarea și retehnologizarea unităților existente pentru abatorizarea și procesarea carnii de taurine, suine, ovine, caprine și păsări, inclusiv clădiri, mașini, instalații și echipamente, referitoare la abatorizare, procesare, ambalare, depozitare și marketing al carnii și produselor din carne și oualor, precum și achiziționarea de:
- mijloace noi de transport intern și de mijloace noi de transport specializate (autoizoterme, autofrigorifice și transport al animalelor), necesare în baza identificarii lor în studiul de fezabilitate
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în procesul de abatorizare și procesare a carnii (organe, slanina, sânge, tesuturi conjuctive etc.), în cadrul unităților de procesare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, abatorizare, prelucrare, depozitare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentului de laborator).
Legume, fructe și cartofi
- Investiții noi pentru clădiri, mașini și echipamente și/sau modernizarea unităților existente pentru depozitare, sortare, condiționare, refrigerare, congelare, procesare, ambalare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea calității și igienei produselor
- Investiții pentru protecția mediului (stații pentru epurarea apelor reziduale)
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în urma procesarii fructelor, legumelor și cartofilor din cadrul unităților de procesare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, depozitare, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentului de laborator).
Vin
- Investiții noi și/sau modernizarea și retehnologizarea clădirilor, mașinilor și echipamentelor de vinificație, inclusiv recepția, depozitarea, procesarea, îmbutelierea și marketingul vinului
- Investiții pentru îmbunătățirea calității și igienei produselor
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și a deșeurilor nocive
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, depozitare, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentului de laborator)
- Investiții pentru implementarea sistemului de management al calității, conform cu cerințele ISO 9000.
Peste și produse piscicole
- Investiții noi și/sau modernizarea și retehnologizarea capacităților existente referitoare la clădiri, mașini și echipamente pentru depozitarea (inclusiv depozite frigorifice angro), procesarea, ambalarea și marketingul peștelui și produselor piscicole (inclusiv echipamente pentru refrigerarea, congelarea și producerea de gheața)
- Investiții pentru îmbunătățirea igienei și calității, conform standardelor Uniunii Europene
- Achiziționarea de mijloace noi, specializate, de transport, necesare ca rezultat al identificarii lor în studiul de fezabilitate (autofrigorifice)
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în procesul de prelucrare a peștelui și produselor piscicole (oase, capete, solzi), în cadrul unităților de procesare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentelor de laborator).
Plante textile
- Investiții noi pentru construcții, modernizarea și retehnologizarea unităților existente pentru procesarea plantelor textile (în și canepa), inclusiv clădiri, mașini, instalații și echipamente pentru procesare, ambalare, depozitare și marketingul fibrelor textile
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate din procesarea plantelor textile
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al fluxului de recepție, prelucrare, depozitare și marketing al plantelor textile sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentului de laborator).
Cereale
- Construcția (în cadrul unităților de procesare și marketing) și/sau modernizarea clădirilor, mașinilor și echipamentelor și retehnologizarea celor existente pentru depozitarea (fără creșterea capacității naționale) și procesarea primara a cerealelor (uscare, calibrare, curatare, condiționare, macinare)
- Investiții pentru echipamente de protecție a mediului (emisii de praf organic și mineral, impuritati minerale și organice)
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, depozitare, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentelor de laborator).
Semințe oleaginoase
- Construcția (în cadrul unităților de procesare și marketing existente) și/sau modernizarea clădirilor și echipamentului capacităților existente cu noi tehnologii pentru depozitarea și procesarea semințelor oleaginoase fără creșterea capacităților existente (uscare, calibrare, curatare, condiționare, conservare prin frig, extracție, rafinare), inclusiv semințe de floarea-soarelui
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în procesul de depozitare și prelucrare (sroturi oleoproteaginoase) în cadrul unităților de prelucrare și marketing
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, depozitare, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și achiziționarea echipamentului de laborator.
Zahăr
- Construcția (în cadrul unităților de procesare și marketing existente) și/sau modernizarea clădirilor, achiziționarea și retehnologizarea echipamentelor și instalațiilor pentru depozitarea și procesarea sfeclei de zahăr
- Investiții pentru îmbunătățirea tehnologiilor de depozitare, marcare și ambalare a zahărului
- Investiții pentru îmbunătățirea igienei și calității conform standardelor Uniunii Europene
- Investiții pentru creșterea valorii adăugate a subproduselor rezultate în procesul de prelucrare a sfeclei de zahăr (melasa, borhot) în cadrul unităților de procesare și marketing
- Investiții pentru tratarea, reciclarea și eliminarea produsilor reziduali și deșeurilor nocive
- Investiții pentru îmbunătățirea sistemului de monitorizare și control al lantului de recepție, prelucrare și marketing al produselor sub aspect cantitativ și calitativ
- Investiții pentru îmbunătățirea controlului intern al calității materiei prime, semifabricatelor, produselor și subproduselor obținute în cadrul unităților de procesare și marketing (construcții și modernizarea spațiilor pentru laboratoare de analize și achiziționarea echipamentelor de laborator).
5. CRITERII DE ELIGIBILITATE
Generale
- Proiectul va fi amplasat în spațiul rural și numai pentru modernizarea capacităților existente poate fi amplasat în mediul urban.
- Investițiile trebuie să contribuie la îmbunătățirea situației sectorului de baza al producției agricole la care se face referința.
- Sunt eligibile în cadrul acestei măsuri prelucrarea și marketingul produselor agricole și piscicole, dacă sunt incluse în anexa 1 la Tratatul Uniunii Europene. Produsele agricole, excluzând produsele piscicole, trebuie să provină din Comunitate sau țările candidate prezentate la pct. 8 secțiunea F din anexa la MAFA, cu modificările ulterioare.
- Trebuie să se demonstreze viabilitatea economico-financiară a proiectului printr-un studiu de fezabilitate și plan de afaceri. Planul de afaceri este cerut în cazul proiectelor cu o valoare eligibilă totală mai mare de 50.000 euro. Viabilitatea economică este definită ca fiind utilizarea din plin a unității de procesare sau a unei părți din aceasta prin raportarea de performanțe financiare efective și abilitatea de a opera fără a recurge la sprijin public în activitatea sa operationala. Beneficiarul trebuie să demonstreze ca își poate plati obligațiile și datoriile în mod regulat, fără sa supună la niciun risc desfășurarea normală a activității sale economice, și ca generează un venit semnificativ. În mod special este necesară existenta piețelor de desfacere pentru produsele respective (atestata prin studii de piața incluse în planul de afaceri). După implementarea proiectului întreprinderea beneficiara trebuie să corespundă cu normele Uniunii Europene de mediu, igiena și bunăstarea animalelor.
- Proiectele privind construcția de noi clădiri sau modernizarea celor existente sau a unor părți din acestea, precum și echipamentele necesare trebuie să corespundă normelor Uniunii Europene.
- Cofinantarea privată trebuie să acopere cel puțin 50% din cheltuielile eligibile, cu excepția investițiilor pentru sectorul zahăr (70%). Pentru sectorul de semințe oleaginoase cofinantarea privată este de 50% din cheltuielile eligibile pentru investițiile în protecția mediului și de 70% pentru alte investiții.
- Beneficiarul și/sau responsabilul tehnic al proiectului trebuie să dovedească o pregătire profesională în raport cu proiectul pe care doresc sa îl initieze, printr-un document eliberat de autoritățile competente, din care să rezulte o experienta profesională în domeniu de minimum 3 ani: diploma sau copie după cartea de muncă sau declarație pe propria răspundere ca responsabilul tehnic de proiect va urma un curs de pregătire profesională, până la finalizarea proiectului, înaintea ultimei plati a ajutorului.
- Proiectul trebuie să aibă acces la infrastructura de baza (drumuri principale, alimentare cu apa, electricitate, comunicații).
- Beneficiarul trebuie să asigure controlul calității produselor prin serviciile proprii sau terțe de control al calității.
- Nu va fi eligibil solicitantul care are pierderi financiare sau obligații fiscale restante față de bugetul de stat sau față de bugetul asigurărilor sociale de stat și bănci (altele decât pentru care este respectat graficul de rambursare), conform ultimelor declarații fiscale sau altor declarații emise de către autoritățile fiscale.
- Unitățile de depozitare/procesare în funcțiune înaintea începerii investiției trebuie să respecte legislația naționala, iar după finalizarea întregii investiții trebuie să fie în conformitate cu legislația comunitara. Înaintea începerii investiției, unitățile de procesare lapte și produse lactate și carne și produse din carne vor prezenta un program de restructurare aprobat de autoritatea naționala sanitară veterinara.
- În satele cu grad de afectare mai mare de 30% (cap. VIII din PNADR - anexa nr. 77) vor fi aplicate dispozițiile art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) secțiunea A din MAFA, fiind eligibile următoarele tipuri de investiții:
- investiții de modernizare pentru toți beneficiarii acestei măsuri;
- investiții noi doar pentru beneficiarii acestei măsuri care îndeplinesc criteriile de întreprindere mica și mijlocie în conformitate cu legislația naționala în vigoare.
- În satele cu grad de afectare între 10% și 30% (cap. VIII din PNADR - anexa nr. 76) vor fi aplicate prevederile art. 16 paragraful 1 și 16 paragraful 1 subparagraful a) secțiunea A din MAFA, fiind eligibile următoarele tipuri de investiții:
- investiții de modernizare pentru toți beneficiarii acestei măsuri care depun un document ce demonstreaza ca au fost afectați de inundații. Documentul va fi emis de comitetul local pentru situații de urgenta la nivel de comuna. Comitetul local pentru situații de urgenta demonstreaza ca potențialul beneficiar a suferit pagube în urma inundațiilor din perioada aprilie-septembrie 2005.
Specifice
Pentru toate sectoarele menționate mai sus, capacitatile sunt exprimate luând în considerare materia prima.
Lapte și produse lactate
- Proiectul trebuie să prezinte următoarele dimensiuni:
- pentru centre noi sau modernizate de colectare, receptionare, răcire și stocare a laptelui: minimum 2.000 hl/an;
- pentru capacități noi de procesare: minimum 12.500 hl/an;
- pentru modernizarea capacităților de procesare existente: minimum 50.000 hl/an.
- Materiile prime procesate trebuie să îndeplinească condițiile de calitate prevăzute în standardele naționale.
- Proiectele care vizează modernizarea instalațiilor de procesare a untului și laptelui praf smantanit sunt eligibile fără creșterea capacităților de procesare existente la nivel național.
Carne, produse din carne și oua
- Proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- abatoare mixte noi (bovine, porcine, ovine), cu o producție de minimum 1.500 t/an;
- abatoare noi de păsări, cu o producție de minimum 1.250 t/an;
- abatoare mixte (bovine, porcine, ovine) modernizate, cu o producție de minimum 5.000 t/an;
- abatoare de păsări, modernizate, cu o producție de minimum 3.000 t/an;
- capacități noi de procesare a carnii, cu o producție de minimum 250 t/an;
- modernizări ale capacităților existente de procesare a carnii: minimum 1.250 t/an;
- sortare și depozitare de oua: minimum 300.000 bucăți (6 milioane bucăți/an).
Legume, fructe și cartofi
- Pentru legume și fructe proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- depozite noi de materii prime: minimum 200 t;
- depozite modernizate: minimum 400 t;
- capacități noi de procesare: minimum 100 t/an;
- capacități de procesare modernizate: minimum 500 t/an;
- capacități noi pentru legume, fructe deshidratate: minimum 250 t/an;
- capacități modernizate pentru legume, fructe deshidratate: minimum 500 t/an;
- capacități modernizate pentru sucuri și nectaruri naturale din legume și fructe: minimum 12.500 t/an.
- Pentru cartofi proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități noi de depozitare: minimum 1.000 t;
- capacități de depozitare modernizate: minimum 2.000 t;
- capacități de prelucrare modernizate: minimum 500 t/an;
- capacități noi de procesare: minimum 500 t/an.
- Materiile prime procesate trebuie să îndeplinească condițiile de calitate prevăzute în standardele naționale.
Vin
- Proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- depozite noi de vin: minimum 5.000 hl;
- depozite modernizate: 10.000 hl;
- capacități noi de procesare: minimum 500 t struguri/ campanie de recoltare;
- capacități de procesare modernizate: minimum 1.500 t struguri/campanie de recoltare.
Peste și produse piscicole
- Proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități noi de colectare, sortare, condiționare, depozitare și procesare: minimum 200 t/an;
- capacități modernizate de colectare, sortare, condiționare, depozitare și procesare: minimum 100 t/an.
Plante textile
- Proiectul trebuie să aibă următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități noi de receptionare, depozitare și procesare: minimum 200 t/an;
- capacități modernizate de receptionare, depozitare și procesare: minimum 1.200 t/an.
Cereale
- Proiectul trebuie să prezinte următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități de depozitare modernizate: minimum 2.000 t;
- capacități de procesare primara modernizate:
- macinare: minimum 5.000 t/an;
- decojire: minimum 5.000 t/an.
Semințe oleaginoase
- Proiectul trebuie să prezinte următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități de procesare modernizate (floarea-soarelui, în, soia, rapita, ricin): minimum 15.000 t/an pentru extracție și minimum 12.500 t/an pentru rafinare;
- capacități noi de procesare fără creșterea capacității totale: minimum 25.000 t/an pentru extracție și rafinare.
Zahăr
- Proiectul trebuie să prezinte următoarea reprezentativitate dimensionala:
- capacități modernizate de procesare sfecla de zahăr: minimum 2.000 t/zi sau 150.000 t/campanie de recoltare.
Investițiile eligibile sunt: toate investițiile specificate la pct. 4 "Câmpul de acțiune al măsurii". Cheltuielile eligibile sunt după cum urmează:
a) construirea de noi clădiri și instalații și modernizarea celor existente;
b) utilaje și echipamente noi, softuri pentru computer, inclusiv costurile de instalare și montaj bazate pe contracte cu terțe părți;
c) acea parte a costurilor reprezentând plata arhitectilor, inginerilor și consultantilor, taxe legale, studiilor de fezabilitate, achiziționarea de patent și licențe, pentru pregătirea și/sau implementarea proiectului, direct legate de măsura, care nu depășesc 12% din costul total eligibil al proiectului;
d) achiziții de mijloace de transport noi, specializate, necesare ca rezultat al identificarii lor în studiul de fezabilitate.
Cheltuielile eligibile sunt specificate mai sus și în ordinul de implementare a măsurii și reflectate în manualul de procedura, în formularul de cerere, lista de verificare a criteriilor de selecție, lista de verificare a controlului și contracte.
Cheltuielile vor fi considerate eligibile pentru ajutor, dacă îndeplinesc cerințele art. 4 secțiunea B din MAFA, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 362 din 5 iulie 2001.
Numai cheltuielile plătite de către Agenția SAPARD de la data acreditării acesteia sau data/datele specificată/specificate în aceasta privinta vor fi eligibile pentru sprijinul comunitar.
Pentru ca proiectul să fie eligibil pentru sprijinul comunitar, toate serviciile, mașinile și achizițiile trebuie să fie originare din Comunitatea Europeană sau din țările menționate în art. 14 pct. 2.70 secțiunea A din MAFA; dacă se cere astfel, beneficiarul final trebuie să fie capabil sa dovedească inputurile în cadrul acțiunilor sau al contractelor de servicii, utilizând orice mijloace de evidenta admisibile.
Nu sunt eligibile:
- investiții în comerțul cu amănuntul;
- investiții care privesc obiectivul măsurii 3.4;
- investițiile amplasate în porturi pentru depozitarea și procesarea cerealelor.
6. CRITERII DE SELECȚIE
Proiectele vor fi selecționate în funcție de următoarele criterii:
NOTĂ:
Criteriile de selecție nu se aplică în cazul potențialilor beneficiari care îndeplinesc condițiile de accesare a art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) din secțiunea A din MAFA.
7. BENEFICIARI
Beneficiarii finali vor fi:
- asociații și grupuri de producători (cu personalitate juridică);
- societăți comerciale cu capital privat cel puțin egal sau mai mare de 75%;
- în sectorul vinificație sunt sprijiniti: asociațiile, grupurile de producători și societățile comerciale private care proceseaza numai soiuri nobile de struguri;
- cooperative de consum.
8. LEGISLAȚIA NAȚIONALA ÎN VIGOARE
Legislația în curs de armonizare și legislația naționala în vigoare sunt prezentate în capitolul "Anexe legislație" din PNADR.
9. DISPOZIȚII FINANCIARE
- Proiectele din cadrul acestei măsuri sunt considerate a fi investiții generatoare de profit.
- Ajutorul public acordat în cadrul acestei măsuri nu va depăși 50% din totalul cheltuielilor eligibile.
- În cadrul acestei măsuri vor putea fi finanțate proiecte a căror valoare totală eligibilă este cuprinsă între 30.000-4.000.000 euro, de cel mult două ori în limita sumei eligibile.
- Planul financiar și sursele de finanțare totale sunt prezentate în cap. V "Alocarile financiare pentru măsurile SAPARD" din PNADR.
BUGETUL INDICATIV PE SUBMASURI
NOTĂ:
Notă *) Contribuția publică nu va depăși 25,6 mil. euro pentru proiectele din cadrul unităților de procesare și marketing.
Gradul de intervenție pentru proiecte de interes privat:
- Pentru sectoarele lapte și produse lactate, carne, legume, fructe și cartofi, vinificație, peste, plante textile, semințe oleaginoase (numai pentru investiții de protecție a mediului), precum și pentru sectorul cereale (fără depășirea capacității existente la nivel național și excluzând investițiile realizate în porturi):
- 50% contribuție privată;
- 50% contribuție publică din cheltuielile eligibile, din care:
- 75% contribuție Uniunea Europeană;
- 25% buget național.
- Pentru investiții în sectoarele zahăr și semințe oleaginoase (altele decât investițiile pentru protecția mediului):
- 70% contribuție privată;
- 30% contribuție publică din cheltuielile eligibile, din care:
- 75% contribuție Uniunea Europeană;
- 25% buget național.
Activitățile eligibile ale proiectului se vor realiza după semnarea contractului, cu excepția studiului de fezabilitate și tehnic, în limita procentajului aprobat în cadrul măsurii.
Plata sprijinului financiar se va face pe bază de documente justificative care să probeze realizarea activităților și eligibilitatea acestora. Luând în considerare opțiunile beneficiarilor, plata poate fi facuta într-o singura transa la sfârșitul proiectului sau în maximum cinci transe.
Pentru proiectele de investiții situate în satele identificate în cap. VIII din PNADR, anexele nr. 76 și 77, rata de intervenție este:
- 25% contribuție privată;
- 75% contribuție publică.
Pentru contribuția publică, rata de intervenție este:
- 85% contribuție UE;
- 15% contribuție buget național.
Aceste dispoziții se vor aplica proiectelor aprobate până la data de 31 decembrie 2006.
Dispozițiile art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) secțiunea A din MAFA nu se vor aplica pentru submasurile semințe oleaginoase și zahăr.
10. ACOPERIRE GEOGRAFICĂ
- În spațiul rural al României definit conform legislației naționale în vigoare.
- În spațiul urban pentru modernizarea capacităților existente.
- Măsura va fi implementata cu prioritate în zonele geografice care au potențial productiv ridicat, conform anexei nr. 3.
Proiectele pentru care se aplică prevederile art. 16 paragraful 1 și art. 16 paragraful 1 subparagraful a) secțiunea A din MAFA vor fi amplasate în satele afectate de inundații în conformitate cu cap. VIII din PNADR, anexele nr. 76 și 77.
Proiectele finanțate în cadrul acestei măsuri nu trebuie să se suprapuna cu proiectele finanțate din fondurile naționale sau străine ale Ministerului Mediului și Gospodăririi Apelor, Ministerului Transporturilor, Construcțiilor și Turismului și Ministerului Administrației și Internelor.
11. INDICATORI DE REALIZARE, DE REZULTAT ȘI DE IMPACT
Indicatori de realizare
Indicatori generali:
- Numărul total de proiecte estimate pe sectoare de activitate și tipuri de investiții: 1.900, din care:
Productiile realizate și procesate, capacitatile de prelucrare și depozitare existente, precum și investițiile în sectorul agroalimentar îmbunătățite prin măsura 1.1 din programul SAPARD sunt prezentate în anexa nr. 5 la fișa tehnica.
Indicatori de rezultat
Creșterea competitivitatii:
- Gradul de utilizare a capacității liniilor de prelucrare și marketing beneficiare >80%;
- Reducerea costurilor de prelucrare și marketing/ unitatea de produs de baza cu 20% (numai pentru capacitatile existente);
- Procentul produselor comercializate provenite din cele obținute pe liniile beneficiare de prelucrare și marketing care au eticheta de calitate (număr de produse și %), >20%;
Situația în sectorul de producție agricol primar:
- Ponderea ofertei de materii prime pentru beneficiarii pentru liniile de prelucrare sau comercializare care depinde de contracte multianuale, >30%.
Îmbunătățirea sănătății și bunastarii:
- Ponderea investițiilor beneficiare, referitoare la sănătate și bunastare, >20%, din care:
- menite sa imbunatateasca calitatea produselor pentru consumul uman, din punct de vedere al igienei și sub aspect nutritiv, >30%;
- menite sa imbunatateasca securitatea la locul de muncă, >20%.
- Tendinta privind frecventa accidentelor la locul de muncă raportate sa descreasca;
Protecția mediului:
- Ponderea tuturor investițiilor beneficiare, cu scop de protecție a mediului (emisii, utilizarea resurselor etc.), din cadrul liniilor de prelucrare și marketing beneficiare, să depășească 20%.
Indicatori de impact
Creșterea valorii adăugate:
- Valoarea adăugată a produselor obținute pe liniile de prelucrare și marketing beneficiare sa crească cu 10%.
Crearea de locuri de muncă și impact social
- Număr de locuri de muncă echivalente norma întreaga (ENI), menținute în condiții mai bune, 13.300 - 70% și create, 5.700 - 30% (minimum 10 ENI/proiect), preconizate: 19.000.
- Număr de unități de procesare carne roșie, lapte, carne porc, pasare și peste incluse în listele de clasificare B, C, D - 1.100, din care în lista B - 345, în lista C - 53 și în lista D - 712.
Indicatorii de rezultat și impact vor face obiectul unor îmbunătățiri ulterioare ca urmare a unor studii corespunzătoare.
12. PROMOVAREA PROGRAMULUI
Beneficiarii candidați vor fi informati despre existenta/ condițiile eligibilității prezentei măsuri prin:
- anunț public prin mass-media;
- distribuirea de broșuri de informare;
- seminarii;
- intalniri cu potentialii beneficiari.
13. DOCUMENTE JUSTIFICATIVE
Potențialul beneficiar va trebui sa anexeze la cererea de finanțare următoarele documente:
- studiu de fezabilitate întocmit conform Ordinului ministrului finanțelor publice și al ministrului lucrărilor publice, transportului și locuinței nr. 1.013/873/2001 privind aprobarea structurii, conținutului și modului de utilizare a Documentației standard pentru elaborarea și prezentarea ofertei pentru achiziția publică de servicii, cu completările ulterioare;
- copie după actul de proprietate al terenului, contractul de arendare, contractul de concesiune sau alt document care să certifice dreptul de utilizare a terenului și, după caz, actul de proprietate asupra celorlalte bunuri imobiliare conform legislației în vigoare;
- certificatul de urbanism;
- fișa tehnica (anexa la certificatul de urbanism) privind condițiile de protecție a mediului necesare pentru obținerea acordului unic, pe care s-a aplicat, după caz, ștampila tip A sau tip B, care poate conține în anexa, după caz, acordul de mediu emis de autoritățile competente pentru activitățile cu impact semnificativ asupra mediului, definite în legislația naționala elaborata în conformitate cu legislația Uniunii Europene;
- certificatul de înmatriculare de la oficiul registrului comerțului și codul fiscal (copie);
- planul de afaceri (planul de afaceri este necesar în cazul proiectelor cu valoare totală eligibilă mai mare de 50.000 euro);
- ultimele trei bilanțuri anuale și ultima raportare contabila semestriala. În cazul în care beneficiarul nu a avut activitate anterioară depunerii proiectului, va depune un act doveditor în acest sens, eliberat de administrația financiară;
- avizul autorităților fiscale, care să ateste ca beneficiarul proiectului nu are obligații către bugetul de stat, bugetul asigurărilor sociale și bănci, altele decât cele pentru care este respectat graficul de rambursare;
- declarație pe propria răspundere din care să rezulte ca aplicantul nu beneficiază de finanțare prin alte programe pentru proiectul care face obiectul sprijinului SAPARD;
- cazier judiciar al responsabilului de proiect;
- existenta contribuției financiare proprii a beneficiarului trebuie dovedită printr-un document emis de banca și/sau de alte instituții financiare autorizate care să ateste existenta cofinanțării și modul de asigurare a acesteia;
- pregătire profesională în domeniu, dovedită prin copie a diplomei de studii sau un document din care să rezulte o experienta profesională în domeniu de minimum 3 ani (copie după cartea de muncă) sau declarație pe propria răspundere ca beneficiarul și/sau responsabilul de proiect va/vor urma un curs de pregătire profesională, până la finalizarea proiectului, înaintea ultimei plati a ajutorului;
- unitățile de depozitare/procesare în funcțiune, înaintea începerii investiției, trebuie să aibă autorizație de funcționare în acord cu legislația naționala și la finalizarea investiției unitatea respectiva trebuie să aibă autorizație de funcționare în acord cu legislația comunitara înaintea ultimei plati;
- avizul sanitar veterinar și/sau sanitar eliberat de instituțiile abilitate, care să ateste ca unitatea este în conformitate cu legislația naționala și ca prin realizarea investiției va fi în concordanta cu legislația Uniunii Europene;
- pentru unitățile de procesare lapte și produse lactate și carne și produse din carne se va prezenta programul de restructurare până în 2007 sau până în 2009, aprobat de autoritatea naționala sanitară veterinara;
- contract pentru efectuarea analizelor de laborator în situația în care nu exista laborator propriu;
- scrisoare de intenție sau precontracte pentru desfacerea unei părți de 70% din volumul producției și precontracte pentru achiziționarea unei cantități de cel puțin 50% de materii prime de la producătorii primari sau din propria aprovizionare;
- potentialii beneficiari cu proiecte amplasate în satele cu un grad de afectare între 10% și 30% vor depune un document emis de comitetul local pentru situații de urgenta*) la nivel de comuna, care atesta ca potențialul beneficiar a suferit pagube ca urmare a inundațiilor produse în perioada aprilie-septembrie 2005 și va realiza proiectul într-un sat inclus în cap. VIII din PNADR, anexa nr. 76.
__________
Notă *) Comitetul local pentru situații de urgenta este constituit în conformitate cu prevederile Hotărârii Guvernului nr. 1.491/2004 pentru aprobarea Regulamentului-cadru privind structura organizatorică, atribuțiile, funcționarea și dotarea comitetelor și centrelor operative pentru situații de urgenta.
Viabilitatea economică a proiectului este definită ca fiind utilizarea din plin a unității de procesare sau a unei părți din aceasta prin raportarea de performanțe financiare eficiente și abilitatea de a opera fără a recurge la sprijin public în activitatea sa operationala. Beneficiarul trebuie să demonstreze ca își poate plati obligațiile și datoriile în mod regulat, fără sa supună la niciun risc desfășurarea normală a activității sale economice, și ca generează un venit net semnificativ (cel puțin 5% profit).
14. CONDIȚII DE FINANȚARE
- Beneficiarii trebuie să întocmească balante lunare detaliate pe conturile de investiții în curs, bilanțul contabil la jumătatea anului și bilanțul contabil la sfârșitul anului.
- Un beneficiar poate primi, în nume propriu, de doua ori un ajutor în perioada 2000-2006, în limita sumei maxime eligibile în cadrul măsurii.
- Beneficiarii pot solicita sprijin pentru un nou proiect după completa finalizare a proiectului anterior.
- Beneficiarul va colabora și va prezenta orice informație solicitată de oficialii Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale, Agenției SAPARD, Comisiei Uniunii Europene sau de alte structuri autorizate sa controleze și sa auditeze implementarea proiectului.
- Sprijinul acordat va fi recuperat dacă obiectivele sprijinite nu sunt folosite conform scopului destinat sau în cazul în care acestea au fost vândute ori închiriate într-o perioadă de 5 ani după finalizarea proiectului (data ultimei transe).
- În cazul în care costul unui serviciu sau unui bun depășește valoarea unitară totală de 10.000 euro, beneficiarul trebuie să prezinte oferte de la cel puțin 3 furnizori.
15. AUTORITATEA DE IMPLEMENTARE
Agenția SAPARD reprezintă autoritatea de implementare în România.
Serviciile tehnice delegate sunt serviciile centrale și descentralizate ale Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale.
Nr. crt.SpecificațieU.M. (mii)Capacități ExistenteEstimate pentru închidere până în 2007 (%) 1.Procesare lapte și produse lactateMii hl/an18.667,760 2.Procesare carne și produse din carneMii t/an777,330 3.Abatorizarea animalelorMii t/an728,530 4.Prelucrarea și conservarea peștelui și produselor din peșteMii t/an33,725 5.Fabricare pâine și produse de morărit și panificațieMii t/an54,3415 6.Prelucrare legume și fructeMii t/an777,410 7.Fabricare uleiuri și grăsimi vegetale alimentareMii t/an428,330 8.Fabricarea zahărului și produselor zaharoase: -fabricarea zahărului;Mii t/an3.973,140 -zahăr și produse zaharoaseMii t/an738,320 9.Fabricarea vinurilorMii hl/an19.19525 10.Depozitare cereale și semințe oleaginoaseMii t/an10.166,045
───────
la fișa tehnica pentru măsura 1.1
─────────────────────────────────
Situația(2004)
capacităților de producție în domeniul produselor alimentare
Situația cuprinde date operative ale Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale.
Nr. crt.ObiectivNr. totalUnități conform standardelor europeneUnități cu program de restructurareUnități propuse pentru închidere Până în 2007Până în 2009 1.Abatoare pentru carne roșie56141420523 2.Unități produse carne58155217507 3.Unități procesare vânat33--- 4.Abatoare pentru carne de pasăre4067225 5.Unități carne preparată55--- 6.Unități lapte și produse574183528493 7.Unități pește și produse4076-27 8.Unități melci44--- 9.Unități produse din ouă11--- 10.Unități intestine55--- TOTAL1.77358114671.575
───────
la fișa tehnica pentru măsura 1.1
─────────────────────────────────
Situația unităților de industrie alimentara (2004)
Situația cuprinde date operative ale Ministerului Agriculturii, Pădurilor și Dezvoltării Rurale.
───────
la fișa tehnica pentru măsura 1.1
─────────────────────────────────
Zonele prioritare pentru investițiile propuse prin măsura "Îmbunătățirea prelucrării și comercializării produselor agricole"
Cereale:
a) cu potențial ridicat:
Timiș, Calarasi, Constanta, Ialomita, Teleorman, Olt, Arad, Brăila, Dolj, Buzau, Iași, Mures;
b) cu potențial mediu:
Galați, Botosani, Satu Mare, Bihor, Tulcea, Neamt, Bacau, Giurgiu, Vrancea, Vaslui, Cluj, Arges, Prahova, Alba, Valcea;
c) cu potențial scăzut:
Mehedinti, Caraș-Severin, Suceava, Dambovita, Hunedoara, Bistrita, Salaj, Gorj, Sibiu, Brașov, Ilfov, Maramures, Covasna, Harghita, municipiul București.
Semințe oleaginoase:
Floarea-soarelui
a) cu potențial ridicat:
Constanta, Ialomita, Brăila, Calarasi, Buzau, Tulcea, Teleorman, Timiș, Galați;
b) cu potențial mediu:
Satu Mare, Vaslui, Olt, Dolj, Botosani, Iași, Giurgiu, Bihor, Vrancea, Arad, Prahova, Ilfov;
c) cu potențial scăzut:
Arges, Neamt, Mehedinti, Salaj, Cluj, Bacau, Dambovita, Caraș-Severin, Suceava, Maramures, Mures, Alba, Bistrita-Nasaud.
Soia:
a) cu potențial ridicat:
Brăila, Calarasi, Galați, Timiș, Arad, Tulcea, Iași, Ialomita;
b) cu potențial mediu:
Dolj, Botosani, Teleorman, Constanta, Neamt;
c) cu potențial scăzut:
Giurgiu, Vaslui, Bihor, Olt, Buzau, Satu Mare.
Lapte și produse lactate
Bovine:
a) cu potențial ridicat:
Suceava, Cluj, Iași, Maramures, Arges, Botosani, Bihor, Neamt, Bacau;
b) cu potențial mediu:
Dambovita, Mures, Bistrita-Nasaud, Harghita, Teleorman, Alba, Buzau, Dolj, Hunedoara, Satu Mare, Prahova, Giurgiu, Brașov, Olt;
c) cu potențial scăzut:
Timiș, Gorj, Vrancea, Caraș-Severin, Salaj, Arad, Valcea, Brăila, Ialomita, Galați, Vaslui, Sibiu, Constanta, Covasna, Mehedinti, Calarasi, Ilfov.
Ovine:
a) cu potențial ridicat:
Mures, Botosani, Iași, Teleorman, Tulcea, Bistrita-Na saud, Caraș-Severin, Dolj, Cluj, Timiș;
b) cu potențial mediu:
Constanta, Suceava, Sibiu, Brașov, Bacau, Buzau, Alba, Mehedinti, Olt, Harghita, Maramures, Neamt, Vaslui, Galați, Arad, Vrancea, Arges;
c) cu potențial scăzut:
Brăila, Covasna, Calarasi, Gorj, Prahova, Hunedoara, Giurgiu, Salaj, Bihor, Ialomita, Valcea, Satu Mare.
Carne
Bovine:
a) cu potențial ridicat:
Suceava, Iași, Arges, Bacau, Maramures, Bihor, Botosani, Neamt, Cluj, Buzau, Alba, Dambovita, Gorj, Bistrita-Nasaud, Valcea, Mures;
b) cu potențial mediu:
Hunedoara, Brașov, Satu Mare, Prahova, Harghita, Arad, Timiș, Dolj, Vaslui, Teleorman, Caraș-Severin, Vrancea, Brăila, Salaj, Olt, Galați;
c) cu potențial scăzut:
Giurgiu, Ialomita, Sibiu, Covasna, Mehedinti, Constanta, Tulcea, Calarasi.
Porcine:
a) cu potențial ridicat:
Timiș, Cluj, Arad, Bihor, Mures, Bacau, Satu Mare, Teleorman, Brăila, Calarasi, Valcea, Ilfov, Dolj, Gorj;
b) cu potențial mediu:
Arges, Neamt, Olt, Iași, Suceava, Ialomita, Constanta, Buzau, Maramures, Brașov, Giurgiu;
c) cu potențial scăzut:
Alba, Tulcea, Dambovita, Prahova, Botosani, Covasna, Sibiu, Salaj, Vaslui, Bistrita-Nasaud, Galați, Mehedinti, Hunedoara, Harghita, Vrancea, Caraș-Severin.
Ovine:
a) cu potențial ridicat:
Tulcea, Iași, Timiș, Botosani, Sibiu, Mures, Cluj, Dolj, Constanta, Caraș-Severin, Bistrita-Nasaud, Buzau;
b) cu potențial mediu:
Alba, Arad, Brașov, Brăila, Suceava, Vaslui, Neamt, Galați, Bacau, Teleorman, Olt, Maramures, Calarasi, Vrancea, Mehedinti, Arges;
c) cu potențial scăzut:
Hunedoara, Harghita, Ialomita, Covasna, Prahova, Gorj, Bihor, Valcea, Salaj, Giurgiu, Satu Mare, Dambovita, Ilfov.
Păsări (inclusiv oua):
a) cu potențial ridicat:
Bacau, Teleorman, Dolj, Dambovita, Gorj, Olt, Buzau, Galați, Constanta, Calarasi, Botosani, Alba, Iași, Bihor;
b) cu potențial mediu:
Prahova, Giurgiu, Timiș, Brașov, Valcea, Ialomita, Arad, Sibiu, Suceava, Arges, Hunedoara, Vrancea, Brăila, Ilfov, Mures;
c) cu potențial scăzut:
Cluj, Tulcea, Caraș-Severin, Vaslui, Neamt, Maramures, Mehedinti, Salaj, Satu Mare, Sibiu, Harghita, municipiul București, Covasna.
Legume:
a) cu potențial ridicat:
Galați, Timiș, Olt, Iași, Arad, Mures, Cluj, Dolj, Suceava, Bacau, Dambovita;
b) cu potențial mediu:
Ilfov, Botosani, Vrancea, Valcea, Teleorman, Giurgiu, Satu Mare, Neamt, Gorj, Bihor, Constanta, Buzau, Alba, Ialomita, Arges;
c) cu potențial scăzut:
Prahova, Hunedoara, Salaj, Caraș-Severin, Sibiu, Bistrita-Nasaud, Brăila, Mehedinti, Vaslui, Tulcea, Calarasi, Maramures, Covasna, Harghita, Brașov, municipiul București.
Cartofi:
a) cu potențial ridicat:
Suceava, Covasna, Maramures, Brașov, Harghita, Bistrita-Nasaud, Neamt, Cluj, Mures, Iași, Hunedoara;
b) cu potențial mediu:
Botosani, Bihor, Timiș, Dambovita, Bacau, Alba, Caraș-Severin, Salaj, Sibiu, Satu Mare;
c) cu potențial scăzut:
Arad, Arges, Valcea, Prahova, Constanta, Gorj, Dolj, Teleorman, Galați, Vrancea, Olt, Buzau, Tulcea, Vaslui, Mehedinti, Ilfov, Giurgiu, Calarasi, Brăila, Ialomita.
Fructe:
a) cu potențial ridicat:
Arges, Dambovita, Valcea, Cluj, Maramures, Iași, Caraș-Severin, Salaj;
b) cu potențial mediu:
Bistrita-Nasaud, Bacau, Mures, Bihor, Hunedoara, Satu Mare, Neamt, Prahova, Vrancea, Gorj, Suceava, Arad, Buzau, Olt, Timiș;
c) cu potențial scăzut:
Vaslui, Galați, Botosani, Alba, Mehedinti, Sibiu, Dolj, Constanta, Giurgiu, Teleorman, Harghita, Ilfov, Ialomita, Brașov, Calarasi, Covasna, municipiul București.
Vin:
a) cu potențial ridicat:
Vrancea, Galați, Constanta, Buzau, Vaslui, Prahova, Iași, Tulcea, Dolj, Alba, Mehedinti;
b) cu potențial mediu:
Valcea, Bacau, Olt, Arad, Timiș, Bihor, Mures, Arges, Brăila, Salaj;
c) cu potențial scăzut:
Caraș-Severin, Satu Mare, Neamt, Cluj, Teleorman, Ialomita, Giurgiu, Botosani, Bistrita-Nasaud, Calarasi, Gorj, Hunedoara.
Peste și produse piscicole:
a) cu potențial ridicat:
Tulcea, Iași, Botosani, Bihor, Constanta, Dambovita, Calarasi, Ialomita;
b) cu potențial mediu:
Ilfov, Dolj, Giurgiu, Galați, Suceava, Mehedinti, Arad, Prahova, Brăila, Mures, Bacau, Neamt, Vaslui, Alba, Timiș, Caraș-Severin, Cluj, Buzau, Bistrita-Nasaud, Valcea, Teleorman, Brașov;
c) cu potențial scăzut:
Arges, Sibiu, Satu Mare, Hunedoara, Gorj, Maramures, Salaj, Vrancea.
Zahăr:
a) cu potențial ridicat:
Suceava, Botosani, Satu Mare, Neamt, Iași, Mures, Cluj, Galați, Covasna;
b) cu potențial mediu;
Bihor, Brașov, Vaslui, Arad, Bacau, Alba;
c) cu potențial scăzut:
Vrancea, Timiș, Harghita, Brăila, Sibiu, Salaj, Buzau, Hunedoara, Prahova.
În și canepa
În pentru fibra:
a) cu potențial ridicat:
Arad, Bihor, Bistrita-Nasaud, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Calarasi, Cluj, Constanta, Covasna, Galați, Harghita, Ialomita, Maramures, Mures, Neamt, Salaj, Satu Mare, Suceava, Timiș;
b) cu potențial mediu:
Alba, Arges, Buzau, Dambovita, Dolj, Giurgiu, Gorj, Hunedoara, Mehedinti, Olt, Prahova, Sibiu, Teleorman, Tulcea, Valcea;
c) cu potențial scăzut:
Bacau, Botosani, Iași, Vaslui, Vrancea.
Canepa pentru fibra:
a) cu potențial ridicat:
Arad, Bihor, Botosani, Caraș-Severin, Iași, Mures, Neamt, Satu Mare, Salaj, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea;
b) cu potențial mediu:
Arges, Bacau, Brăila, Buzau, Dolj, Dambovita, Galați, Giurgiu, Ilfov, Mehedinti, Olt, Prahova, Teleorman;
c) cu potențial scăzut:
Alba, Bistrita-Nasaud, Brașov, Cluj, Covasna, Gorj, Harghita, Maramures, Sibiu, Valcea.
Produse agricoleU.M.Producții realizate 1998Materii prime procesate 1998Materii prime procesate (%) LapteMii hl54.3609.00016,5 Carne (viu)Mii t1.59452633,0 Legume-fructeMii t3.926541,3 CartofiMii t3.319-- Pește și produse piscicoleMii t392359,0 Struguri (soiuri nobile)Mii t425425100 Cereale (grâu+porumb)Mii t15.0103.66824,4 Semințe oleaginoaseMii t1.18072661,5 Sfeclă de zahărMii t1.8311.831100 Plante textileMii t11,811,8100
───────
la fișa tehnica pentru măsura 1.1
─────────────────────────────────
Producții realizate și procesate în anul 1998
Surse folosite: date operative ale Ministerului Agriculturii, Alimentației și Pădurilor
SpecificațieU.M.Capacități existente PTCapacități îmbunătățite prin Programul SAPARD PT ProcesareDepozitareModernizareCapacități noi ProcesareDepozitareProcesareDepozitare Cantitate%Cantitate%Cantitate%Cantitate% Lapte și produse din lapte (exclusiv unt și lapte praf smântânit)Mii hl22.000-6.60030--4.40020-- Carne:Mii t -abatoare (bovine, porcine, ovine, păsări) 2.634-65825--39515-- -depozite frig -274--5520--2710 -preparate din carne 675-17025--6710-- Legume+fructeMii t3063456020852545153510 CartofiMii t2002152010542550252210 PeșteMii t381819506331130210 Vin (soiuri nobile)Mii hl3.470-87025--35010-- CerealeMii t9.37712.95093810130010---- Semințe oleaginoaseMii t1.500-42525--755-- Zahăr (rădăcini sfeclă/zi)Mii t69-1015------ Plante textile*)Mii t45,4-817,6--3066,1--
───────
la fișa tehnica pentru măsura 1.1
─────────────────────────────────
Investiții prin Programul SAPARD în sectorul agroalimentar îmbunătățite prin măsura 1.1.
---------- *) "Proiecte strategice pentru revigorarea industriei inului și canepii în România" (septembrie 2000)
NOTĂ:
Prin modernizarea și retehnologizarea capacităților existente se produce și o reducere de capacități datorată adaptării acestora la sursele de materii prime și la condițiile de piața. Apreciem o reducere a capacităților existente în proporție de 20-25%. Capacitatile noi propuse vor acoperi parțial aceasta reducere.
Sursa: Strategia de dezvoltare a industriei alimentare pe termen scurt și mediu (1999-2000 și 2001-2005)
Sursă: legislatie.just.ro (Monitorul Oficial). Textul afișat este forma consolidată curentă.
Folosim cookie-uri pentru analiza traficului. Vezi Politica de confidențialitate pentru detalii.